Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
uko

Noi, biciclistii... :)

Recommended Posts

pai vorbeste cu decathlonul! spor!

Acum am venit...m-am uitat dar nu am vazut pe nimeni cunoscut. E adevarat ca m-am dat vreo 2 ture, apoi mi-am ales diferite locuri de unde sa vizionez cursa. Am fost in zona celor 2 accidentati din tura 1. Sper ca omul e ok ca ...nu putea sa mai miste gatul.

Mi s-a parut interesant. Ma asteptam ca cei profesionisti sa o tina in acelasi ritm dar au incetinit dupa prima tura si in urmatoarele la fel. Nu e asa de speriat, la anul sigur particip. Cred ca pot sa fac fata dupa ce astazi am facut 2 ture complete.

Care pe unde ati fost? Ceva interesant?

Faza misto a fost ca exact inainte de cursa am dat o tura iar la iesirea din padure au inceput aia sa ma filmeze crezand ca sunt primul lol

Dar aia veneau peste 2-3 minute

Edited by uko

Eu am fost de pe la orele 16 pana la start in sona startului, apoi in vreo patru puncte de pe traseu (urcarea mare "la tobe", la podete, la urcarea spre Serban Voda... si apoi la punctul de sosire, dar dupa ce ajunsese Ede, care inainte de start se dadea "lovit" :) ).

Ce inseamna "incetinit ritmul"? Nu l-au incetinit cu mai mult de 2 - 3 minute intre prima si ultima tura (ma refer mai ales de cei de la Elite).

Cred ca este primul an in care nu a fost cu noroi :)

Edited by BlueKing

Si eu am fost pe la 16, am facut traseul de 2 ori revenind la start de fiecare data. Dupa care am fost si la tobe si mai departe. De la tobe cred ca a doua coborare e una abrupta care vireaza stanga si apoi se urca in zig zag pe langa scari. Acolo, imediat dupa coborare cand cararea vireaza stanga daca nu reduci viteza te poate arunca in pom - sunt si radacini - au fost 2 accidente... unul posibil sa ramana paralizat ( doamne fereste!). Acolo organizatorii trebuiau sa puna bureti grosi in jurul copacilor. Masurile de siguranta ua fost inexistente. Eu am identificat 5 puncte de pericol, total neprotejate. Intr-unul dintre ele s-au si produs accidentele.

Ca aici https://youtu.be/_mrUK0u9jXk?t=2m49s

Ps, au incetiit majoritatea. De la a doua tura ii vedeam cum se miscau

Edited by uko

eu am stat doar in zona tobelor, pe la mijlocul catararii

am fost fara bicla, iar la final am incercat s afca si eu catararea, cu bicla unui prieten

m-am oprit pe la 70% din ea, deh, fara spd, cu bicla marime mai mica si cu pinion de 32

inainte de minutul 12...primul accident, deja se petrecuse. al doilea a zburat ca din pusca la cateva minute dupa asta:

Pai si... nu e?

Aproape orice sport implica si niste riscuri de accidentari. Si ciclismul (de orice categorie) nu este cel mai grozav dintre toate celelalte.

@ uko: astazi pe la 15:45 te hodineai sus, langa balonul cu terenurile de tenis?

Edited by BlueKing

nu, astazi nu am fost. tre' sa te uiti dupa rockrider 900...

@Rejeleablastru

Absolut, mai putin atunci cand iti rupi gatul, sau faci creierul terci, bagi anabolizante, etc :)

Relax, este mai riscant biciclitul in trafic decat ciclismul asta mai... sportiv!

La o competitie mai extreme... aia e, te protejezi cat, cum si daca poti! :)

Anul acesta la MoonTimeBike a fost parfum dpdv al accidentarilor. sa fi vazut la primele editii, cand era si noroi, ce se petrecea la radacini sau la cele doua poduri metalice (pod metalic + noroi = love). De aceea la competitia asta nici nu este acceptat orice ciclist.

Drept care, in compensatie uko are ocazia sa se dea in curand in regim de competitie (asta doar pentru a simti si a face parte din acel spirit de concurs, nu neaparat de a emite pretentii) prin delta - Delta Bucurestiului:

http://bucuresti-mtb.ro/

• Like 1

Am fost, am vazut, nu mi-a placut. Nu cred ca ma intereseaza delta bucurestiului

facut din nou traseul din moontime...usor racoare, iarba uda, pamantul alunecos. wild grip rezista.

sa inteleg ca nu vii sambata la Calarasi...

fun, la 2:26 din alt unghi lol:

lol ce chinezarie...i se mai termina si bateria dupa 15 minute . Franele par pe cablu. lol. dar cu usurinta il poate lua radarul

pai bicla aia electrica e mai puternica decat multe scutere de 125cc. Si are probabil 30kile, nu 100 ca un scuter.

Aveau la decathlon cagule ( caciula cu gat) la doar 35 ron... poate e cineva interesat. Am servit si eu o portie :)

Trasee linistite de seara prin Bucuresti? Dau ture pe digul Deltei Vacaresti si prin ea, e super, dar intrucat e foarte aproape de mine, am tot fost. Si vreau sa iau o pauza, sa nu ma satur prematur. In IOR e infect de aglomerat, in Tineretului e acceptabil. Bd. Unirii e misto dupa ora 23, parcul Carol e ok dar m-am plicti. Idei noi de plimbari?

Fa traseul din Tineretului (moon time bike) ca ala nu e aglomerat :) Nu urca mai nimeni dealurile alea. In Carol, la fel, paraseste asfaltul si pedaleaza :) Coboara prin dreapta scarilor printre copaci, prinde viteza si sari dealul ala mic de pamant cand ajungi jos apoi urca pana la pod, du-te pe stanga si urca dealul din ( acum ca esti cu fata) dreapta scarilor, apoi fa dreapta, coboara in viteza pana jos la terasa si poi urca dealul de dupa terasa. Ar trebui sa fie usor. :) Dupa asta poti sa iti legi bicicleta si urmatoarea ora sa o petreci urcand de 20 x scarile alea multe multe. Dupa asta nu iti mai trebuie nimic :)

Fa un traseu pana in parcul Herastrau, te opresti la beraria H sau la alte terase, de la Victoriei ai numai piste de biciclete pana acolo.

Herastrau e mare, ai unde sa te plimbi. Si Cismigiu merge. Dar nu in weekend.

Edited by uko

PS nu ai spus ce bicicleta ai. Parca cereai sfaturi anul trecut. Daca nu ai mountain bike...uita ce am scris mai sus.

Alex., mai e parcul de la stația de metrou Pantelimon, lângă Automarcus. E destul de fun, e liber, alei asfaltate sau poteci pentru offroad.

Uko, cum stai cu antrenamentul? Te bagi la Prima evadare?

Cand e? Nu stau foarte rau, cam ce i-am spus lui Alex sa faca, fac eu. Bag scari, bag bicicleta, mai ies si la un tenis de picior. Pentru luna mai nu stau extrem de rau

PS: m-a fericit firea cu un voucher si acum trebuie sa mai cheltuiesc 1000 ca sa cumpar o bicla. Sa vedem daca mai raman fonduri si pentru evadare

Edited by uko

Merci de idei. O sa le incerc pe ambele. Azi am băgat o tură de asfalt (mă rog, daca se poate numi așa) din Vitan -Unirii- Calea Victoriei- Piața Victoriei- Stefan cel Mare- Mihai Bravu - Vitan.

Maine daca reușesc să ies, poate incerc una din sugestiile voastre.

@uko, ții minte corect, anul trecut întrebam și anul ăsta am ales un BTwin Rockrider 520 mărimea XL, încă stock in mare parte. Sezonul ăsta merg așa cu ea, până prăduiesc anvelopele măcar, că e evident că asta e marea problemă a biclei. Cel puțin din punctul meu de vedere, de total amator, mi se pare o bicicletă super. Adică eu unul în momentul ăsta, nu am nevoie de nimic mai mult din partea unei biciclete.

Tot ce vreau e timp mai mult pentru plimbări.

Sent from my Sirius_QS using Tapatalk

Perfect, e o bicicleta decenta, cauciucuri cauta la oferte ( toate companiile au asa ceva, vezi cand si unde si ia macar 2 continental ca poti sa le gasesti si la 60-70 ron bucata). Daca mergi pe sosea, casca in cap ( desi legal e doar recomandata dar nu si obligatorie), lumini ( ai grija sa ai becuri maricele ca sa fii vazut ) si...noroc. Ai grija ca sunt si nebuni, mai ales femei cu jeep-uri puternice. Cele mai periculoase. Daca mergi pe trotuare...hm...nu mai conteaza. Dar pe strada..nu avea incredere in nimeni ca nu toti sunt binevoitori cu biciclistii.

Merci de sfaturi.

Nu ies fara cască, becuri am și față și spate, bune, mai ales că timp de plimbări am predominant seara. Am văzut cum e cu șoferii, incerc sa merg pe trotuar acolo unde este posibil. Din păcate, am văzut cum e și cu pistele de biciclete. Nu are rost sa comentez. Unde rareori sunt bune pe trotuar, parchează idioții pe ele.

Sent from my Sirius_QS using Tapatalk