Jump to content
tipixxl

Hyundai I40 1.7CRDI -facelift - manuala

Recommended Posts

Salutare,

Sunt noul posesor al unui Hyundai I40 , motorizare 1.7 CRDI 141CP, echipare HIGHWAY+, cutie manuala, km pana azi 180 :)

Am stat ceva pe ganduri pana sa fac aceasta achizitie , am facut test drive cu mai multe masini insa am ramas la acest modeldin mai multe motive: pret, dotari, confort , design, finisaje de calitate fata de alte modele , etc.

De exemplu, la pretul de 19.833 EUR, are foarte multe dotari care nu le regasesti la alte marci din standard sau daca le pui tu suplimentar sari de 21 ca eur - 22 ca eur.

Tinuta la drum : este foarte conformtabila, foarte silentioasa, cel mai mult pana acum am mers cu 120 pe A1 si se aud numai cauciucurile cum ruleaza.

Consum : pana acum pe A1 la 120 km /h arata computerul 6%. In oras am facut vreo 80 km si am consum de 8%. In acest wekk vreau sa ies cu ea din oras pe A2 si o sa vad cat o sa arate si revun cu detalii. pana acum eu am mai citi pe forum insa daca nu se face consum plin pe plin si de la aceeasi pompa nu o sa stiti consumul real.Eu de ex am facut primul plin ochi , adica pana in buza si au intrat 76 litri. dupa ce revin de la Constanta o sa fac la fel plin ochi si vedem cat rezulta.

Intrebare pentru posesori : la usile din spate am in portiere lampa care ar trebui sa se aprinda in momentul cand sunt deschise portierele, insa la mine nu se aprin . Am intrebat si la showroom crezand ca este o problem asi cica asa este la modelul asta . se aprin lampile numai pe fata.

Revin cu detalii.

Nu se aprinde nimic în portierele din spate, sunt numai "ochi de pisica". În alta ordine de idei, sa ne povestești cum se comporta cutia manuala si ambreiajul la rece, ca la modelul precedent sunt praf. Am înțeles ca 7DCT e un mare pas înainte. Sa o stăpânești sănătos și cat mai puține probleme!

Sa o stapanesti sanatos. Sunt curios daca inca este zgomotoasa in treptele mici (1,2) sau s-a rezolvat situatia prin ajustarile transmisie-motor, si ma refer aici mai ales la plaja mai langa pentru cuplu maxim care incepe acum de la 1750 (2000 la modelul original).

Nats, sa stii ca inca nu i-au dat de cap transmisiei manuale. Am vorbit cu un posesor de facelift si mi-a zis ca are probleme cu ambreiajul. Poate aduc si un inginer de la nemti, sa-i ajute cu transmisiile, nu numai designeri. Dar sa nu speriem omul. Poate tipixxl e mai norocos :).

Nu se aprinde nimic în portierele din spate, sunt numai "ochi de pisica". În alta ordine de idei, sa ne povestești cum se comporta cutia manuala si ambreiajul la rece, ca la modelul precedent sunt praf. Am înțeles ca 7DCT e un mare pas înainte. Sa o stăpânești sănătos și cat mai puține probleme!

Salut

Eu pana acum am avut numai masini pe benzina , insa am mai condus si diesel. dupa mine cred ca este ok si se comporta foarte bine . parca la viteza 1 si 2 intra uin pic mai greu, asta este buba la care faceti voi referire ?

La drive test am facut cu un I40 automata , si vreau sa zic ca merge super misto, nu se simte deloc la schimbare viteze, insa la plecarea dupa loc are un delay cam maricel, dar merge. nu am optat pentru automata care consumul real cam mare in oras .

Sa o stapanesti sanatos. Sunt curios daca inca este zgomotoasa in treptele mici (1,2) sau s-a rezolvat situatia prin ajustarile transmisie-motor, si ma refer aici mai ales la plaja mai langa pentru cuplu maxim care incepe acum de la 1750 (2000 la modelul original).

Nats, sa stii ca inca nu i-au dat de cap transmisiei manuale. Am vorbit cu un posesor de facelift si mi-a zis ca are probleme cu ambreiajul. Poate aduc si un inginer de la nemti, sa-i ajute cu transmisiile, nu numai designeri. Dar sa nu speriem omul. Poate tipixxl e mai norocos :).

nu am simtit niciun zgomot in nicio treapta

in week am reusit sa plec pana la mare, vreau sa zic ca se comporta foarte bine la drum lung , nu este obositoare, este confortabila, silentioasa. sunt super incantat de achizitie. peste 2 sapt o sa plec in Grecia si o sa pot sa va povestesc mai multe.

daca sunteti din Buc ne putem vedea intr-o seara si putem sa discutam mai multe.

consum :

extraurban - 500 km, mers cu 120 km /h , am avut consum de 6.6%

urban - 150 km numai in Bucuresti , am avut consum de 8.4 %

cam maricel consumul , insa am inteles ca dupa 1000 de km se mai lasa motorul si mai scade.

Ne auzim

Si eu abia astept sa se lase motorul, sper intr-un consum de macar de 9.0L. Am 23000km, s-o lasa candva... :dancer::p

Si eu abia astept sa se lase motorul, sper intr-un consum de macar de 9.0L. Am 23000km, s-o lasa candva... :dancer::p

pai nu inteleg : tu acum cat ai consumul ? manuala sau automata ?

ai peste 9 in oras ?

parca la viteza 1 si 2 intra uin pic mai greu, asta este buba la care faceti voi referire ?

nu am simtit niciun zgomot in nicio treapta

Vezi tu la iarna.... ;)

Eu am ascultat cu sfintenie toate povestile cu lasatul motorului si am asteptat cu rabdare la toate masinile sa se lase motoarele. Nimic, niciodata. Cum au consumat la inceput, la fel si peste 5 ani.

Edited by Cristist50

Vezi tu la iarna.... ;)

ma sperii deja

cum trebuie sa reactioneze ?

nu merge reparata / schimbata pe garantie ?

Se schimba pe garatie.Asteapa sa se raceasca. Daca se incapataneaza sa intre in a 2-a, dai fuga cu ea in service. Dar e dezamagitor ca nu au resusit sa rezolve problema dupa 4 ani de la lansarea modelului original cand au lansat faceliftul. Probabil e o problema la cum au gandit masina, si pana la inlocuirea platformei la urmatoarea versine nu au ce face. Asta daca mai continua cu i40. Sincer, eu am crezut ca au o platforma comuna pentru i40 si Sonata, si asa ar fi fost si normal si profitabil (toate marile grupuri trec pe platforme comune, si nu ca sa e la moda...). Dar dupa ce am condus masina asta ~2,5 ani, sunt sigur ca e un i30 bagat la steroizi. Asa s-ar explica si problema cu ambreiajul, care foarte probabil e subdimensionat, de i30. Si cu placutele care se duc exagerat de repede (am schimbat pe la 23k pe fata si pe la 38k pe spate). Ma apropii de 50k si sper sa nu schimb si discurile :). Iar cand am vazut o sonata in trafic in bucuresti, un 2.0 T "blue", a fost prima data cand mi s-a parut mai frumoasa o masina pentru state decat echivalentul european.

Daca te intereseaza consumul, sa stii ca ai gresit grav alegerea :). Hyundai e lanterna rosie la capitolul asta. Dar era simplu de anticipat: motor de 1.7, mic, putere mare, 141 CP, 340 Nm, greutate uriasa pentru zilele noastre (probabil a ta are pe la 1600, a mea, break supreme, se apropie de 1700). Ce consum vrei? 3.0? Sa te mai linistesc, daca esti tipul care merge cu a 5-a la 80-90 pe drumuri nationale/judetene, nu folosesti frana, nu retrogradezi, nu prea depasesti, poti scoate pe la 4.0 (toamna cand nu ai nevoie de aer conditionat). Eu am reusit, pentru 3 minute, ca m-am plictisit si am calcat-o :).

In concluzie, ti-ai luat o fata frumoasa, dar care nu prea are gene bune. Asa ca bucura-te de ea, e tanara, sprintena, stabila la viteze mari (e placut sa vezi corvette-ul din fata ca se da, in sfarsit, din fata ta, pe la 220 :D), si nu pune prea mult la suflet daca o sa fii nevoit sa o duci de multe ori in service. 5 ani de zile, platesc socrii =)). Eu sunt patit si cu toate acestea, culmea, inca imi face placere de fiecare data cand ma urc la volan.

rowwt : frumos ce ai scris mai sus

nici eu nu merg incet cu masina , insa nu ma asteptam sa am in orasun consumul de 5 dar nici de 10, totusi este manuala si diesel. o sa vedem cat o sa am.

si mie imi place foarte mult cu merge masina , cum trage, tinuta la drum, tot.

sper sa nu am probleme cu ambreiajul, insa asteptam.

Edited by tipixxl

pai nu inteleg : tu acum cat ai consumul ? manuala sau automata ?

ai peste 9 in oras ?

eee, o sa vezi tu consum peste o luna doua, Masina mea are cutie manuala...placute pe 16000km schimbate ( l-am alergat pe Nico Rosberg pe circuit, de asta s-au consumat atat de repede ), cateva mici probleme :dancer: in rest este ok masina....

Daca iti pasa de masina, renunti sa iti mai pui semne de intrebare legate de consum, aia trebuie sa fie ultima ta grija. :laugh::_tease:

Edited by treft

Consumul in oras mie nu imi scade sub 7.5%

Extern am scos 5.4 in conditiile in care eram cu 4 persoane in masina si bagaj.

Cat despre ambreiaj la primul model a fost rechemare in service.

Acum astept sa imi vina coloana (tot pe garantie)- trancanitul clasic de sub volan si pocnituri cand invarti de volan. Aceeasi problema ca la I30....

In rest multumit de masina am 165.000km cu ea :)

• Like 1

Poate în străinătate a fost rechemare. În România nu am auzit de asa ceva.

Am masina de vreo 2 sapt si am descoperit ca nu functioneaza bricheta si priza din spate . Diseara am programare la service ca sa vedem care este problema. a mai avut cineva aceasta problema ? Masina noua sa nu meraga bricheta ???

E posibil sa fie o siguranta arsa. Se mai intampla...

Edited by cipelantra

In bricheta tin incarcatorul pentru telefoane. Merge. Dar priza din portbagaj nu am folosit-o niciodata. M-ai pus pe ganduri. O sa o incerc si revin :).

Unde e priza în portbagaj, la berlina?

Am incercat-o si merge :).

Nu stiu unde e la berlina, la break e in dreapta, sub sina pe care se plimba "chestia" care acopera portbagajul, pozitionata spre exteriorul portbagajului.

Va salut!.

Am revenit din concediu.

Inainte de a pleca am fost in service si am ars eu sigurantele de la prize cu un [i]cenzurat[/i]. de incarcator , am luat un incarcator original si acum functioneaza amandoua. La berlina nu avem priza in portbagaj (nasol).

Am facut un drum pana in Grecia, aprox 2400 km dus intors, Am avut consum de 7.2% (consum facut plin pe plin, adica ochi )cu AC mers tot drumul , lada frigorifica electrica, mers pe autostrazi cu 150-160 si un pic 180. Cine stie drumul Bucuresti Sithonia prin Makaza si la intoarcere Sithonia Sofia Buuresti, la intoarcee au fost mai multe autostrazi , aprox 70 % din drum.

Daca intereseaza pe cineva , pretul motorinei in Bulgaria este de aprox 1 euro/litru, in Grecia este 1.06 -1.2 euro / litru. Benzina in Grecia este foarte scumpa adica ajunge si la 1.6 euro/ litru. Sa nu alimentati din statiuni deoarece pretul este mai mare decat in orase.

Sunt foarte multumit de masina , nu am nimic de reprosat. Ma bucur de alegere.

Singurul minus ca nu am GPS pe ea , insa la anu montez. Am avut doua mobile si o tableta si cu toate am avut probleme .

Stai liniștit, ca și GPS-ul original mai da greș, la cat de (ne)actualizate sunt hărțile la dealeri.

Salutare, 7.2% mi se pare exagerat.

Eu am facut Turcia cu ea anul asta ( 4 persoane, bagaj bla bla) - 5.6%

Cehia acum o saptamana - 5.8 cu ac si harjonita pe autostrada :)

Si mie la fel, 7.2%....dar cu cat mergeti? Treapta a 6 si 90km/h ? Aveti atat de multa rabdare?

Eu am scos 9.1 Bucuresti Targu Mures si retur.

Vorbiti de consum de 7 / 5l 100km.

Mai ca sunt invidios :)

Treapta 6 - 110-120 km +.

Treapta 5 - 90-100 km .

In general nu ma grabesc.Tot acolo ajung , fie ca ajung cu 1 ora sau 2 intarziere decat altii.

Nu e vb ca merg la consum sau altceva...e vb ca asta e stilul meu de mers , mai mosnegesc... :)

Eu am mers pe autostrada destul de repede , adica cu 150-160 si am avut in total vreo 800 de km numai pe autostrada

si in al doilea rand masina este noua , adica am acum 3600 km