Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
GONZO

martor 4x4 l

Recommended Posts

Scuze, n-am stat să citesc din urmă la ce am lipsit și poate ai precizat. Totuși întreb: a fost suită pe elevator ?? Băgată în viteză așa suspendată ?? Așa una două te-ai lămurit, dacă apare eroare degeaba sau nu. Dacă-i 2wd sau nu.

Nu stiu cum sunteti voi, eu nu am timpul necesar sa stau dupa masina. O las la ei si atat.

Teoretic, cum eu imi fac treaba pentru care sunt platit asa ar trebui sa si-o faca si ei pe a lor, fara "suplimente" spagute sau atentii. Inteleg faptul ca ceea ce spun suna utopic pentru unii, dar asa ar trebui sa decurga lucrurile.

Ca este 2WD stiu sigur pentru ca patineaza rotile fata la o accelerare mai brusca. Pierd aderenta ca la o masina cu tractiune FWD. Inainte de a avea problema aceasta nu mi s-a intamplat niciodata.

Teoretic, cum eu imi fac treaba ..........

Teoretic, da, așa ar trebui să fie, nici eu nu sunt de acord cu suplimentele de viteză.

Totuși eu aș fi avut curiozitatea să fac treaba asta, ca să mă conving mai întâi pe mine iar apoi să-i spun prostului ce să facă dacă nu este în stare să știe ce face. Să știe că nu înghit prosteli doar ca să scape de mine.

Îmi pare rău de tine, sper să-ți rezolvi problema ............. poate sunt nesimțiți și așteaptă să-ți sară din garanție. Cine știe, poate d-aia ți-au spus că este în regulă.

Da, ai dreptate, eu merg totusi pe pricipiul - toti sunt profesionisti pana la proba contrarie - dupa cum am spus nu am cum fizic sa asist la teste, indiferent care ar fi ele.

Edited by Cristist50

Aveam în vedere să mergi la un service mărunt, la un particular, care să aibă elevator, unde să stai lângă mașină și abia apoi să mergi la reprezentanță, după ce știai sigur care-i problema. Dar na, tu știi cum stai cu timpul liber.

Aveti idee ce diferenta este intre cutie transfer raport transmisie 3.09 si cea cu 2.53?Incerc sa caut una pentru Hyundai-ul meu un ix35 din 2012.

Am gasit ceva de la un Kia Sportage stiker cutie scrie 3B610 dupa codul masini mele este acelasi dar raportul de transfer pe stiker 2,53 la amea 3,09

Salutare.Se pare ca nu mai umbla nimeni pe aici.Am schimbat cutia mana a doua de la un Kia sportage raport 2,53 si se pare ca rotile spate se blocheaza si nu stiu de ce.Cutia data jos avea 3,09 maine o pun la loc sa vad daca are aceasi buba daca nu inseamna ca e de la diferential.Cea montata acum de la Kia este de pe cod original Hyundai 3B610 cea data jos 3B210>Va rog ceva sfaturi sau idei?

Salut, pare "grea" de tot intrebarea pusa de tine; daca iti pui si scoti singur cutia de viteze probabil ca un raspuns avizat poti primi de la userul dvoncu; la el am mai vazut niste postari d-astea de mare amanunt.

In alta ordine de idei, nu stiu daca ai gasit postul de mai jos - eu personal nu am descarcat programul dar daca mai functioneaza linkurile ar trebui sa gasesti exact echiparea originala in lista pieselor de schimb . . . . http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=13414