Jump to content
Tzzantaru

Camera mers inapoi

Recommended Posts

Salut,

Nu prea voiam sa deschid un topic nou pt chestia asta dar nu am gasit un alt loc mai bun sa intreb (sau nu am cautat suficient).In orice caz, e vorba despre un ix35 de la sfarsitul anului 2011 la care i-a murit camera de mers inapoi (cred).

Zic asta dupa ce am vazut ca sunt foarte multe probleme cu camerele astea deoarece aduna apa.

Asa, continuand cu intrebarea principala, de unde pot sa cumpar una bucata camera noua?Avand in vedere ca am cam luat internetu' asta in sus si in jos si ori nu am gasit ori am gasit cu totul alt model.

La marile site-uri cu piese nu gasesti absolut nimic iar in rest la cautare gasesc doar modelul incorporat in lampa de iluminare numar iar la mine pe masina camera este separata, cam la 5cm de lampa din stanga, incorporata in plasticul "trim-ului".

As prefera totusi o solutie care sa nu-mi rupa buzunaru', daca stie cineva.

Aaa, daca conteaza, camera este cea care afiseaza in oglinda deoarece masina nu are navi.

Mersi

Salut... eu mi-am montat de curand o camera chinezeasca care vine cu lampa din spate stanga, am navigatie aftermarket. Nu stiu cum sunt cele originale, sistemul de prindere, dar cred ca vei putea inlocui camera cu cea din linkul de mai jos daca o indepartezi din suportul acela transparent eventual. Te-as sfatui sa o indepartezi pe cea veche de pe masina sa vezi ce sistem de prindere are. Eu sunt multumit de cea chinezeasca, a fost si ieftina si usor de aplicat. Nu e publicitate asa ca rog admin sa nu ma penalizeze :D

https://www.olx.ro/oferta/camera-marsarier-hyundai-tucson-2014-2016-ID6TBmG.html#f655b8cdc9

https://www.olx.ro/oferta/camera-marsarier-kia-sportage-ID5twNv.html#35e30e7f78

Salut ! O sa incerc sa prezint un tutorial de inlocuire camera marsarier OEM cu una AM indiferent de tipul de afisare (in oglinda sau navigatie).

Scule necesare: cheie tubulara 8, surubelnita cruce, cutter, cleste electric, banda izolatoare, pistol de lipit cu fludor, eventual pistol injectie plastic, etc...

Piese necesare: camera aftermarket (eu am luat-o de pe net) o gasiti in groaza de variante.

Am preferat aceasta varianta ( acostat 94 lei cu transport inclus):

post-64059-0-96349200-1497610583_thumb.jpg

Demontare: se scoate fata de plastic de pe hayon (4 suruburi cruce) apoi se dau jos piulitele de fixare eleron (partea de plastic in care este montat suprtul de camera si becuri nr.). Atentie, mai sunt 4 cleme albastre care trebuiesc depresate.

post-64059-0-91503900-1497610727_thumb.jpg

Se demonteaza suportul de camera (vreo 6 suruburi cruce) apoi se scoate camera originala.

post-64059-0-26618800-1497610784_thumb.jpg post-64059-0-18170300-1497610792_thumb.jpg

Se desface cu grija cablajul camerei originale si se inadesc conexiunile de la camera noua. Se poate conecta direct firele camerei la mufa, dar, am preferat sa pastrez conexiunile standard, a.i. daca se va strica, camera sa se poate inlocui fara nici modificare de cablaj.

post-64059-0-56665500-1497610888_thumb.jpgpost-64059-0-36622500-1497610892_thumb.jpgpost-64059-0-32842600-1497610895_thumb.jpg

Se monteaza camera nou in locasul vechii camere. In cazul meu camera noua are un diametru e montaj de 16.5 mm si a necesitat largirea gaurii.

post-64059-0-97783100-1497610973_thumb.jpgpost-64059-0-24001800-1497610977_thumb.jpg

Se face proba pentru ajustarea pozitiei noii camere.

post-64059-0-72931700-1497610982_thumb.jpg

In final se pun toate la loc si rezultatul va trebui sa arate cam asa:

post-64059-0-28033700-1497611019_thumb.jpgpost-64059-0-86850500-1497611063_thumb.jpg

Numai bine si spor la treaba !

post-64059-0-71620600-1497610858_thumb.jpg

Edited by srulz
  • Like 2

Multumim de efort si tutorial. Totusi, din ce am citit eu, uneori nu e camera defecta, ci ar putea fi un alt contact/sonda de pe cutia de viteze. Sau asta nu e posibil daca senzorii functioneaza la mersul inapoi, se aude sunetul/tiuitul, in panoul de bord(intre ceasuri) apar indicatorii de distanta si doar display-ul camerei nu functioneaza???

Adica, intrebarea ar fi: cum ne dam seama daca e camera propriu-zisa defecta sau sonda respectiva care trimite comanda la camera cand mergem cu spatele?

Nu ma pricep de asta intreb...

Cu placere !

Camera oem in sine este, ca si calitate, destul de slaba... in timp se duce. A mea avea imaginea cu dungi si intrerupea. Am demontat-o am cuplat marsarier si am masurat tens de alimentare si am verificat cablajul. Am facut proba cu alta camera mai veche si am vazut ca merge perfect, deci, problema era camera veche.

Acum, ca regula, daca va merg senzorii si camera nu, de obicei este camera. Daca nu merg nici senzorii problema poate fi de la senzorul de marsarier sau instalatie. In general am observat ca la majoritatea problema e doar camera.

Mersi, intr-adevar are logica...si la mine camera din oglinda face figuri, defectul e intermitent. Uneori afiseaza, uneori nu. Senzorii de parcare si indicatorii din bord functioneaza intotdeauna.

ix35-urile au la ora actuala 3 upgrade-uri la camere de mers inapoi datorita apei care intra in ele.

tot ce poti sa faci este sa iei camera noua si codul trebuie sa se termine in FFF, daca nu se termina in FFF este stock vechi si va pati la fel.

ix35-urile au la ora actuala 3 upgrade-uri la camere de mers inapoi datorita apei care intra in ele.

tot ce poti sa faci este sa iei camera noua si codul trebuie sa se termine in FFF, daca nu se termina in FFF este stock vechi si va pati la fel.

Deci... initiatorul topicului a intrebat de o solutie care sa nu ii rupa buzunarul... Daca dorea raspuns de la reprezentanta cred ca stia si el ca tot ce se poate face e sa puna camera noua... si sunt de acord sa pun camera oem daca nu ar fi costat cat un led tv... Chiar si asa... cat costa camera oem cu FFF in coada ? Edited by srulz

Deci... initiatorul topicului a intrebat de o solutie care sa nu ii rupa buzunarul... Daca dorea raspuns de la reprezentanta cred ca stia si el ca tot ce se poate face e sa puna camera noua... si sunt de acord sa pun camera oem daca nu ar fi costat cat un led tv... Chiar si asa... cat costa camera oem cu FFF in coada ?

Deci... calmeaza-te.

Solutia cea mai ieftina, daca chiar vrei, poti cumpara orice camera video universala de mers inapoi (gasesti pe olx) si cu putin bricolaj o adaptezi in acelasi loc.

Conectezi cele 4 fire la instalatia originala (iti trimit eu 2-3 conectori sa o cuplezi frumos) si v-a functiona foarte bine.

Edited by GicaPhp
  • Like 1

Eu sunt calm... si multumesc de ajutor, dar, chiar nu e cazul... Cat costa totusi acea camera oem de care spuneai mai devreme ?...

Eu sunt calm... si multumesc de ajutor, dar, chiar nu e cazul... Cat costa totusi acea camera oem de care spuneai mai devreme

te ajuta pretul in lire sterline?

£97.64

Poate pe ebay... La noi pretul cerut pentru aceasta camera la reprezentanta sau alti importatori de piese este undeva peste 1500 lei (cu tva)... cu livrare in 3-10 zile.

Buna ziua,

Si la mine camera a inceput sa functioneze intermitent ca pana la urma sa pice de tot. Insa profitand de faptul ca inca mai am garantie am fost la Tiriac Auto si mi-au inlocuit-o cu una OEM care din cate observ are imaginea mult mai clara decat cea veche.

Poate pe ebay...

nu pe ebay la reprezentanta este pretul asta

iar codul este 957902s012fff

Salut ! O sa incerc sa prezint un tutorial de inlocuire camera marsarier OEM cu una AM indiferent de tipul de afisare (in oglinda sau navigatie).

Numai bine si spor la treaba !

Multumesc mult de tutorial si informatii, sincer si uitasem de topicu' asta dupa ce am vazut ca nu prea mai e lumea activa pe aici.

La mine cred ca e camera de vina deoarece senzorii functioneaza toti.

Acuma daca tot mai raspunde ceva lumea, mai am o oarecare problema si anume cu geamu' din spatele soferului.

Problema e in felu' urmator, s-a dus rotita pe care se infasoara cablurile de la macaraua electrica si evident odata cu ea s-au dus si cablurile si nu gasesc nicaieri in Brasov un set de cabluri si rotita.Am fost la toate magazinele de piese auto si doar la unu am gasit dar la acelasi pret ca la reprezentanta, adica 800 lei, unde imi dau tot panoul de tabla cu macara cu tot.La autokarma sau epiesa, nici vorba de asa ceva.

Stie cineva unde gasesc si eu ce imi trebuie la masina asta la un pret cat de cat rezonabil?Nu ca ma zgarcesc, da sa ma ierte 'mnezo ca la E90 am avut exact aceeasi problema si a fost 150 lei o macara intreaga pe aftermarket.

Salut. Din pacate aftermarket la ix35 nu ai sanse sa gasesti decat piese de uzura (filtre, placute frana, etc...). Eu am dat 300 lei pentru burduf planetara spate oem care este aproape identic cu ala de matiz care costa 25 lei. Pe original astea sunt preturile. Variante mai ieftine ai sa cauti la dezmembrari sau adaptat/fabricat de la alte masini...

Încearcă la kit-center.ro, eu am fost mulțumit de ei

M-am lovit și eu de problema cu camera de marșarier care a încetat sa funcționeze dintr-o data.

Am demontat-o și am constatat ca era mufa era desprinsa de pe placa, după cum se poate vedea și in poze.

Am lipit pinii murei la loc și camera a funcționat ca noua.

5420daae88da5fd6c839a798ce117b37.jpgd4cc91a21f140475e5a28f91b5a78499.jpg0cb0b29ed8ba5e6edd872b39fd339188.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chelule

Si eu m-am lovit de curand de acceasi problema. Multumita tutorialelor de mai sus am reusit sa demontez camera relativ simplu. Nu mi-a luat mai mult de o ora. Eu am constatat ca era oxidata toata in interior. Am folosit un spray de contact si unul degripant, am asteptat cam 30 min, am curatat-o bine si am montat-o la loc(atentie la garnitura si o-ring). Merge brici.

Si la mine a picat camera :( , am sperat sa fie unitatea :) , e in garantie masina si am zis ca ma fac cu una noua. Sunt curios sa vad diferenta daca imi pune alta noua.

Salut am si eu o intrebare ? Se poate monta camera mers inapoi aftermarket in locul uneia originale si sa functioneze fara a mai fii nevoie de altceva decat de modificarea cablului ? Navigatia este originala.am un Hyundai IX 35 an 2011

Se poate, trebuie sa găsești o camera care sa se potrivească in locul celei originale și o modalitate de prindere.

Salut din nou.de ce am intrebat daca merge o alta camera AM . Am sunat la 2 firme care au camere compatibile Hyundai IX 35si mi-au spus ca imi mai trebuie un modul ca sa functioneze camera AM pe navigatie originala.ei au spus ca imi trimit camera dar nu o sa mearga fara modul.iar una pe original este 1300 lei pe comanda in 10 zile

Eu personal am instalat o camera de genul celei din poza atașata fără nici un modul suplimentar.

A fost mai greu cu poziționarea și fixarea ei, dar merge și in ziua de azi fără probleme

post-66419-15194992656654_thumb.jpg