Jump to content
felix

i30 2017

Recommended Posts

Posted (edited)

Nu exista kit original. Sunt doar farurile LED pentru echiparea mai scumpa si eu am intrebat la reprezentanta daca pot monta asa ceva si au zis ca nu pun pe masina care a venit cu far halogen pentru ca sunt circuite electrice diferite

Edited by jetsky
  • Thanks 1

La alte marci retrofitul e posibil pentru ca banca de donatori e mare, sunt multe modele in circulatie si multe la dezmembrari, la modelul curent totdeauna retrofitul e posibil dar e prohibitiv ca pret.

• Thanks 1

On 4/3/2020 at 6:43 PM, jetsky said:

Nu exista kit original. Sunt doar farurile LED pentru echiparea mai scumpa si eu am intrebat la reprezentanta daca pot monta asa ceva si au zis ca nu pun pe masina care a venit cu far halogen pentru ca sunt circuite electrice diferite

imi miroase a vrajeala din partea lor. pentru ca stiu sigur ca schimb de faruri de la halogen la led sau xenon pe alte marci se face si nu se schimba instalatia electrica. intradevar au nevoie de o recalibrare in computerul de bord. ca sa nu iti dea eroare. pe linia de asamblare, circuitele electrice se pun toate la fel, la montaj faruri se fac diferite. ca si la reglaje electrice, senzori samd. 

A facut cineva Revizia de 3 ani ? Sunt costuri mai mari fata de cea de 2 ani ? 

Merci

Am facut eu, a costat ~425 lei la DAB Auto BUC. S-a schimbat numai uleiul(filrele de aer si habitaclu erau ok la mine). La revizia de 2 ani parca imi amintesc ca am schimbat si  lichidul de frana, deci a fost mai scump.

Cost consumabile : 260 lei (ulei 4l,  filtru, garnitura buson)

Cost manopera 164 lei (electrica si mecanica).  Nu stiu ce au verificat la electrica, eu le-am zis sa se uite pe tester daca am vreo eroare.

• Like 1

Vreau sa schimb stergatoarele deoarece au cam inceput sa scartaie. La reprezentanta nu mai aveau. Stie cineva ce tip sau ce dimensiuni trebuie? si unde gasesc?

660 mm stanga cu 410 mm dreapta daca pui modelul original sau echivalent. Daca pui aeroblade standard doar cel de pe dreapta este usor mai mic de 406 mm

Dimensiunile sunt 650mm/26” la șofer, 400mm/16” la pasager. Poți să iei separat sau set orice marcă crezi că te va satisface. Eu le-am înlocuit cu Bosch Aerotwin AR 653 S.

20200506_134104.jpg