Jump to content
viorel2rusu

New Elantra 2016-2017 - jante si anvelope

Recommended Posts

Este cineva care si-a montat jante aliaj 6.5x15,5x114.3, ET40?

Am Elantra AD, varianta comfort cu jante de tabla R15 si vreau sa montez jante aliaj R15 iar din discutiile purtate cu mai multi distribuitori de jante reiese faptul nu se vor potrivi!!!!

in caz afirmativ va rog sa-mi dati detalii despre caracteristicile jantelor montate pe auto propriu.

Va multumesc!

Lei... Salut.

In primul rand, bine ai venit pe forum. Vad ca e primul tau post.

In al doilea. Vezi ca tot ce vrei tu gasesti aici. Trebuie doar sa citesti. S-a tot discutat.

In al treilea. E treaba ta daca vrei jante de 15. Dar nu o sa arate prea bine pe masina asta. Sau masina nu o sa dea prea bine incaltata cu ele. Dar gusturile nu se discuta...

Este cineva care si-a montat jante aliaj 6.5x15,5x114.3, ET40?

Am Elantra AD, varianta comfort cu jante de tabla R15 si vreau sa montez jante aliaj R15 iar din discutiile purtate cu mai multi distribuitori de jante reiese faptul nu se vor potrivi!!!!

in caz afirmativ va rog sa-mi dati detalii despre caracteristicile jantelor montate pe auto propriu.

Va multumesc!

Tabla are R15 6 5X114,3 ET46, tu cu ET40 le scoti in exterior cu 6mm. Eu am pus R17 tot cu 6mm in exterior fata de varianta din fabrica si merg fara probleme.

Daca tot pui aliaj treci pe 16 macar, este un efort mai mare dar merita. Si pune un cauciuc bun, eu am pus XL si sunt excelente.

Falken Eurowinter HS01 vs Nexen winguard snow g wh2? A avut cineva? Pareri?

Nexen wguard, excelente.

Multumesc, m-am hotarat o sa merg pe nexen. Inca o intrebare care poate parea stupida dar vad ca pe site-uri apar jante cu CB 67mm dar si cu 67.1mm stiu ca la elantra butucul e de 67.1mm. Oare cele la care scrie 67mm sa nu mearga? Mi se pare insignifianta diferenta de 0.1mm

Multumesc, m-am hotarat o sa merg pe nexen. Inca o intrebare care poate parea stupida dar vad ca pe site-uri apar jante cu CB 67mm dar si cu 67.1mm stiu ca la elantra butucul e de 67.1mm. Oare cele la care scrie 67mm sa nu mearga? Mi se pare insignifianta diferenta de 0.1mm

Merge liniștit...

On 11/25/2016 at 2:24 PM, viorel2rusu said:

Multumesc, problemele mele erau reprezentate de jante, fiindca masina imi vine cu jante de 17 cu talon de 45, pe care il consider cam mic pentru iarna. (iarna cu jante de aliaj cu un talon atat de mic as fi mers cu mare frica prin gropile patriei)

Intre timp am rezolvat, mi-am luat jante de otel de 16 compatibile (Janta Hybrid Alcar) si anvelope Nokian pentru iarna de 205/55/16 (330 RON + 290 RON = 620 RON). Adica am dat cu 50 RON mai mult decat pe un Michelin Crossclimate 225/45 R17 (570 RON), insa nu stau cu emotii.

Sa vina iarna! :fingerup:

De unde ai luat jantele ?

Nu am vreuna din marcile de cauciucuri enumerate, dar de ce trebuie aceasta aliniere? Si care sunt efectele ne-alinierii? E prima oara cand aud, si poate ca mine si altii. Multam'