Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
uko

Noi, biciclistii... :)

Recommended Posts

De ceva timp ma dau cu bicla prin oras, un mtb mai rasarit. :)

vroiam sa postez cateva citate din regulament deoarece tot vad soferi care au impresia ca bicicleta trebuie sa circule pe marginea drumului chiar si in intersectii, unde, logic, nu au cum sa urmeze traseul dorit daca raman la bordura:

5.3 Reguli specifice privind preselecţia la intersecţii
(1) La apropierea de intersecţii în care circulaţia bicicletelor nu este organizată sub formă de inel
sau poligon de suprafeţe specifice rezervate acestora, pentru a se încadra corespunzător direcţiei în
care intenţionează să continue deplasarea, bicicletele trebuie să respecte şi să utilizeze eventualele
culoare (fâşii, benzi, linii de ghidaj etc.) specific marcate de preselecţie pentru biciclete, dacă
acestea au caracter obligatoriu şi pot fi folosite fără pericol.
(2) În lipsa unor asemenea culoare specifice marcate, sau dacă utilizarea acestora nu este posibilă
fără pericol în respectivele împrejurări sau nu este obligatorie şi bicicliştii optează pentru
neutilizarea lor, bicicletele trebuie să se încadreze, dacă este cazul, pe banda corespunzătoare,
conform regulilor aplicabile vehiculelor în general.
(3) În cazurile prevăzute la pct. (2), bicicletele sunt exceptate pentru zona respectivă de la obligaţia
de a circula pe banda cea mai apropiată de marginea carosabilului în sensul de mers.
(4) La apropierea de intersecţii, bicicletele care circulă pe o bandă de circulaţie comună cu vehicule
cu motor sunt exceptate de la obligaţia de a circula cât mai aproape de marginea din dreapta a acelei
benzi, putând circula şi pe centrul acesteia, precum şi pe partea stângă a acesteia în cazul în care
intenţionează să vireze la stânga, semnalizând corespunzător acest fapt.
Deocamdata nu am intalnit probleme deosebite cu soferii. Deocamdata.
Recomand tuturor o doza de biciclism...dupa asta veti privi altfel participantii la trafic. Multa atentie si rabdare in tafic va doresc
Edited by uko
  • Like 1

Eu biciclesc pe drumul spre birou si inapoi de vreo 8 ani. Cat timp pleci de la ipoteza ca esti din sticla si soferii nu te pot vedea, esti in siguranta. :D Daca crezi ca te-au vazut si ca vor avea grija esti halit ...

Tu biciclesti intr-o tara mai civilizata. Ca si la masini, condusul defensiv aduce siguranta. Ma ajuta ca stiu cam la ce sa ma astept, cam ce vor face. M-a obligat un taximetrist sa franez, pe pista de biciclete fiind iar el intra pe pista de biciclete ( noroc cu franele disc :) ). Dar ma vazuse si se oprise; dar pentru siguranta am preferat sa franez destul de brutal, ca aveam viteza destul de mare :), coborare de la victoriei, pe pista larga de biciclete...

Vroiam sa subliniez ca in intersectii nu trebuie privite bicicletele ca altceva decat ca alte autoturisme. Au dreptul , si e logic, sa se incadreze pe banda 2-3 sa zicem, daca vor sa faca stanga. Ar fi si culmea sa faca stanga de pe marginea bordurii benzii 1.

In fine, prefer pistele de biciclete, unde sunt, in detrimentul soselei,

In alta ordine de idei, ma uitam ieri la o altercatie biciclist vs masina pe youtube si unii comentau, tipic romaneste, "biciclistule sarac". Lol, doh, am doua mtb, una dintre ele a fost 1500 euro - un btwin rafal, pe care nu o utilizez foarte mult deocamdata -, probabil mai mult decat masina celui care spunea ca esti sarac daca esti biciclist. Mentalitate romaneasca...

Edited by uko

Sa stii ca civilizatia nu le sporeste acuitatea vizuala si nici inteligenta. Plus ca in orasele mari exista destul de multi cocalari, chiar daca sunt de alte neamuri. Cocalarismul nu e trade mark romanesc. Iar cocalaresele sunt si mai rele... si mai chioare, si mai ales mai ale dracului decat cocalarii barbati..

Ce de biciclisti aici... :)

Si eu am, dar nu prea o folosesc la oras, numai la drumuri neasfaltate, desi mă gândeam sa merg cu ea la munca fiind vorba doar de 12km, dar având o munca de birou si o tinuta mai decenta, pe căldurile astea nu as da prea bine la colegi.

Edited by Gozmin

Ma bucur sa vad ca sunt biciclisti pe aici, eu unul nu practic sportul asta, dar din alte motive, nu ca nu as vrea. Poate in curand...
In alta ordine de idei, va rog pe voi, cei care sunteti pe aici, sa le comunicati TUTUROR, poate existati ca o comunitate mai legata, nu stiu, zic, nu dau cu parul. Dar va rog, pentru numele lui 'mnezo! NU MAI TRECETI STRADA PE BICICLETE PE TRECEREA DE PIETONI!!! Maxim 3% din biciclistii din Bucuresti se dau jos. Si grav e ca unii sunt si soferi dar parca nu au creier sa realizeze in ce ipostaza pun soferii in cazul asta. Nu inteleg ce e asa greu sa intelegi ca te expui la un pericol si evident si pe soferul ce vine spre tine. Mai grav e ca desi ii atentionezi, tot ei injura si o tin sus si tare ca erau pe trecere. Caz in care ma apuca asa un regret ca am calcat frana...

DECI! Va rog sa vorbiti intre voi, nu stiu cum sa faceti, dar faceti cumva. Dati-va jos de pe bicle pe trecerea de pietoni.

Cu trecerea de pietoni e cam asa:

Acea lege e facuta pentru a nu aparea brusc pe trecerea de pietoni. In cazul in care ai apucat sa opresti deja si sa il lasi, lasa-l....sa mearga pe bicicleta ca traverseaza mai repede! Iti face o favoare.

Eu cobor de pe bicicleta, dar repet...atata timp cat asteapta ca tu sa opresti si nu iti apare brusc in fata, mai bine iti va fi daca merge calare :) traverseaza de 2 ori mai repede. Dar nah...la 20 de ani si eu tipam la ei sa se dea jos. Apoi mai apare cate un neuron...:)

Chestia e sa nu apara ca vantul pe trecere, de exemplu prin fata unei dube parcate, autobuz, etc... caz in care risti sa nu apuci sa-l vezi. Adevarul e ca exista si foarte multi biciclisti fara niciun fel de instinct de conservare, care merg ca inecatii si printre masini, si printre pietoni... genul ala imbracati in mulaciuni colorate, echipamente profi, care in loc sa stea cu ochii la drum stau cu ochii pe cronometru sau aparatul de masurat pulsul.

90% dintre ei trec si pe rosu fara sa ezite. Cel putin la mine...

• Like 1

Nu inteleg de ce considerati ca cei cu masina au mai multe drepturi. Ar trebui sa fie fix invers. Viata are prioritate nu tabla masinii. Am colindat si eu lumea asta si stiu ce vorbesc. La noi daca s-ar putea sa nu fie nimeni si nimic pe drum cand suntem cu masina si daca putem parca unde vrem e si mai bine. Asa ca lasati-o balta domnilor soferi pentru ca cele mai multe probleme in trafic si încălcări ale legii noi le avem nu bicicliștii pentru ca suntem chelburtoși. La fel cum cereti biciclistilor sa nu se arunce pe trecere, va cer si eu voua sa nu mai parcati peste tot si oriunde inclusiv in stațiile de autobuz si pe trecere si atunci putem discuta despre un echilibru. Sau de ce nu, cumpărați-va biciclete si va fi bine pentru toata lumea si implicit pentru sănătate.

Edited by Gozmin

E greu sa le ceri sa mearga ca in Paris in spatele bicicletelor fara sa claxoneze ca turbatii. Daca ar fi piste cu semafoare ca pe Victoriei, hehe, sa vezi cati biciclisti ar fi si cat de liber ar fi traficul.

Extraordinar! Ce scriu eu, ce raspunsuri primesc! Da, e clar, nu aveti scapare.

1. Nu mai am 20 de ani, de ceva vreme buna. Am multi km, am experienta, am si cativa neuroni, imi place sa cred.

2. Eu sunt oprit la semafor, trece cardul de oameni, eu sunt atent la ei, vad ca se termina, si PENTRU CA TOT SUNT OPRIT, sare un biciclist sa-mi "faca un favor". Cum functioneaza asta pentru tine? Iti spun eu, nu functioneaza, e un defavor maxim.

3. Cum asa, noi soferii avem obligatii, voi aveti doar drepturi, obligatii ioc. Sunt de acord politia sa amendeze si sa ridice tot ce poate, tot ce e parcat aiurea, pe piste de biciclete, pe trotuare blocate, tot. Si pe mine cand o sa o fac. Sunt tata de copil mic, plimb zilnic ori carucior ori tricicleta, stiu ce inseamna sa nu ai trotuar liber. Sa ii amendeze pe toti. Dar la fel de bine, sa va amendeze si pe voi ca nu va dati jos de pe bicicleta. Asta e obligatia voastra.

Stiti ce e aiurea? Ca trebuie sa va explice cineva ca asta e in folosul vostru. Eu cred ca multi nu ati fost dati jos de pe bicla de o masina. Din nefericire pentru mine, eu am patit-o copil fiind. 10 cm au lipsit sa nu imi zdrobesc capul de o jardiniera de beton. Apendic zdrobit, julituri pe toate membrele, glezna data peste cap. Pe trotuar, cand un individ cu o Dacie a iesit dintr-o parcare in trotuar ca Voda in loboda. Stiti ce a patit ala? Nimic. Nu l-a durut nimic. Stiti cate dureri am indurat eu? Mult. Cateva saptamani.

CONCLUZIE: Daca nu va dati jos de pe bicicleta, ca va treziti voi sa nu va respectati obligatiile, "facand favoruri" pe care nu vi le-a cerut nimeni, si oricum soferii sunt niste nesimtiti, si aveti norocul sa va dea unul jos, la ce va incalzeste ca ala ramane fara permis daca voi aveti membre rupte sau capul spart? Nu e neplacut pentru voi? In fond, uite asa va sar neuronii din cap pe asfalt...

Edited by Alex.

Ti s-a intamplat cumva asta? Eh, lasa ca inveti....e capcana clasica:

Ia sa vad cati km ai...

In al doilea rand nu ai citit ce am scris. Am spus daca tot ai oprit si el a asteptat ca tu sa opresti, deci l-ai vazut, stii ca e acolo, mai bine lasa-l sa traverseze pe bicla, ca e mai rapid.

Deci pe la 300 000 si inca nu stii capcana asta simpla?

Nu m-am transformat in aparatorul biciclistilor peste noapte, ci doar privesc din ambele perspective. Am sa caut 2 exemple gasite ieri pe youtube ca sa iti arat exagerarea la ce duce si gandirea asta directionata pe "da-te jos mah nebunule de pe bicicleta"

PS, caut acum

Uite unul dar e altul si mai grav....asta are ceva cu biciclistul desi erau si pietoni:

Era mult mai simplu sa taca si se termina repede. Dar nu, mintea putina isi spune cuvantul, cel care face ordine in trafic...sa aiba ce filma

uite:

Acest individ ar fi ramas fara permis pentru condus agresiv daca era un politist in zona. Ai impresia ca a facut special sa demonstreze el ceva. Sa nu comentam de schimbatul benzilor la taranoi... :)

DAR, iti dau dreptate daca in acest al doilea caz nu existau pietoni pe trecere ci doar biciclista. Atunci da, aia nu trebuia sa traverseze asa. Dar fiind si pietoni, si soferul find oprit ( de fapt trebuia sa fie oprit -ca de fapt melteanul a schimbat benzile ca sa treaca razant pe langa pietoni fara sa opreasca - a fost deranjat ca nu a putut trece la mustata pe langa pietoni din cauza biciclistei

Edited by uko

E a doua oara cand am impresia ca ori citesti de-a curmezisul, ori raspunzi la alt post, nu la al meu.

Nu era deloc in discutie faza de la primul clip, ci una la fel de "pamanteana", care mi se intampla destul de des, trecand zilnic prin dreptul gurii de metrou de la TITAN, unde sunt biciclisti o multime, care ies si intra in IOR. Detaliez si reformulez: eu sunt oprit pe banda 1, la trecere de pietoni. Imaginam ca toate masinile sunt oprite, toata lumea fericita. Vad ca se termina pietonii dupa Dl. X (imaginam un ultim pieton din dreapta sa zicem, ca sa ramana problema maxim de simpla) si ma pregatesc sa plec. Pentru ca nu sunt psihopat, dau a-ntaia si plec normal, incet, fara sa imi las cauciucurile pe asfalt, lasand masina sa curga in fata usor, cum facem toti in situatii reale, nu? Om fiind, si nu pasare, trebuie sa imi intorc capul spre stanga, sa vad daca nu cumva s-a angajat altcineva in traversare, dupa ce Dl. X a trecut de masina mea. Ei bine, in clipa aia un biciclist care "trece el mai repede, ca sa imi faca un favor", apare din dreapta, pe bicla, pe trecere. Intrebare: care sunt sansele sa il dau cu capul de pamant? Si unde am gresit eu? Astept raspuns...

Paragraful anterior e valabil si pentru "in al doilea rand" al tau pentru ca daca am 50 de persoane pe trecere si printre ele e un biciclist, el e ultima mea problema, ca nu am de gand sa omor 50 de oameni si el imi sta in cale, nu? Adica poate sa treaca si pe doua biciclete tandem, nu face obiectul discutiei.

Nu filmez in trafic (desi cred ca ar trebui sa incep sa o fac pentru binele meu), nu sunt justitiar precum ala. Pe de alta parte, autorul clipului doar a dat din gura, nu s-a suit pe ala. Nu pare ca a iscat ceva, doar i-a amintit biciclistului ca are o obligatie anume, care, repet, ESTE TOT PENTRU BINELE LUI.

Corect, e spre binele lui, doar ca e folosit in context gresit de multe ori. Adica, amandoi aveau o gramada de pietoni pe trecere dar se luau de biciclist.

Repet, daca omul vine frumos, sta la trecere ( nu ca nu as fi stat sa treaca vreo 8 masini de dimineata cu o roata pe trecere si niciunul nu oprea pana nu i-am *)(*)_ in gat), tu opresti, el se asigura ca e vazut din toate partile, lasa-l sa traverseze pe bicicleta ca dureaza mai putin. Si tu castigi timp.

Ca iti sare in fata, e altceva.

OK, cum spui tu. Sta pe bicla, asteptand sa il lase cineva sa treaca. Eu daca sunt 2 benzi pe sens si sunt pe prima banda 100% nu il las. Stii de ce? Ca are 50% sanse sa nu ajunga la jumatea strazii. Si mi le iau in gat. Dar daca ii dau voie biciclistului sa treaca, el deja intra in modul "favor", de cele mai multe ori pleaca repede, ca deh, "e pe trecere" si are mari sanse ca ala din banda doi sa il puna in cap. Am dreptate? Am, nu poti sa negi. Pai si in cazul asta, de ce sa nu te dai jos, sa devii pieton din vehicul, sa ai brusc drepturi depline pe trecere, sa fii mai in siguranta si sa apuci sa te sui intreg pe bicla in partea cealalta? Iar ca bonus, sunt sanse mari ca nimeni sa nu isi ia nimic in gat. Toata lumea e fericita si ne-injurata.

Hai recunoaste ca oricum o dai, exceptand cazul in care mai e un card de oameni pe trecere si tu te strecori printre ei, tu ca biciclist nu ai niciun motiv plauzibil pentru care sa nu te dai jos de pe bicla exceptand inconstienta si nepasarea.

• Like 1

el se asigura ca e vazut din toate partile,

Trebuie sa treci si de partea cealalta, pe bicicleta. Eu nu am spus ca sta calare pe bicicleta. Sta pe langa ea, tu opresti ( daca opresti, ca repet, de dimineata vroiam sa trag o plimbare si, jos de pe bicicleta la trecerea de pietoni...au trecut cel putin 8 masini pana a trebuit sa imi umflu muschii ca sa opreasca ca altfel nu oprea nimeni. 8 ramaneau fara permis daca era politist acolo, si , sincer, nu imi parea rau) iar el dupa ce s-a asigurat ca a fost vazut poate trece repede pedaland, sau poate trece incet si tu astepti mai mult. E decizia ta.

Eu unul cobor mereu dar...

Trebuie sa faci diferenta intre o trecere kamikadze ( care apare de nicaieri, eventual venind oblic de undeva din spatele sau din fata trecerii), si o trecere la pas.

Edited by uko

Da. Observ ca nu numai in trafic va urcati peste biciclisti ci si pe forumuri. Eu mă retrag din discutii pentru ca nu au nimic in comun cu Noi, biciclistii....

@Gozmin, cum m-am "urcat peste biciclisti"? De unde stii tu ca nu ti-am facut loc in trafic, sau ca nu mi-am pliat oglinda, sau ca nu te-am lasat sa treci, sau ca nu mi-am schimbat eu banda venind din spatele tau, tocmai, ca sa nu te inghesui? In offline va plangeti, dar 10% stiti sa ridicati mana sa va semnalizati intentia, restul o taiati ca Voda prin loboda cu gura mare si scuipand.

Sunt pro-biciclisti, am vazut tari civilizate cum trateaza biciclistii si am ramas impresionat si imi doresc sincer asta sa se intample si la noi. Dar problema ta ca si a majoritatii biciclistilor e ca va simtiti atat de persecutati (cateodata pe buna dreptate) de soferi si administratii locale, incat uitati complet de obligatii si va amintiti ca aveti doar drepturi. Uscaturi sunt in orice padure, si in cea a biciclistilor, si in cea a soferilor. Si cu toate astea, inca astept un coleg bicilist sa imi dea dreptate, la o problema care, in fond, e spre binele vostru. Pentru ca tabla mea se indreapta, daca ai traversat pe bicicleta si "m-am urcat" pe tine, nu raman fara permis sau in cel mai rau caz il recuperez repede, insa tu daca dai cu capul de asfalt...

Ma frapeaza cum naiba tineti cu dintii de o prostie. Nu aveti nici voie si nici nu e bine pentru voie sa o faceti in continuare. Si cand ti se spune sa faci cum trebuie, esti persecutat. De-aia ma gandesc ca indiferent ce o sa faca administratiile locale pentru voi, si cat de minunat ar fi intr-un utopic Bucuresti al biciclistilor (pe care sincer mi-l doresc si pentru mine si copilul meu) voi tot nu o sa respectati regulile. Iti dau un exemplu de respect si conduita: am vazut in Olanda (o tara pe care toti biciclistii o venereaza din cauza respectului pe care il acorda mersului pe doua roti) ca sunt piste de biciclete in paralel cu trecerile. Evident, pe acolo se trece calare pe bicla. Insa apar cazuri in care e doar trecere normala cu marcaje si de bicle. Acolo in continuare ciclistii si pietonii au prioritate. Dar nu am vazut ciclist sa nu se dea jos. De daca aia la care visati pot, primul pas spre visul ala e sa puteti si voi.

Am incheiat subiectul si ma retrag, pentru ca nu sunt biciclist, iar topicul va e dedicat. Sunt un simplu sofer care se intampla sa respecte in trafic biciclistii care merg corect.

Edited by Alex.

.... Si cu toate astea, inca astept un coleg bicilist sa imi dea dreptate, la o problema care, in fond, e spre binele vostru. Pentru ca tabla mea se indreapta, daca ai traversat pe bicicleta si "m-am urcat" pe tine, nu raman fara permis sau in cel mai rau caz il recuperez repede, insa tu daca dai cu capul de asfalt......

Eu biciclesc pe drumul spre birou si inapoi de vreo 8 ani...

...

....Adevarul e ca exista si foarte multi biciclisti fara niciun fel de instinct de conservare, care merg ca inecatii si printre masini, si printre pietoni... genul ala imbracati in mulaciuni colorate, echipamente profi, care in loc sa stea cu ochii la drum stau cu ochii pe cronometru sau aparatul de masurat pulsul. 90% dintre ei trec si pe rosu fara sa ezite.

Edited by james kilowatt

Ai dreptate, imi cer scuze. :rolleyes:

Deci e unul pana la urma...

Un instructor va arata cum e legal sa circule biciclistii si cum e si LOGIC:

Nu va mai ambalati cu masinile...la intersectii bicicletele trebuie considerate masini si pot sa se incadreze ca orice masina

maine dimineata vreau sa ajung la Lacul Vulturilor

este o tura MTB, destul de solicitanta

exista doritori?

• Like 1

cum a fost?

pai... nu am mai plecat catre lac, din lipsa de participanti si teama de salbaticiuni

in schimb, am urcat Dealul Istrita, pe traseul de concurs XCR de la Sarata Monteoru

istrita 3.jpg

istrita1.jpg

istrita2.jpg

• Like 1