Jump to content
Fansanta

Cald in stânga , rece in dreapta in habitaclu .

Recommended Posts

Începe iar circul. Am schimbat radiatorul de caldura . Aceeași Mărie cu alta pălărie . Îmi da cald in partea șoferului și caliu spre rece in dreapta . Ce sa mai verific ? ca deja sunt disperat

Eu ti-am dat o idee aici: http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=13086&p=199860 ... acele gaze pot forma asa zisul "air lock" in radiator si atunci merge doar o parte, poate fi si cauza comportamentului ciudat din vasul de expansiune.... eu zic sa n-o mai lungesti du-te la un service care are tehnologia si stie sa verifice prezenta gazelor de combustie in lichidul de racire la diesel, si daca iese pozitiv roaga-te sa fie doar garnitura de chiulasa nu vreo crapatura, chestia asta trebuie eliminata din ecuatie ca e foarte suspecta

Edited by sierrafery

daca ai clima automata bizonala, verifica daca ai pus conectorii la motorasele de directioanare a aerului si daca ai dat jos motorasele daca le-ai pus inapoi direct.

salut ..poate te ajuta acest filmulet

si eu am fost patit la fel ca tine .am schimbat actuatorul si am rezolvat problema .. acum am alta problema mi sa spart radiatorul de AC si a cm pierdut freon.ul

Mulțumesc. Dar a mea nu este Climatronic . Este un ac . Acum se afla in reprezentanta , neajunsul e ca de 4 zile este la ei și nu am un răspuns 😩

Salut. Am si eu problema asta. A mea da aer rece pe partea soferului si aer cald pe partea pasagerului. Poti sa imi spui cu ai rezolvat-o, te rog?

La vechiul Opel Vectra C am avut aceeasi problema. Cauza: pierdere agent frigorific - por in radiator AC. Rezolvare: schimbat radiator AC si incarcat instalatia la loc.

Multumsc pt raspuns. Ac merge ok, nu am pierderi, iar radiatorul de ac l-am schimbat iarna trecuta. M-e teama ca va tb sa schmb caloriferul. A incercat cineva sa il curete la vreo fima de curatat radiatoare?

Mai degraba cred ca ar putea fi vorba de o etansare insuficienta in zona portierei pasagerului. Cat despre curatarea caloriferului, se poate face si in regim propriu - recunosc insa ca nu l-am incercat, era pe lista in vara asta dar nu am mai apucat sa o fac: 

Am inteles. Multumesc.

Salut! Am și eu o problemă asemănătoare. Pe partea șoferului bagă căldură ok dar pasagerul îngheață de frig. Ce să verific?