Jump to content
tipixxl

Hyundai I40 1.7CRDI -facelift - manuala

Recommended Posts

cu toate ca sunt offtopic : enjoy : http://worldwide.hyundai.com/WW/Showroom/Cars/Centennial-2013/PIP/index.html

LA noi? NICIODATA

Se vinde in UAE iar pretul pentru un full ~ 55.000 euro.

Ceva mai ieftin : http://worldwide.hyundai.com/WW/Showroom/Cars/Genesis/PIP/index.html - ~45.000€

Asa ca noi in Romania trebuie sa ne multumim cu "luxosul" I40 ......

Sincer, sunt mașini care nu s-ar vinde în România. Cel care da 50k, o sa-I dea pe "clasici". După greseala i40, sunt 100% de acord cu cei care îmi spuneau nebun ca dau peste 20k pe un Hyundai. Si dacă tot vrei un v6 pe BG si gaz, cumpără masinile astea din Moldova. Au toate modelele disponibile. Îmi aduc aminte ca si japonezii fac la fel. Vrei honda legend, o găsești la extensia .md :)

50k pe un Hyundai nici eu nu as da vreodata. Sincer nici 30k :p

se pare ca apar problemele si asta ma cam supara .

am fix 10 ca km si am observat urmatoarele :

- cateodata intra foarte greu in viteza 1 si 3 , adica daca sunt in viteza a 2a si incetinesc dar nu opresc si sunt nevoit sa bag in viteza 1 , intra foarte greu. Am observat ca face si cand este rece si cand cald motorul, insa nu mereu. Presupun ca este de la ambreiaj

- a doua problema ar fi ca deasupra parbrizului la plafon am observat 2 puncte de rugina si vopseaua un pic umflata

Este normal ??? Masina este noua din iulie 2016 si deja rugina ? probleme cu ambreiajul ???

nasol

A mai avut cine asemenea probleme ? parca cu ambreiajul au mai fost probleme

Eu, in 38k km, nu am reusit sa bag dintr-a 2 in viteza intai fara sa opresc masina. Si cu 2 ambreiaje schimbate. Mai incerc....

Eu, in 38k km, nu am reusit sa bag dintr-a 2 in viteza intai fara sa opresc masina. Si cu 2 ambreiaje schimbate. Mai incerc....

faci misto ???

Nu.

in ce service mergi ?

apropos recomandati vreun mecanic bun ? de preferat in Buc la Expozitiei

In Tiriac si DAB. Nu am intalnit mecanic bun, toti sunt pe ghicite. La ultima revizie, am plecat cu aproape 1 cm de ulei peste MAX pe joja, de la Tiriac. Nu mi-au schimbat lichidul de frana, desi trebuia schimbat, conform carnetului de revizie.

ok

incerc sa ajung si eu in service si daca dau de un mecanic buna va scriu

Salut. Am revenit.

am fost in primavara in service cand am facut si revizia , la cutie nu are nimic, in schimb au inlocuit ceva pe la directie (avea un joc la volan).

Prin sept am avut un mic accident , am fost lovit in spate si in fata , masina am reparat-o pe casco cu decontare de la rca-ul celui vinovat. Am decis sa o repar la reprezentanta si bineinteles au inceput sa apara surprizele. Pe scurt am dus masina de 3 ori in service , motiv - au gresit vopseaua (culoarea masinii este ALB). A doua oara cand am luat masina , am observat ca am parbrizul un pic ciobit si portbagajul infundat / lovit. Intr-un final am reparat /remediat, fara parbriz (au avut niste poze de cand am predat-o si parbrizul era ciobit). In concluzie mare grija la service-ul din reprezentanta.

Acum 2 zile am decis sa inlocuiesc becurile : de la pedale, plafoniera, portbagaj, placute numar si marshalier. Au fost inlocuite cu led-uri. Se vad foarte frumos . Cele din exterior sunt pentru design, sunt albe, iar cele din interior le-am pus cu lumina calda . Recomand.

Intrebare : ma bate gandul sa schimb si becurile faza scurta , am impresia ca nu bat cum trebuie , nu am vizibilitate buna. Recomandati ceva pe Led sau xenon ? Eu acum am halogen. insa daca le voi schimba ma gandesc ca daca este puternic becul o sa incalzeasca lupa si automat o sa se ingalbeneasca farul (asa am patit la un megane MII).

de vreo 2 saptamani am urmatoarea problema : nu pot sa setez ceasul la cesetofon, aduca intru in meniu il programez , dau salveaza, ies din meniu si dupa afiseaza alta ora , adica diferenta de vreo 1 ora si 40 de minute. a mai patit cineva asha ?

Inca ceva , aveti vreo idee pentru montarea unei camere pt marshalier , fara a schimba oglinda retrovizoare sau a monta navigatie. Ma uitam pe unele site-uri si ar exista un model cu un monitor micut (nu stiu daca merita).

Edited by tipixxl

Salut.

1. La coloana de directie au schimbat o rozeta de plastic care face legatura intre motorasul electric si coloana ( costa 5 E si se defecteaza des ) .

2. Eu am incercat cu xenon pe faza scurta si nu e mare diferenta fata de halogen . Motivul ? Lupele de o calitate execrabila. Am renuntat si acum de cca 1 an merg pe halogen Osram Nightbraker laser de care sunt foarte multumit. Bat foarte bine daca farurile sunt reglate bine.

3. Sfatul este sa nu schimbi camera de spate decat cu ceva de buna calitate si care sa fie dedicata. Asta de fabrica de 5 ani nu a facut niciodata figuri si merge chiar bine.

Salut. Am revenit.

am fost in primavara in service cand am facut si revizia , la cutie nu are nimic, in schimb au inlocuit ceva pe la directie (avea un joc la volan).

Prin sept am avut un mic accident , am fost lovit in spate si in fata , masina am reparat-o pe casco cu decontare de la rca-ul celui vinovat. Am decis sa o repar la reprezentanta si bineinteles au inceput sa apara surprizele. Pe scurt am dus masina de 3 ori in service , motiv - au gresit vopseaua (culoarea masinii este ALB). A doua oara cand am luat masina , am observat ca am parbrizul un pic ciobit si portbagajul infundat / lovit. Intr-un final am reparat /remediat, fara parbriz (au avut niste poze de cand am predat-o si parbrizul era ciobit). In concluzie mare grija la service-ul din reprezentanta.

Acum 2 zile am decis sa inlocuiesc becurile : de la pedale, plafoniera, portbagaj, placute numar si marshalier. Au fost inlocuite cu led-uri. Se vad foarte frumos . Cele din exterior sunt pentru design, sunt albe, iar cele din interior le-am pus cu lumina calda . Recomand.

Intrebare : ma bate gandul sa schimb si becurile faza scurta , am impresia ca nu bat cum trebuie , nu am vizibilitate buna. Recomandati ceva pe Led sau xenon ? Eu acum am halogen. insa daca le voi schimba ma gandesc ca daca este puternic becul o sa incalzeasca lupa si automat o sa se ingalbeneasca farul (asa am patit la un megane MII).

de vreo 2 saptamani am urmatoarea problema : nu pot sa setez ceasul la cesetofon, aduca intru in meniu il programez , dau salveaza, ies din meniu si dupa afiseaza alta ora , adica diferenta de vreo 1 ora si 40 de minute. a mai patit cineva asha ?

Inca ceva , aveti vreo idee pentru montarea unei camere pt marshalier , fara a schimba oglinda retrovizoare sau a monta navigatie. Ma uitam pe unele site-uri si ar exista un model cu un monitor micut (nu stiu daca merita).

Buna seara. {uteti oferi ceva detalii despre ledurile folosite ? Tip, pret, eventual linkuri pentru cumparare. Multumesc !

Buna seara. {uteti oferi ceva detalii despre ledurile folosite ? Tip, pret, eventual linkuri pentru cumparare. Multumesc !

Salut

site: www.leditup.ro

pret : led marsarier - 50 ron buc / restul 18 ron buc

sunt localizati in bucuresti , pod constanta

Edited by tipixxl