Jump to content
uko

Faze ciudate pe sosea

Recommended Posts

Dimineata. Orele 7:30 trecute fix. Incadrat regulamentar pe banda stanga, asteptand verdele sa isi faca aparitia. Cu coada ochiului vad una bucata duduie, casti in urechi normal, singura smechera care s-a incumetat sa inceapta traversarea strazii pe care urma sa intru, desi alte 20 persoane asteaptau si ele acelasi moment eliberator. Numa' ea, pe trecere, agale, verificand parca ceva pe telefonul mult mai smart decat ea cu siguranta.

Se face verde. La mine. Uraaa, plec regulamentar si ... un claxon mic, asa, de avertisment, sa bage carbuni ca atlfel vom incerca sa ocupam acelasi loc in acelasi moment, lucru pe care fizicienii inca nu-l cred posibil. Ea pare ca avea alta parere, caci nu a reactionat. Am zis, ok, next level, curatandu-mi claxonul. La fel si masina din dreapta mea, care, desigur, si ea era pe cale sa ii demonstreze ca din nou se inseala in privinta fizicii. Nu s-a singhisit deloc, hai sa zic ca a accelerat oleaca dar nu cat sa rupa aderenta, in continuare agale ... E adevarat ca nu prea avea de ce sa se grabeasca, spitalul era fix peste drum ... Chiar unul de urgente, practic trecerea de pietoni mai ca da in UPU.

Ziceti voi ... Asa ceva ... 

• Confused 1

Te dai jos, o iei de mână și o treci strada mai repede. Era bolnavă mental...... Evident îi spui asta cu voce tare să audă toți din jur! 

Degeaba îi spui cu voce tare, nu aude, are căștile în urechi, timpanele praștie. Până la urmă, desteptul cedează. Pe de altă parte, șmecherul continua să facă același lucru pentru că "merge", s-a creat precedentul.

Problema nu e de smecherie. Problema e ca lipsa instinctului de conservare, pe care-l au toate vietuitoarele, arata un IQ subunitar. Aia e ...

Handicap funcțional?

Sunt concentrați pe o idee, altceva nu contează. Tună, plouă...

Da' cat sa mai cedeze ala inteleptul/desteptul/etc ? Poate si eu sunt de exemplu concentrat pe ideea de inlocuit bara fata sau capota, stiu si eu? Sau cu problemele zilnice sau de la serviciu ... Sau cu ala mic in spate, sau cine mai stie cu ce ... Nu zic, toti calcam stramb, nu e nimeni perfect, da' cat iti zice unul si apoi inca unul, nu pricepe? Si in plus, ok, admitem ca esti fan Greta si ai ceva mai mult sau mai putin personal cu chestiile umblatoare pe drumurile patriei, da' cand vezi multimea de oameni care asteapta si ei un semn din partea maritului semafor, nu se aprinde oare niciun beculet, nicio licarire macar, ca poate oamenii aia nu au venit sa te admire? Da' chiar asa, bun simt pt ea in primul rand ...

Eu tot am zis si cu parere de rau: pana nu intra omul in contact cu masina si pe urma in contact cu patul de spital, nu intelege ca trecerea de pietoni nu e un loc magic unde esti protejat(a) si nu se poate intampla nimic, ba din contra, poate fi ultimul lucru pe care il faci. Pentru cazuri din astea dar si pentru mai-noii colegi cu roti de jucarie care au impresia ca drumul este covorasul de masinute de acasa, am acceptat sa imi montez camera pe masina ... Sa fie, ca nu se stie niciodata ... 

Prosti, dar multi. Sau invers, nu mai stiu cum era.

Sa il reclam sau nu? asta e intrebarea, iar asta e filmuletul: 

In principiu nu ti-a acordat prioritate. Dar nu a mai putin adevarat (poate ma insel) ca si tu virai la dreapta deci nu te jena foarte tare sa-l lasi, altfel in conditii de trafic nu ar fi putut sa faca manevra. Eu mai las pe astia mari care nu pot manevra instant.

Daca s-a bagat la intimidare, da, merita reclamat.

Nu doar in principiu, ci in realitate, el avand stop acolo. Si nu viram la dreapta ci mergeam inainte. Am facut doar virajul la dreapta pt a-l evita si ulterior intreba de sanatate - filmuletul cu pricina nu l-am pus deoarece se vede nr. de inmatriculare si nu vreau sa ii cauzez - inca - probleme. Este a doua oara cand mi se intampla cu aceeasi masina in acelasi loc, nu stiu daca acelasi sofer.

Cred ca a fost mai mult decat intimidare, caci doar eu veneam pe sensul meu, pe restul i-a lassat sa treaca. Motivatia lui a fost ca nu m-a vazut.

Daca e a doua oara inseamna ca are ceva cu tine. Trebe sa schimbi masina ca sa-l fentezi data viitoare =)):drive:

Pana ajungem noi sa educam maimuțele de la volan scot ăștia mașinile autonome și se desființează volanele :D și vestea buna e ca dispar si semafoarele, robotii nu mai au nevoie de ele, dispar și ambuteiajele... 

Respectarea regulilor, și înțelegerea necesității lor nu se exclud reciproc. Mie nu mi-ar plăcea să trăiesc printre oameni care doar fac ce li se spune, fără să-și pună întrebări. Ba chiar cred ca întra într-o era în care ar trebui sa ne punem mai des întrebări despre ceea ce facem. 

Edited by james kilowatt

Legal imaginile alea pot fi folosite ca proba?

De exemplu la mine pot fi folosite ca proba in caz de accident, cu conditia sa treci pe constatarea de accident (amiabil)  si/sau pe procesul verbal faptul ca ai camera si o vei folosi.  Daca nu anunti de la inceput pe celalalt, teoretic nu mai poti folosi ulterior imaginile ca proba (practic habar nu am ce se intampla).  In Romania nu stiu ce zice legea. 

Teoretic nu pot fi folosite, pt. ca nu sunt facute cu o camera omologata in acest sens si declarata la politie - vezi cazul celor de la statiile de la alimentare. Dar asta nu inseamna ca nu pot prezenta situatia, urmand ca cel care investigheaza (sau poate chiar judecatorul daca se ajunge asa departe) sa ceara o expertiza tehnica a camerei + cardului folosit la inregistrare pt a se asigura nu au fost folosite trucaje. 

Eu vreau doar sa prezint intamplarea politiei fiindca consider ca mi-a pus viata mea si a celor din masina in pericol. In repetate randuri, dar primul incident nu-l pot dovedi deoarece la acel moment nu aveam camera montata. Nu cer insa nicio despagubire materiala/morala, doar sa se aplice ceea ce prevede legea in cazul neacordarii de prioritate.

Poti face 2 reclamatii: una la firma unde lucreaza. 2? La drumuri. Drumurile nu degeaba se fac la 90 grade. Ala chiar nu te-a vazut daca ai condus vreodata o masina mare ... Nu are cum sa vada, e mult mai greu cand ai un singur geam sa vezi cand drumul are mai mult de 90 grade. Ca sa intelegi, acopera geamurile usii spate si cca 15% din geamul fata. Apoi incearca sa te asiguri pe un drum care nu are 90 grade ci undeva pe la 120

Edited by uko

Nu stiu cum se face dar fix doar pe mine nu m-a vazut, in rest stupoare, a si lasat sa treaca alte masini, posibil conduse de fantome. Reclamatia la compania unde lucreaza este fix egala cu zero, dar totusi e o idee buna. 

Din cauza asta oamenii care nu se pricep nu ar trebui sa lucreze la infrastructura. Ai zice ca " a desentat intersectia bine" . Dar in realitate drumul nu trebuia sa vireze la stanga reducandu-i probabil 20 grade din campul vizual ( lui si oricarei masini de la 3,5 tone si in sus, oricarei masini de marfa care nu are geamuri laterale iar cel disponibil e mai mic decat al unei masini normale). Drumul trebuia sa mearga perfect drept, la 90 grade. Spre stanga poate vedea chiar daca drumul e curbat, dar in dreapta ...nu prea

Edited by uko