Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
vasii_marian

Distributie Accent-benzina 1.4

Recommended Posts

Va salut si LA MULTI ANI;

-Trebuie sa fac si eu distributia si am sunat la cele 2 reprezentante din C-ta,unde schimbarea costa aprox.1100 lei,ceea ce mi s-a parut cam mult,cu toate ca au facut zeci de operatiuni in acest domeniu si zic eu ca nu ar trebui sa apara probleme gen nepunere la punct,de aceea o sa o schimb intr-un service unde ma costa aprox. 600 lei(cu piese pe original).

-As vrea sa intreb pe cei care cunosc,care ar fi etapele de inlocuire a distributiei,intrucat sa am si eu habar in momentul cand mi se schimba,nu sa vad ca trage de curea,etc;am auzit multe intamplari cu nepunerea la punct a distributiei.

-Am inteles ca ar fi un semn sus(la axa cu came,cred) si unu jos(la vibrochen),dar cum se aliniaza ele daca pe blocul motor parca nu este un alt semn cum sunt la alte masini,dar este posibil sa fie pe vibrochen jos?

Multumesc mult.

Edited by vasii_marian

si 600 e mult. Eu am schimbat cu 500...:)

Kit distributie, pompa apa, curea accesorii, filtru ulei, filtru polen, filtru aer, antigel = 578 lei

Ulei = 156 lei

Manopera = 200 lei

eu am schimbat distributia la 90.000 si un dinte de pe curea era desfacut pe jumatate.Piesele m-au costat 541lei in 2014(nu este diferenta mare nici acuma) printre care au fost:

Filtru ulei MANN-FILTER W 811/80 19,00 Lei

Filtru aer MANN-FILTER C 2775 36,00 Lei

Curea transmisie BOSCH 1 987 948 146 17,00 Lei

Ulei de motor Mobil Super 3000 X1 5W40 4L 104,00 Lei

Set curea de distributie GATES K015479XS 331,00 Lei

Curea transmisie cu caneluri SKF VKMV 4PK815 34,00 Lei

Subtotal:541,00 Lei

Manopera a costat 140 tot(schimb ulei + distributie) si a fost facuta de catre un mecanic cu un "service" personal.
Nu am schimbat pompa de apa la 90k, o voi schimba la urmatoarul schimb de distributie. Am 120.000km si nu am probleme cu pompa de apa.
Edited by andrei2233

Buna ziua. La Acentul meu 1,4 benzina, dupa 100000 km, rulmentii pompei de apa au inceput sa faca zgomot. Cu ocazia inlocuirii acesteia intentionez sa inlocuiesc si kitul de distributie. In legatura cu aceasta doresc sa va intreb cat de greu se realizeaza aceasta lucrare in regim propriu. Mentionez ca am incercat fara success sa demontez surubul care fixeaza roata de curea de pe arborele cotit. Este corect sa demontezi acest surub cu o cheie pneumatica? Cum se realizeaza reglarea tensionarii si alinierea curelei de distributie?

Multumesc.

Îți trebuie o cheie tubulara, cu prelungitor pentru mai multă forță, și trebuie blocată roata cu o șurubelniță sau ceva asemănător.

Mergi in servis ptr. distributie !!! Nu e schimbat de roata.

Trimis de pe al meu DUB-LX1 folosind Tapatalk