Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
felix

i30 2017

Recommended Posts

de ce nu are relevanta, este un pret bun si se mai poate negocia

de ce nu are relevanta, este un pret bun si se mai poate negocia

În ce preț îți pune mașina veche ?

Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk

3500-4000€

18.000 eur putin pentru 1.6 crdi......wtf, vorbim de Hyundai, vorbim de I30 nu de Tucson sau altceva

Eu am cumparat Passat 1.6 TDI cu 24.000. Eu consider pretul asta nu ca exagerat, ci nesimtit!

Pentru mine I30 trebuie sa marjeze intre 11.000 si 16.000 in functie de dotari si motorizare.

Edited by claudiu_spi

Nu-ți convine, nu cumperi :D

Pana una alta lumea cam cumpăra... Asa ca de ce le-ar da de pomana?

Azi am trecut pe la ei...referitor la pret, pot sa zic ca este un pic de degringolada pe la dealeri, in sensul ca nu stiu exact care este !! Diverse motive: nu am primit toata oferta, etc..pentru moment, va spun ca varianta Highwayare un pret am vazut aici:

http://www.hyundaicolina.ro/uploads/1489420503-Noul-Hyundai-i30-Oferta-Pret-Stoc-HyundaiColina-ro.pdf.

alt pret, ar fi o varianta confort (urmatoarea sub highway) cu motor 1.4 / 100cp, pret ofertat= 12950 Eur - cica aici ar fi un motor normal aspirat

Sunt un pic dezamagit pt ca nu am gasit nici o varianta de motorizare normal aspirat mai mare ( de ex 1,6l , care se gaseste pe elantra si are 136 CP) ...turbo este o optiune care ma lasa... rece ! :)

ca sa spun tot, as dori noul elantra, dar care culmea, nu are sistem de navigatie nici la nivelul de echipare highway (nivel 3 din 4), iar display este de 5 " ! :(

astept sa vad o oferta pe masina veche...

Noul i30 1.4 100CP 5DR Comfort.pdf

Edited by ida01ro

Azi am trecut pe la ei...referitor la pret, pot sa zic ca este un pic de degringolada pe la dealeri, in sensul ca nu stiu exact care este !! Diverse motive: nu am primit toata oferta, etc..pentru moment, va spun ca varianta Highwayare un pret am vazut aici:

http://www.hyundaicolina.ro/uploads/1489420503-Noul-Hyundai-i30-Oferta-Pret-Stoc-HyundaiColina-ro.pdf.

alt pret, ar fi o varianta confort (urmatoarea sub highway) cu motor 1.4 / 100cp, pret ofertat= 12950 Eur - cica aici ar fi un motor normal aspirat

Sunt un pic dezamagit pt ca nu am gasit nici o varianta de motorizare normal aspirat mai mare ( de ex 1,6l , care se gaseste pe elantra si are 136 CP) ...turbo este o optiune care ma lasa... rece ! :)

ca sa spun tot, as dori noul elantra, dar care culmea, nu are sistem de navigatie nici la nivelul de echipare highway (nivel 3 din 4), iar display este de 5 " ! :(

astept sa vad o oferta pe masina veche...

Displayul este de 5 la toate modele pentru România. Și eu îmi doresc ca navigație 8"

Salutare,

Apelez la intelepciunea voastra.

Am un i30 - model 2017. Il am de la sf lunii iunie.

De cateva saptamani tot aud un zgomot de apa in portiere.

Am citit pe net ca uneori apa poate ajunge in usi si ca se scurge prin niste gauri la baza portierei.

Am cautat aceste gauri dar fie e chederul de la usa fixat in ele, fie nu ma uit eu unde trebuie.

Pe partea pasagerului am reusit sa drenez cam 3-400 de ml de apa. Pe partea mea oricat as misca de cheder (asa am reusit sa drenez usa pasagerului) nu reusesc sa scot mare lucru.

As dori sa stiu daca exista o metoda cat mai putin invaziva sa scot apa din portiere pentru a evita cateva ore de asteptare la service.

Merci

Hmm, nasol... nu am patit asa ceva, desi am aceeasi masina, luata la jumatatea lunii iunie.

Dar cum a intrat? Ai avut usile deschise sau cmva la spalatorie?

Salutare,

Apelez la intelepciunea voastra.

Am un i30 - model 2017. Il am de la sf lunii iunie.

De cateva saptamani tot aud un zgomot de apa in portiere.

Am citit pe net ca uneori apa poate ajunge in usi si ca se scurge prin niste gauri la baza portierei.

Am cautat aceste gauri dar fie e chederul de la usa fixat in ele, fie nu ma uit eu unde trebuie.

Pe partea pasagerului am reusit sa drenez cam 3-400 de ml de apa. Pe partea mea oricat as misca de cheder (asa am reusit sa drenez usa pasagerului) nu reusesc sa scot mare lucru.

As dori sa stiu daca exista o metoda cat mai putin invaziva sa scot apa din portiere pentru a evita cateva ore de asteptare la service.

Merci

Salut.

Avand in vedere ca masina este in garantie, nu inteleg de ce te stresezi tu atat? Faci frumos o programare la service, sa iti constate ei care e problema si sa gaseasca o solutie viabila.

Problema poate fi din ambutisarea tablei sau vreun ceh mai plin de zel o fi pus mai mult mastic si a obturat gaurile de drenare. Oricare ai fi problema , masina fiind in garantie, se rezolva in service foarte usor si fara bataie de cap.

Bafta!

Iti recomand DAB, sunt destul de descurcareti!

Cu siguranța gaurile de drenare .

Avans pentru noul i30.1.4 tgdi 140hp automata. Motor cutie in drive test super.

O astept pe saptaman viitoare. Este ultima cu faruri led de pe stoc.Navigatia si ecran de 8 inch nu m a interesat, am preferat farurile.

Revin cu impresii

@tunoi_80 Felicitari ! Ne innmultim.

@SwatGuard Azi am primit telefon de la Colina pentru un recall, e legat de apa in portiere (eu nu am problema asta). Mi-a spus ca se indeparteaza niste dopuri de drenare. Probabil ca au fost uitate din fabrica. A doua parte a recall-ului e legata de 2 update-uri soft.

Edited by whitey

Merci mult !

Eu merg maine dimineata la Neortic.

@tunoi_80 Felicitari ! Ne innmultim.

@SwatGuard Azi am primit telefon de la Colina pentru un recall, e legat de apa in portiere (eu nu am problema asta). Mi-a spus ca se indeparteaza niste dopuri de drenare. Probabil ca au fost uitate din fabrica. A doua parte a recall-ului e legata de 2 update-uri soft.

Am fost la Neortic si am rezolvat problema.

Dupa cum spunea si @whitey au uitat sa scoata doapele de la gaurile de drenare. A durat cam 10 minute si s-a rezolvat.

salut tuturor si multumesc pentru accept. a durat ceva, dar iata ca s-a intamplat pana la urma.

super multumit de masina, mai ramane sa o conving si pe Doamna mea sa conduca automatic mai des :)

excelent LKAS, tine masina pe drum fara probleme (maini pe volan sa zicem), la fel si chestia cu faza lunga/scurta auto. testat noaptea pe A2, merge excelent atat la masini (camioane) care vin din fata, cat si la cele care se deplaseaza in acelasi sens, sau te depasesc (pune faza scurta impecabil)

efectiv impresionat de calitatea materialelor din interior (plastic, tapiserie) - eu am exclusive. sa vedem cum rezista in timp,

mai sunt incantat de sunetele facute la deschidere, dar mai ales inchidere usi, hayon, geamuri. dau impresia de soliditate, iti dau siguranta.

pentru cei interesati, jantele de 15" nu incap pe fata, deci am luat doar anvelope de iarna desi as fi vrut roti complete cu anvelope cu balon mai mare... iarna macar.

singura problema serioasa pana acum, (ne) functionarea AEB (autonomus Emergency Braking). fac un drum la service sa vedem ce spun, de ce se dezactiveaza pe ploaie sau daca spal parbrizul (mesaj "Camera Blocked").

salut tuturor si multumesc pentru accept. a durat ceva, dar iata ca s-a intamplat pana la urma.

super multumit de masina, mai ramane sa o conving si pe Doamna mea sa conduca automatic mai des :)

excelent LKAS, tine masina pe drum fara probleme (maini pe volan sa zicem), la fel si chestia cu faza lunga/scurta auto. testat noaptea pe A2, merge excelent atat la masini (camioane) care vin din fata, cat si la cele care se deplaseaza in acelasi sens, sau te depasesc (pune faza scurta impecabil)

efectiv impresionat de calitatea materialelor din interior (plastic, tapiserie) - eu am exclusive. sa vedem cum rezista in timp,

mai sunt incantat de sunetele facute la deschidere, dar mai ales inchidere usi, hayon, geamuri. dau impresia de soliditate, iti dau siguranta.

pentru cei interesati, jantele de 15" nu incap pe fata, deci am luat doar anvelope de iarna desi as fi vrut roti complete cu anvelope cu balon mai mare... iarna macar.

singura problema serioasa pana acum, (ne) functionarea AEB (autonomus Emergency Braking). fac un drum la service sa vedem ce spun, de ce se dezactiveaza pe ploaie sau daca spal parbrizul (mesaj "Camera Blocked").

Felicitări pentru achiziție. Nu rezolvi nimic legat de AEB. E deranjant,chiar și lumina puternica îți dă eroarea . Și eu am făcut update de soft cum spunea colegul de mai sus. Se schimbă puțin plecatul după loc și schimbul in treapta a 2a.

Eu nu am problema asta cu AEB-ul. Mi se dezactivează doar pe ceață și ploaie puternica, asa cum se specifica și în cartea mașinii.

După update-ul de soft mașina răspunde mai repede la accelerări, am simțit și eu în a 2-a și a 3-a. Cu plecatul de pe loc și căderea relantiului nu știu ce sa zic parca nu s-a schimbat mult.

Atașez și un print după update-ul de soft

4575fa46c5668b5447de5ac89adcf607.jpg

Sent from my ONEPLUS A3003 using Tapatalk

Salut. Aveți probleme cu sistemul audio ? Mi s-a blocat de 2x ori până acum . Pur și simplu nu mai poți accesa nici o comanda.

Pana acum nu am patit.

Ai incercat sa-l resetezi ? Parca are un buton pe acolo.

Ai facut vreun update de soft de cand ai luat masina ?

Salut. Aveți probleme cu sistemul audio ? Mi s-a blocat de 2x ori până acum . Pur și simplu nu mai poți accesa nici o comanda.