Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
DOMIF

Revizie 1.6 CRDI

Recommended Posts

Prima revizie se face acum la 30.000Km. Cine a facut-o ? Sunt curios ce e obligatoriu, in afara de ulei si filtre. Obligatoriu spun, nu ce incearca mecanicii sa te agate cu placute si alte vrajeli.

Revizia se face conform Pasaportului de Service al masinii. Uitate la sectiune averificari obligatorii si ai sa vezi exact ce se verifica si ce se schimba obligatoriu.

In mare ar fi doar filtrele si uleiul. Acum daca tu mergi ca la raliu si ai dus placutele la 1 an, spaga ta.

Revizia se face la 30.000 km sau la un an, care pas intervine primul

Bafta !

Edited by claudiu_spi

La mine e la 30.000 Km.

Am vazut in carte asta, dar pe planul dat de ei pt 1.6 CRDI au valori diferite la materialul si manopera din 30 in 30.000 km. Daca ar fi doar ceea ce ai spus mai sus ar fi un tarif standard plus ce iti zic ei ca au gasit. De ex la:

30.000Km manopera 44E piese 138E = 182 E

60.000Km manopera 52E piese 204E = 256 E

ETC

Deci, ceva in afara de filtre, ulei, lichid frana, si ce mai zic in carte, ar mai fi ceva.

Am facut vineri 30.06.2017 revizia la 30,000 km.

Ulei, filtru ulei, filtru motorina, filtru aer, manopera. verificari:baterie, frane, etc.

Cu discount de 15% = 653 lei.

Automar Ploiesti.

Fara filtru polen. E recomandat la 60,000 km :_sad: Asta m-a cam dezorientat. Eu eram pregatit de lupta sa nu sara pe mine cu placute, discuri frana si alte vrajeli. Nu au sarit. Chiar am fost multumit. Nici nu am stat mult. Programare respectata la punct si virgula.

Edited by DOMIF

Se poate muta la diesel :)

Am incercat, dar nu mi-a iesit. Poate un admin sa-l mute. Ar fi OK.

Revizie 60,000 Km 1002 lei cu disc de 5 si 10 % piese si manopera. Automarul(f.f.f. recent, nici nu am apucat sa aflu si bagasem masina) a fost inghitit de Proleasing si au scazut bonificatiile. Astfel Proleasing poate vinde si Hyundai ! Cred ca la urmatoarea revizie daca nu se intorc la conditiile initiale, merg si eu in alta parte. Trebuia sa am discount de 15 %, asa am batut palma.

5 si 10 % piese si manopera

E campanie Hyundai, 20% discount la consumabile si 30% la ambreiaje, volanta, etc. Acum ca dealerii umfla inainte preturile, e alta discutie. Oricum, poti sa te duci cu uleiul si consumabilele tale si nimeni nu va carai nimic.

E campanie Hyundai, 20% discount la consumabile si 30% la ambreiaje, volanta, etc. Acum ca dealerii umfla inainte preturile, e alta discutie. Oricum, poti sa te duci cu uleiul si consumabilele tale si nimeni nu va carai nimic

Era schimbare de stapanire acolo si nici nu mi-a batut nimeni cu caramida in geam ca e promotie la Hyundai. N-au carait pe nicaieri. Au fost discreti. Daca ziceai pe forum undeva, "sapam" si gaseam poate, abordam altfel problema. Asa, asta e. Oricum revizia era 256 E adica 1193 lei, deci am avut 191 lei "reducere". Se putea si mai rau :) . Ce mi-a sarit in ochi a fost pretul mare a filtrului de polen. In rest, normal totusi la preturile din ziua de azi.

Revizie 90.000 km.

Discount consumabile 20%, ulei 5%, manopera 10%. TOTAL 675 lei. La Proleasing Ploiesti(fostul Automar).

Avand in vedere ca majoritatea celor care fac revizia la 15.000 km, platesc chiar mai mult, pentru masinile astea cu revizie la 30.000 km, eu zic ca este economic. Recomandabil celor care fac peste 30k/an. Eu fac cam 45k.

Revizie 120.000 km 1178 lei. Au inceput sa creasaca. Filtru motorina l-au bagat acum la cca 250 lei manopera este acum 20 E FARA TVA, ciup de colo, ciup de colo, si uite asa am platit cu aproape 200 lei mai mult decat la 60,000. Ele au acelasi pret. Se justifica "rusinati" ca s-au scumpit reviziile peste tot. Asa o fi ? Sau doar la Pro Leasing .... ?

Nu stiu restul reperelor, pentru ca eu fac revizia cu consumabilele mele, dar manopera s-a scumpit si la Tiriac (130 lei + TVA / ora) iar in ianuarie era 130 cu TVA inclus. Iar cu filtrul de combustibil au innebunit de tot, cam peste tot e peste 200 lei original (de I40 vorbesc).

Edited by nats

Salut,

De unde stii ce consumabile sa cumperi ? Exista o lista de consumabile agreeate de Hyundai ?

Nu stiu restul reperelor, pentru ca eu fac revizia cu consumabilele mele, dar manopera s-a scumpit si la Tiriac (130 lei + TVA / ora) iar in ianuarie era 130 cu TVA inclus. Iar cu filtrul de combustibil au innebunit de tot, cam peste tot e peste 200 lei original (de I40 vorbesc).

La mine scrie in cartea masinii, dar poti trece pe la o reprezenta cand ai in drum, timp, etc si cere planul de revizii. Sunt obligati sa ti-l dea. Ai acolo tot inclusiv preturile in Euro.

uite de ex:

post-64379-0-00928000-1558527005_thumb.jpg

Edited by DOMIF

Nu exista o lista de consumabile agreeate. Cele OE sunt Hyundai Genuine Parts, cele OEM sunt Mobis iar AM sunt o gramada. Personal, le-am incercat pe toate si am ramas la OE/OEM placute de frana si OEM/AM filtre (Mobis / Mahle, Knecht). Si n-am avut surprize neplacute pana acum.

Edited by nats