Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
florin.dobre

Distributie Accent

Recommended Posts

Salut! A schimbat cineva la Hyundai Accent 1.5 diesel distributia? Daca da, ce anume se schimba? Eu stiu ceva de lanturi (ca sunt 2), patine si intinzatoare. Dar vreau sa stiu sigur ca am auzit ca sunt si ceva garnituri. Si ca o eventuala intrebare gen: de ce schimbi lantul? ca ala nu se schimba, raspunsul: imi bate, se aude asa ca si cum se ating 2 chestii din metal.

salut, si bine ai venit;

Distributia pe lant in mod normal cand se umbla la ea pentru ca a inceput sa aiba zgomot de uzura, se inlocuieste tot.

Daca preconizezi ca vei pastra masina muult timp de acum in colo, inlocuieste asa: intinzatoarele hidraulice, patinele intinzator si patinele fixe, lanturile(lantul de angrenare a pompei de motorina si lantul de distributie ce antreneaza axele cu came), simeringul de la vibrochen, saibile de foc de la injectoare, garnitura de capac tacheti si bine inteles uleiul si filtru de ulei.

Daa vrei o reparatie low cost, din experienta mea inlocuieste doar asa: intinzatoarele, lantul de distributie (cel de sus dintre pompa de motorina si axele cu came) si saibile de foc.

Edited by Muratu

Si distributia mea a cam inceput sa bata. Sunt in cautare de piese acum si intentionez sa fac operatiunea cam peste 2 saptamani. Pe linga ce a spus @Muratu ca e bine sa fie schimbat, as vrea sa schimb si pompa de apa.

Ok. Multam de informatie.

Salutare! Cei care ati schimbat kit-ul de distributie la masina, ati optat pentru kit-uri ce includ si cele 3 roti dintate (kit-ul continand 12 piese) ? sau cel compus din 9 piese (fara aceste rotin dintate) ?

Puteti sa-mi dati un link pentru Kit de distributie ?

Multumesc!

Incearca la dbci.ro pentru o oferta de pret. Eu am schimbat kit-ul la 180k, acum am 320k :)

Salutare !

Ma puteti ajuta cu o informatie ?

Accentul 1.5 CRDI MCT A5D11 an fabricatie 2007 are distributie pe lant sau pe curea ???

Masina nu e a mea, e a unei cunostinte afone in chestii tehnice... m-a intreabat daca si cand trebuie schimbata distributia

Multumesc !!!

Distributia la Accent CRDI este pe lant si de obicei se schimba cand incepe sa "zornaie" lantul (pentru ca s-au intins zalele lantului si astfel lantul bate in carcasa).

Edited by catanutz