Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
viorel2rusu

New Elantra 2016-2017 - jante si anvelope

Recommended Posts

Eu nu am nimic la jante si au trecut 3 ierni peste ele. Ba chiar le-am si zgariat de bordura si tot nu s-au decolorat.

Eu sunt la prima iarna cu masina dar jantele imi par extrem de sensibile. Am fost o data la vulcanizare si din pacate am observat abia la 2 zile dupa ca retardatul cand mi-a facut pana, mi-a zgariata janta. Bagala-s ....

E la noroc. Ale mele au stat în casa pe balcon din prima zi de când a fost cumpărata mașina. La sfârșitul lunii mai 2018 le-am pus pe mașină și deja la prima spălare în iunie 2018 am văzut primele pete. Eu de asta le cer rezolvarea pe garanție, pentru ca efectiv nu au rulat.

Singurele substanțe chimice invocate de ei sunt tot de la ei. La. Pregătirea de vânzare ei spala mașinile. Eu când am cumpărat mașina am schimbat rotile cu cele de iarna exact în ziua achiziției, deci prin urmare tot de la ei poate fi ceva în urma spălării.

Atașez o poza cu problema.

Sper ca se poate vedea despre ce este vorba.

post-66864-0-13359800-1547886149_thumb.jpg

Tu ai stat sa te uiti la petele alea si apoi sa te si certi cu cei de la service? Esti bun!

Eu sunt miop ca o cartita, imi trebuiau probabil 5 ani sa le vad ...

Hai nu fiti răi...

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Eu am fost sincer. Acu' cand ajung acasa o sa ma uit si eu de curiozitate la ale mele, or fi deja exfoliate ...

Zgârieturile acelea fine se vad în funcție de lumina și sunt de la peria de spălat. La ochiul liber nu prea se vad asa cum se vad în poze. Pe lacul mașinii aveți aceleași zgârieturi, în funcție de lumina și unghiul din care priviți. Garantat.

Directorul service-ului a spus ca va încerca să mă ajute cu o janta de rezerva a unei mașini de a lor, iar a doua sa o pun pe cea de rezerva a mașinii mele. Mi-a prezentat poze de la o Elantra cu 30.000km la bord cu toate 4 jantele exfoliate. Asa vor ajunge și ale mele mai devreme sau mai târziu și din păcate HAR nu accepta defecțiunile de acest gen. Din păcate și caroseria mașinii este foarte greu de remediat pe garanție dacă apar astfel de necazuri mai ales în partea de jos(praguri, aripi, etc), iar pe părțile superioare dacă sunt urme de excremente de păsări, la revedere garanție. Cu alte cuvinte, garanția caroseriei este pana pleci cu ea din curtea dealer ului și câteva zile după, fără a avea urmele expuse mai sus.

Am fost asigurat ca HAR va schimba pe garanție elemente care alte mărci de automobile nu o fac(discuri frână și pivoți de exemplu). Un parbriz crăpat fără a avea urme de ciobituri, de asemenea nu va fi schimbat pe garanție. E mișto ca schimba chiar și ambreiaje, discuri de frână, bucșe și pivoti(amortizoare nu).

Dacă voi avea probleme pe articulații, vor fi înlocuite pe garanție.

Motorul.... Aici dacă avem defecțiuni grave se vor lua probe din benzina aflata în rezervor.... Dacă nu corespunde parametrilor acceptați de HAR(scrie ceva și în manualul proprietarului pe tema asta) se pierde garanția. Uleiul și filtrele dacă nu sunt de la service autorizat Hyundai, de asemenea va anula garanția motorului(sunt clienți care prefera sa aducă uleiul și filtrele pentru revizie). Foarte puține elemente sunt acoperite de garanție din pacate(la toți producătorii și importatorii de autovehicule).

Din păcate am rămas cu frustrarea ca am achiziționat o mașină nouă, iar problemele au apărut la fel de repede ca în cazul uneia SH de la samsari(cei drept nu atât de grave, momentan).

https://www.hyundai-motor.ro/conditii-ce-trebuie-indeplinite-pentru-a-beneficia-de-garantie

Sa le stapanesti sanatos! Sunt frumoase.

Dar... ce-i cu poza ? Janta aia e cam second? Sau cel putin asa vad eu acum, la ora asta...

La anvelope poti sa iei in calcul si XL. Eu, dupa multe citiri pe net, dupa 2 randuri de run-flat si o explozie la unul normal, am ajuns la concluzia ca merita. Cel putin pana acum.

Este noua din cutie.

Ca și cauciucuri sunt între Continental PremiumContact 6 225/45 R17 91Y, Dunlop Sport BluResponse 225/45 R17 94W XL sau GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRIC 3 XL FP 225/45R17 94Y.

Este noua din cutie.

Ca și cauciucuri sunt între Continental PremiumContact 6 225/45 R17 91Y, Dunlop Sport BluResponse 225/45 R17 94W XL sau GOODYEAR EAGLE F1 ASYMMETRIC 3 XL FP 225/45R17 94Y.

Janta se vede cu umbre. De-aia am zis. Anvelopele alea sunt premium toate si nu sunt diferențe wow între ele. Dar de ce vrei cu indicii aia de viteza? Stii ca e maricica diferenta fata de un H -210 km/h, parca.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Poza este făcută în garaj iar în spate aveam un perete din policarbonat plus neon în tavan.

Nu am găsit cu indice mai mic pe dimensiunea aceasta. Numai Y și W și cred ca o sa merg pana la urma pe Goodyear.

Multumesc. Am cautat 2 luni ceva sa vina bine pe o berlina. Au ET 47 fata de 53 cat au cele originale, pe spate puse pe masina vin in ras cu aripa.

Incaltari noi de vara.

Anvelope Dunlop Sport BluResponse 225/45 R17 94W XL.

post-21765-0-04885600-1552749944_thumb.jpg

post-21765-0-31078500-1552749949_thumb.jpg

post-21765-0-70250600-1552749953_thumb.jpg

post-21765-0-41893500-1552749959_thumb.jpg

post-21765-0-28418300-1552749964_thumb.jpg

post-21765-0-96609100-1552749972_thumb.jpg

post-21765-0-20755700-1552749977_thumb.jpg

• Like 4

Pe cele din fabrica le-ai tocit? :) :)

🤣😅 Echipează altă mașină.

Incaltari noi de vara.

Anvelope Dunlop Sport BluResponse 225/45 R17 94W XL.

Ce faină mașină străină ai !

Primul drum cu noile jante si anvelope. Masina sta mult mai bine pe viraje.

- trecerea de la 16 la 17;

- jante cu ET 47 fata de 53 - ecartament mai mare;

- anvelope XL (avantaje: O masina cu anvelope XL va avea tractiune mai buna si aderenta mai mare la carosabil. Totodata datorita rigiditatii mai mari, stabilitatea masinii creste, in special in curbe, cu o reactie mai buna la viraje).

ca dezavantaje la anvelopele XL (anvelopele XL vor produce un zgomot mai mare - nu am sesizat , din contra au dB mai putini decat cele din fabrica; folosirea anvelopelor XL duce la cresterea consumului de combustibil datorita cresterii rezistentei la inaintare prin rostogolire. Greutatea anvelopelor XL este mai mare decat a celor standard, deci din nou o crestere de consum - oricum toata roata de 17 este mai grea decat cea de 16, iar anvelopele au indice B de consum fata de C din fabrica, vedem cu cat va creste per ansamblu; al treilea dezavantaj ar fi resimtirea mai accentuata a denivelarilor din asfalt de catre sofer - nu am sesizat acest aspect pana acum).

Stai linistit, nu o sa sesizezi nici denivelari si nici zgomot. Posibil sa creasca f putin consumul, un ansamblu de 17 avand ceva greutate in plus fata de 16. Cam atat.

Salut, consumul nu se schimba substanțial.

Am rotile de iarna pe 16, iar cele de vara pe 17. Nu am sesizat consum crescut cu cele pe 17. Probabil ca cele pe 16 fiind folosite iarna(temperatura scăzută creste consumul de carburant) si de aceea nu se simte ca ar fi mai economice comparativ cu 17.

Consumul extra urban îl am între 5.0 și 5.5, în funcție de gradul de declivitate al drumului. Nu mi-a consumat mai mult de 5.5.

Benzinar 1.6 aspirat.