Jump to content
Sign in to follow this  
ayrton

Eroare motor

Recommended Posts

Salutare.

Am o problema cu masinuta noastra, care a ajuns dupa 5.5 ani la 96.000 km.

Mi s-a aprins intr-o zi martorul de eroare de la motor. (in carte zicea eroare la sistemul de control al emisiilor).

Facusem plinul la aceeasi benzinarie din ultimii 4 ani.

Simptome: pierderi de putere in viteza 2-3-4, cand e subturat. Dupa ce treceam in viteza a 5-a, puteam accelera, nu se simtea nimic.

La relanti, se auzea ca un tusit, din cand in cand.

Am dus-o la reprezentanta Hyundai, au pus-o pe tester, si au zis ca a avut eroare de aprindere la cilindrul 3. Au schimbat bobina de la 3 cu cea de la 2, au zis ca in test nu avea probleme, si ca poate s-a rezolvat, daca mai apare sa revin. Primesc masina la final de program, conduc 20 de km, si din nou, aceleasi probleme.

Duc in alta zi masina la alt service. Baietii astia se hotarasc sa nu puna testerul pe masina, ci sa faca doar test de compresie. A iesit prost, dar la alt cilindru, nu la cel cu eroare de aprindere. Testul a indicat doar 7, iar la ceilalti cilindrii 21. Si au zis ca trebuie desfacut motorul, eventual segmentat, doar ca ei nu fac asa ceva, sa ma duc altundeva, dar nu mi-au recomandat pe cineva care se pricepe si nu isi bate joc de masina.

Nu stiu ce sa fac, mi se pare ca se bat cap in cap, si mi-e frica ca dupa ce desfac motorul vor incepe problemele.

Sfaturi? Eventual daca sunt clujeni prin zona accept si recomandari de service-uri auto profesioniste cu adevarat.

Edited by ayrton