Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
mihaimatei63

Lumini de zi

Recommended Posts

Bună ziua. La I40-ul meu nu se mai aprinde lumina de zi pe stânga. Știe cineva acolo e bec ? Se schimbă ? Ce tip este ? Nu vreau sa mai ajung in service, deja am pus Opc-ul pe doi. Mulțumesc.

E rampa led. Citeste in carte daca are siguranta separata si in caz afirmativ, verific-o. Daca e arsa toata rampa, cred ca se schimba farul cu totul.

Înainte să se stingă, pâlpâia lumina in ea (clipea). Știți cumva unde are siguranța ?

Citeste un carte, frate, e asa greu? La I40 sunt 2 sau 3 blocuri de sigurante.

In carte ii spune Lampa dedicata DRL. E prezentata in 2 randuri ce face ea si atat. La sigurante am verificat ambele cutii (la plansa bord si la motor, nimic despre asta. Mi se parce culmea prostiei in fabricatie sa schimbi un far care costa o gramada de bani pentru o lampa. Speram sa gasesc aici pe cineva care a avut aceasta problema. Oricum multumesc de raspuns si sfat.

Am schimbat pe garantie farul cu totul din cauza luminilor de zi pe stanga. Nu se repara. Exista un modul acolo care se arde si nu ai ce sa-i faci. Simptome la fel ca la tine : palpaiau inainte sa moara definitiv. Deci....schimba farul cu totul. La dezmembrari 100 E.

La toate masinile care au lumini de zi integrate in far ( marea majoritate ) in momentul unor defectiuni , se schimba farul cu totul. De regula nu se repara sau daca printr-o minune se poate repara devine foarte costisitor.

Am schimbat pe garantie farul cu totul din cauza luminilor de zi pe stanga. Nu se repara. Exista un modul acolo care se arde si nu ai ce sa-i faci. Simptome la fel ca la tine : palpaiau inainte sa moara definitiv. Deci....schimba farul cu totul. La dezmembrari 100 E.

La toate masinile care au lumini de zi integrate in far ( marea majoritate ) in momentul unor defectiuni , se schimba farul cu totul. De regula nu se repara sau daca printr-o minune se poate repara devine foarte costisitor.

Multumesc pentru mesaj. Sunt in garantie si eu, si intradevar mi se schimba farul cu totul. Ca inginer mi se pare o prostie sa fabrici un asemenea far nereparabil, probabil dupa garantie va fi mai urat. Oricum gasisem o firma din Bucuresti care se lauda pe net ca le repara.

Da, mi s-a confirmat garantia si imi schimba farul datorita arderii luminii de zi. Dar altceva este interesant si vreau sa va spun. Sunt in razboi cu 2 filiale Hyundai (deocamdata la nivel de ANPC) din cauza interpretarii garantiilor, cum te pun ei sa platesti tot. Faptul ca masina are garantie internationala am apelat pentru schimbarea farului la Hyundai Moldava - Chisinau. Cu toate ca Hyundai Moldova nu comercializeaza I40 in Moldova , mi-au recunoscut garantia si mi-au comandat farul. Oare cum proceda Hyundai Romania intr-o situatie de acest gen ? Sper ca ANPC sa mai stranga de gat jmekeria de la filialele romanesti.

Hyundai are garantie internationala din cate stiu eu. Orice reprezentanta din lume este obligata sa faca garantii la orice automobil Hyundai altfel isi pierde licenta de partener autorizat.Eu am schimbat in Germania in 2007 o componenta la un Santa Fe care era in garantie fara nici o problema.

Buna seara

Revin la un mesaj mai vechi. A reparat cineva lampa led din far (cunoscuta si ca lampa DRL) ? Daca da unde si cu ce costuri ?

E clar ca mai mult de 3-4 ani nu tine si se arde. Un far l-am schimbat in garantie din acest motiv,. acum s-a ars la celalalt. Cum ati rezolvat problema si unde ?

Multumesc !

Foarte ciudat ce spui. În mod normal un led ar trebui sa tina mult mai mult decât mașina!

Mai degrabă crapă electronica... Mai ales dacă e ceva ieftinache made in vapor. Însă nu m-aș fi așteptat la asta la Hyundai.

Nu crapa led-urile, crapa modulele electronice. Sunt ceva firme care spun ca repara, cautati pe net. Nu stiu daca chiar ar putea repara asa ceva.

Da, placa electronica se arde, asa a fost si in cazul celuilalt far. Vad ca a raspuns cineva pe olx, a spus ca nu imi poate oferi un pret pana nu face masuratori. Inca mai trimit mesaje.

Inca nu am rezolvat cu farul, umblu ca Van-Dan Voiculescu cu un ochi alb si unul negru :) Am o promisiune de 200 lei in Bucuresti (in functie de constatare) si una de 1700 lei MD (cca 320 RON) la Chisinau. Inca nu am facut o constatare la niciunul. Vreau sa mai tin acest topic activ, poate mai stie cineva de aici si alte locuri sau cum au rezolvat problema. E urat rau un led sa mearga si celalalt nu. Multumesc !

Cred ca la moldoveni vei face treaba mai buna decat oriunde in ro. :(

• Like 1

Asta stiu. Din cauza saraciei si-au dezvoltat serviciile la un nivel la care nici nu va ganditi. Probabil voi rezolva acolo, totusi mi-am propus sa caut si pe la noi.

Am găsit acest topic cu o soluție perfecta pentru problema drl.

Sper sa meargă link-ul.

https://r.tapatalk.com/shareLink/topic?url=https%3A%2F%2Fwww%2Ehyundai-forums%2Ecom%2Findex%2Ephp%3Fthreads%2F647949%2F&share_tid=647949&share_fid=90758&share_type=t

I40 LED Daytime Running Lights failure

https://www.hyundai-forums.com/threads/i40-led-daytime-running-lights-failure.647949/

Sent from my phone.

Edited by bumbul

Nu, sper sa nu am nevoie :D

Sent from my phone.

Este o regula generala sa se arda, sau in functie de exploatare? Daca este lovit farul.......?

Am 4 ani si 9luni cu masina, mai sunt 3 luni si iese din garantie si nu as vrea sa bag mai multi bani in masina decat am bagat pana acum.

Au statistic un numar de ore de functionare ... dupa care se poate intimpla orice.

Ok, dar din cate inteleg nu ledurile se strica se ard. Acea placuta electeonica cedeaza, ea este conceputa sa cedeze dupa un anumit numar de ore, precum becurile!?

Nu - acolo e alta problema, cedeaza etansarile si intra apa care corodeaza componentele.

Ledurile sunt certificate 50k ore, minimum. Am citit pe alte forumuri, nu am inventat eu numărul.