Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
pcostea

Tucson 2016, 2.0 CRDI, AT, Luxury+

Recommended Posts

Pe bune treaba asta cu sarmele? Ca nu am auzit pana acum de asa ceva.

Unele masini au senzor, altele nu. Cele care nu au au senzor "fizic sau mecanic" insemnand ca placuta de frana are niste markeri metalici (numite popular tablite) pe fiecare placuta de frana si cand aceasta se toceste tablitele alea produc scartait pe discul de frana.

Zgomotul a reapărut exact ca înainte la 1200 rpm și dispare dacă trece de aceasta turație. Nu este deranjant dar îl auzi dacă ai muzica la volumul 1-2. Va atașez un link din youtube cu acest zgomot.

Salutare.

Din nevoia de a avea o mașina mai practica de doua săptămâni am devenit proprietar de Hyundai Tucson 2015 AT 2.0 CRDI Luxury+ (ex proprietar de 318i 2007 E90 Bmw).

Am parcurs pana acum 1100 km cu un consum mediu de 7.6 L / 100 km. Auto are 70.000 km.

Am observat urmatoraele :

Intre 1050 RPM și 1100 RPM apare un zgomot putin deranjant (dacă opresc muzica) intre bord și parbriz, nu știu cu exactitate unde se produce zgomotul dar de undeva din bord parca vine un sunet de plastic . Doar intre aceste doua turații, in rest mașina merge foarte bine, exact ca una noua.

La viteza de peste 130 km/h se aude putin vântul prin zona portbagajului (pe la haion cred ) nu foarte deranjant,

Trapa panoramica produce un zgomot tot putin deranjant (cauciuc pe cauciuc) când merg pe un teren accidentat (din ce am citit pe forumuri prin alte tari acest zgomot îl au mai multe modele de Hyundai și ca rezolvarea este simpla prin ungerea trapei cu vaselina silicon la îmbinări ). Trapa funcționează perfect fără probleme.

Daca ati observat asa mici probleme la auto Dvs va rog sa le împărtășiți cu eventualele rezolvări.

Ms.

Revin după câteva luni. , Am fost la service (Exclusiv auto) pentru revizie, schimburi de plăcute și discuri frâna, tin sa menționez ca acel zgomot care provenea din bord cei de la service au spus ca au găsit de unde provenea și ca totul e ok acum nu a mai apărut acel zgomot iar zgomotul ușor din trapa nu mai exista. Momentan am 73500 km și totul e ok.

Edited by Lgionutz

Pare ceva destrans si la frecventa respectiva rezoneaza. Incearca sa deschizi sau sa muti din pozitia standart tot ce se poate si sa returezi sau daca nu cineva sa tine la 1200 si sa pui mana pe tot ce crezi ca poate fi slabit.

Incearca cu usi deschise, geamuri coborate, guri ventilatie, partbagaj, scaune rabateate. Ideea e ca cineva sa tina masina turata si altcineva sa manevreze tot ce se poate.

O alta idee ar fi sa urci masina cu roata dreapta spate pe o bordura inalta, sa tensionezi putin sasiul pe diagonala sa vezi daca are vreo influeta. N-am citit tot istoricul, deci probabil deja ai incercat unele lucruri. Bafta.

• Like 1

Salut. Merci de sfaturi, maine revin cu ce gasesc. Imi pare ca vine dinspre parbriz, acolo unde parbrizul se unește cu bordul.

Edited by Lgionutz

Am observat ca dimineața nu apare acel zgomot, apare doar cand motorul este cald.

Salut. Merci de sfaturi, maine revin cu ce gasesc. Imi pare ca vine dinspre parbriz, acolo unde parbrizul se unește cu bordul.

Verifica ochelarii din suport, eu acolo aveam greierasi :-)

• Haha 1

Am observat ca dimineața nu apare acel zgomot, apare doar cand motorul este cald.

Daca poti face o corelare directa cu temperatura de la motor atunci restrangi zona de investigare la compartimentul motor si zone imediat adiacente plus traseu evacuare. Oricum raman la pararea ca trebuie sa o tii turata si cand vibreaza si sa te apuci s-o pipai.