Jump to content
felix

i30 2017

Recommended Posts

Eu nu am problema asta cu AEB-ul. Mi se dezactivează doar pe ceață și ploaie puternica, asa cum se specifica și în cartea mașinii.

După update-ul de soft mașina răspunde mai repede la accelerări, am simțit și eu în a 2-a și a 3-a. Cu plecatul de pe loc și căderea relantiului nu știu ce sa zic parca nu s-a schimbat mult.

Atașez și un print după update-ul de soft

4575fa46c5668b5447de5ac89adcf607.jpg

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Cum ai procedat sa faci update de soft? Mers la dealer si intrebat daca exista vreo varianta mai noua sau ai verificat tu inainte si te-ai dus la sigur? i30-ul meu (1.4 T-GDi, 7DCT) se cam "poticneste" pe modul ECO, ca vrea sa schimbe repede in trepte superioare si o face la turatii mici. Ma gandesc ca poate un update de soft ar rezolva.

Pe mine m-a chemat dealerul, Colina Motors.

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Salut,

In vara (iulie-august) am de gand sa achizitionez un Hyundai i30 fastback.

Am o singura dilema. Ce cutie de viteze sa aleg?

Manual 6 trepte sau DCT7?

Pana acum am avut numai cutii manuale si "imi ploua in gura" cand mai merg cu vreun prieten ce are masina cu automata :drooling:

In schimb mi-e cam frica de ce se aude despre DCT. Chiar trebuie sa stii sa mergi cu ea. La semafor ori o treci in "N" Ori in "D" dar cu frana apasata tot timpul. La deal/munte din cand in cand mai scapa ambreiajul.

La hyundai DCT-ul este cu ambreiaj uscat din cate am inteles. La acestea se face servisare/revizie? E mai scumpa?

Daca ma poate ajuta cineva, as fi foarte recunoscator.

Va multumesc si drumuri bune! :drive:

Eu am 7DCT si sunt foarte multumit. Vin de pe manuala si in traficul de BUCURESTI ajungeam cu dureri de glezna/talpa la birou de la atata frecat ambreiajul. Cu asta m-am relaxat total la volan.

Stau la stop in D si tin piciorul usor pe frana, nu e nevoie sa o calci prea tare. Daca o calci un pic mai serios, se activeaza start-stop (daca nu l-ai dezactivat manual).

Alt plus ar fi diversele moduri: Eco, normal si sport, cand esti pe full auto, dar poti sa te joci si cu padelele de pe volan (daca o sa ai) sau sa o treci pe manual, daca te apuca cheful de mestecat in mamaliga :-)

Pe Eco si normal e mai puturoasa un pic, dar pe sport e o bucurie!

Ca minus ar fi consumul mai maricel.

Oricum ar fi, fa un test drive inainte cu ambele variante. Pe mine un test drive cu vechiul model i30, dar care avea tot 7DCT m-a convins sa imi iau Hyundai si nu altceva.

• Like 1

Va salut,as vrea sa informez pe toti doritori de hyundai i30 ca sistemul" aeb" nu este functional pe timp de ceata burnita sau ploaie daca nu are si sistem radar problema vine de la producator.

Eu va spun sa nu cumparati masina pentru ca are si aceasta functie in pachetul de baza si sa luati o mare teapa

S-a tot discutat aceasta problema.

Pe mine personal ma deranjeaza alerta din bord, nu ma bazez si nici nu am cumparat masina pt acest sistem.

Cu totii speram sa se rezolve cu un update de soft. :)

Va salut,as vrea sa informez pe toti doritori de hyundai i30 ca sistemul" aeb" nu este functional pe timp de ceata burnita sau ploaie daca nu are si sistem radar problema vine de la producator.
Eu va spun sa nu cumparati masina pentru ca are si aceasta functie in pachetul de baza si sa luati o mare teapa

1.4 tgdi at , Dupa 3000km sunt multumit , consumul in oras 10l , fara menajamente afara la 140 km/h 8.5-9 l.

Mi a sarit un clips ptr fixarea sticlelor din suportul dedicat , a cazut-desprins in interior.

AEB este de toata jena , ma intreb daca nu poate fi dezactivat total.

S a intamplat de cateva ori ca la semafor ,in momentul in care vreau sa plec de pe loc masina sa nu plece, ca si cand nu gaseste treapta intai,crescând doar in ture.Luat piciorul de pe accelerație si apăsat iar pleaca fara probleme.Am impresia ca doar in modul eco se intampla.

Daca sotia nu se apuca de condus, o vand .

Numai bine

1.4 tgdi at , Dupa 3000km sunt multumit , consumul in oras 10l , fara menajamente afara la 140 km/h 8.5-9 l.

Mi a sarit un clips ptr fixarea sticlelor din suportul dedicat , a cazut-desprins in interior.

AEB este de toata jena , ma intreb daca nu poate fi dezactivat total.

S a intamplat de cateva ori ca la semafor ,in momentul in care vreau sa plec de pe loc masina sa nu plece, ca si cand nu gaseste treapta intai,crescând doar in ture.Luat piciorul de pe accelerație si apăsat iar pleaca fara probleme.Am impresia ca doar in modul eco se intampla.

Daca sotia nu se apuca de condus, o vand .

Numai bine

Pai, ori esti multumit, ori vrei s-o vinzi ? :))

Daca sotia nu o sa conduca se va vinde 😉.

Are cineva idee daca la farurile led se regleaza faza scurta si cum , asta pana ajung la service.

O zi buna

Daca sotia nu o sa conduca se va vinde 😉.

..

Cu cât se mai vând soțiile? Am auzit ca astea care nu vor sa conducă nu prea sunt cautate Edited by james kilowatt
  • Like 1

are cineva o poza cum arata aerul conditionat manual? ca nu prea am gasit pe nicaieri ori nu stiu eu unde sa ma uit.

Patesc si eu asta, in treptele de jos. O calc si ...nimic. Dupa 1-2 secunde...vroom...sare in turatie. Am scris la dealer sa vad daca au update-ul de soft de care a scris colegul mai sus, el zice ca s-a simtit o imbunatatire dupa update.

Cineva, nu stiu cine :) , si-a comandat o unitate din asta Android. Daca e membru al comunitatii de aici il incurajez sa ne spuna mai multe amanunte dupa ce o monteaza.

post-65952-0-50878700-1524661548_thumb.jpg

• Like 1

Salut,

Voi ce parere aveti de varianta de motorizare cu 100 CP, 1.4, benzina?

Am primit o oferta destul de atractiva pentru varianta Highway, la 14.500 Euro de la DAB Auto, iar discutiile sunt destul de avansate.

Exista persoane care au achizitionat din acest grup pana acum aceasta varianta de motorizare? Si daca da, cum se comporta?

Din pacate am testat doar varianta de 140 CP, pentru ca cea de 100 CP vine doar la comanda.

Poate ca o sa intrebati de ce nu o cumpar direct o varianta superioara. Mai mult de atat nu-mi permit la ora actuala sa investesc intr-o masina noua. Momentan o masina SH n-am luat in calcul si nu cred ca voi lua.

Am observat ca pe acest grup parerile sunt obiective si argumentate, si m-ar ajuta un feedback si din partea voastra ca sa pot lua o decizie zilele urmatoare.

Raspuns la intrebarea despre motorizare nu am, insa 14262EUR e pretul 'de baza' la Hyundai - e "Pret Program Hyundai 2018" de pe site-ul oficial, reducere care nu se schimba niciodata de la luna la luna: http://www.hyundai-motor.ro/noul-i30

La pretul ala mai adaugi costul vopselei si ajungi in jur de 14500EUR - asadar nu as privi-o ca si o oferta atractiva, ci ca si pretul real al masinii, asa cum e data spre vanzare.

Mie mi se pare bun prețul pentru o compacta, chiar și cu un motor mai mititel. La mine cu banii ăștia iei un aygo cu motor de 1.0.

Eu zic sa iei varianta de 140 CP.

Poate ca sunt 3000 Euro diferenta, dar e diferenta in confort, dotari, si mai ales pe drum, asa ca de la masina la trompeta.

Plus ca desi are motorul mai mare, in realitate va consuma ceva mai putin la mers normal si de autostrada.

Am de o lună varianta Highway cu motor de 1,4l 100 CP dar nu cred că pot să prezint vreo părere la cei 500 km de experiență în conducere pe care îi am... Cât despre diferența de 3500 de euro de la Exclusive la Highway, de care primești în plus jante pe 17 cu cauciucuri Michelin, navigație cu display de 8, cotieră culisantă, bluetooth cu recunoaștere vocală, încărcare wireless și crom pe ramele ușilor .... în afară de motorul de 1,4l turbo de 140 CP, rămâne la latitudinea fiecăruia să decidă dacă merită sau nu.

Eu am Highway cu 1.0 120 cp si sunt foarte multumit. Nu am testat varianta cu 100 de cp si nu pot sa-mi dau cu parerea.

Motorul de 120 cp este foarte ok pt nevoile mele. Ramane de vazut cum o sa reziste in timp.

Cat despre diferenta de 3500 de euro nu stiu ce sa zic, pentru o masina relativ ieftina ajunge sa coste foarte mult .

Diferenta de 3500 euro merita daca o strangi intr-o luna. Daca o strangi intr-un an merita sa te mai gandesti :D Pana la urma la asta se reduce intrebarea, cat timp esti dispus sa muncesti pentru niste gadgeturi sau niste CP in plus pe care nu esti sigur ca ii vei folosi prea des.

• Like 1

La Highway 1,4 MPI mi-a apărut pe afișaj ECO! Nu am buton de schimbare a modurilor ca la DCT... Știe cineva de ce? A mai apărut la cineva cu cutie manuală?? Se poate trece înapoi în normal (să nu mai scrie ECO)? Oare există și sport??? :unsure:

Poate sunt cam offtopic dar am nevoie de o poza cu cheia de pe i30. Poate atasa careva o poza cu telecomanda de pe i30? De preferat sa vad si codul de cheie, am nevoie sa cumpar telecomanda pe Elantra si vreau sa vad daca ii la fel pe i30, pe ebay nu am gasit cum am eu.