Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
uko

Noi, biciclistii... :)

Recommended Posts

Uko, pe 20 mai.

Alex, ma bucur ca bagi pedale!

poah...am de facut si itp + ceva reparatii la 2 masini, de luat si o bicla ca nah, acum am cupon... cred ca nu vin la evadare

Domnilor biciclisti, cine imi recomanda si mie o marca/model de bicicleta PLIABILA pentru fetite, de la sa zicem 125-130cm /8 ani in sus?

Asta se vinde și la mine însă nu cred ca e pentru copil, ci pentru adult. Chiar dacă ajunge la pedale / ghidon cursa pedalei e prea mare pentru ea, ajunge de la picior întins la genunchi la gura când pedalează.

De obicei vin in 3 dimensiuni, S, M si L. Intreaba si tu, daca iti place modelul, daca au si S.

O sa ma duc s-o vad și s-o probez poate, ca dechatlonul e la mine în curte :D

La Topoloveni pe 23 ajunge cineva?

Eu m-as baga la "Open" pentru traseul scurt de 20 de km, doar pentru atmosfera. Deocamdata tura mea maxima e de 27 de km legati, intr-o ora si 50. Regim de Bucuresti. Nu pot 40 inca, dar sunt multumit. Pedalez din Aprilie. Si sunt foarte curios despre atmosfera si genul de eveniment in general, asa ca m-as baga la traseul scurt ca prim pas.

Daca nu aici, sigur ma bag pe 15 iulie la Campulung, ca doar e la mine acasa. Si pot sa fac traseul standard de 29 de km pana atunci.

Pe 23 nu. 27 e ok, peste 15 km/h e ok in Bucuresti. Ce cauciucuri ai? Cele cu care a venit?

Da, încă le tocesc pe cele originale. Știu că sunt proaste,dar le țin sezonul ăsta sau până la prima pană serioasă. Plus că fiind încă la început și știind că alunecă ușor sau sunt fix degeaba dacă ajung pe nisip afânat, îmi mai temperez avântul.

Sent from my Sirius_QS using Tapatalk

Banuiam. Alea sunt mai rapide. Cand o sa pui cauciucuri mtb adevarate o sa tragi mai greu :)

Eu pe 24 sunt la Vidraru, dar fac tot posibilul sa ajung la Câmpulung. Ploiești, pe 8 iulie, nu vrei? E frumos traseul.

Nu pot în weekend îl respectiv.

Sent from my Sirius_QS using Tapatalk

La Vidraru se poate sa fie ok dar tare mi-e teama ca tot ce inseamna campie va fi canicular in lunile urmatoare si greu de pedalat la ora 12 de exemplu. Astazi am bagat un tenis de picior de la 7. La 10 era foarte cald deja, si nu e cea mai calduroasa zi. Nu zic ca era insuportabil insa... deh, va fi foarte cald. Ori vor incepe foarte de dimineata, ori va fi complicat...

Modelul original intotdeauna mi s-a parut o bicicleta nasoala.... copiata dupa americani, insa cel mai prost model pe care l-au putut copia. In viraje puteai f usor sa dai cu pedala de pamant si sa-ti rupi vreo unghie ceva :D

=)) , nu e mountain bike ! e o bicicleta clasica.

Van Dorell uit Brussel:

Probabil vor sa mai rareasca din eurocrati, ca e specie invaziva, ca ambrozia sau tigrul platanului. Si cum un procentaj oarecare dintre biciclisti nu se uita la drum ci la pulsometru, sau la propriile picioare superb lucrate, s-ar putea sa functioneze.

post-2378-0-62556000-1535699046_thumb.jpg

post-2378-0-92292600-1535699052_thumb.jpg

Edited by james kilowatt

Ce-ati mai pedalat?

Eu unul nu am reusit sa particip nici macar la Campulung (probleme grave de sanatate pentru cineva din familie, care au trecut cu bine pana la urma), apoi un pic de pauza din lipsa de timp, fara insa sa fortez. Si mai nou ma doare sufletul cand vad bicla demontata in balcon, pentru ca am descoperit o dicopatie multipla la coloana. Am dureri oribile de spate, doctorul mi-a interzis biciclitul, urmeaza RMN saptamana viitoare si apoi recuperare fizica timp de cateva luni, FARA BICICLETA. Si la ce vreme a fost azi... ma ia plansul pe strada cand vad biciclisti fara dureri de spate.

Îmi pare rău să aud asta Alex. Însănătoșire grabnică și de la primăvară sa poți da pedale cu spor! Eu am făcut un stagiu de pregătire la munte, de 4 zile, la început de septembrie, ca pregătire pentru concursurile de sfârșit de sezon. Dar la primul din ele, la Pucioasa, cu 7 km inainte de final, am făcut pana într-o curbă la stânga, s-a dejantat cauciucul și m-a aruncat peste ghidon. Asta se întâmplă după 35 km de dealuri și offroad, în Fieni, pe asfalt. Ca urmare, fractura de metatarsian 5 la mana stânga, 4 săptămâni de gips. Concursul l-am continuat, cu pana și mana rupta, și am terminat fix la mijlocul clasamentului. Am purtat cu mândrie gipsul

• Like 1