Jump to content
ionut

in cate ture sta motoru de 2.0crdi in mers de la 100km/h in sus ( rpm)

Recommended Posts

Salutare! Ma puteti ajuta si pe mine cu o informatie importanta penru mine! Vreau sa fac o comparatie intre sonata si tucson referitor la turatia motorului adica cat va indica turometrul in viteza a-6-a la viteza de 100km/h,110km/h,120km/h si 130km/h. Din cate stiu hyundai sonata si hyundai tucson sunt echipate cu aceleasi motoare si aceleasi cutii de viteza cel putin cele de 2.0crdi. Dar am impresia ca cutiile de pe sonata sunt setate sa stea in ture mai putine in comparatie cu tucsonul. Va multumesc !

Edited by ionut

Chiar nu ma poate ajuta nimeni? Am cerut ceva iesit din comun? Tin sa va anunt ca am cautat peste tot pe internet si nu am gasit! Rog ajutor posesorilor de sonata 2.0crdi 140cp,fab2006-2009.

Multumesc! asta este turatia si la tuconul meu. Aceasta turatie este tot la tucson sau sonata? eu cu tucsonu la viteza de 120km/h din bord am 2500rpm.Eu am in cap si urmeza sa fac aceasta modificare daca se merita dupa ce ma mai documentez. Vreau sa cumpar o cutie de viteze de sonata si sa o montez pe al meu tucson.

Vin și eu cu o întrebare. Mașina în cauză: Sonata NF 2007, 2.0 crdi 140CP.

În viteza a doua la 2700 rpm am 50km/h, în a treia aceiași viteză o am la 1800 rpm. Dacă o duc la 2000rpm deja am puțin peste 60km/h. Motorul pare a se simți în mințile lui între 2000-2800rpm. 

Acum vine întrebarea: Voi folosiți și a treia în oraș? 

Știu că unora li se pare stupidă întrebarea mea dar vin de pe un Renault Scenic 2, 1.9 dCi care avea cutia altfel etajată și 50km/h erau în viteza a 3-a la ~2100rpm...