Jump to content
Alex Ubrea

Volan care agata

Recommended Posts

Buna ziua.

Am un Hyundai Accent 2006 benzina si am observat de mai mult timp ca volanul agata cand fac stanga sau dreapta. Se aude si un mic zgomot ca un pocnit. Am citit pe forum si am vazut ca problema vine de la caseta de directie. Eu am schimbat acum 4 luni aceasta caseta de directie cu una noua si problema nu a disparut. Mentionez ca si cu caseta veche acel zgomot aparea. Problema apare frecvent daca masina sta la soare. Ce poate sa aiba. Senzorul EPS nu s-a aprin niciodata. Masina are 67000 km.

Multumesc.

Fa liniste in masina si in timp ce rotesti de volan asculta daca se aude un harait sub volan. Acel "agatat" este ca o intrerupere sau ca si cum ar opune rezistenta sau tremura un pic volanul pe o anumita portiune. Daca se intampla chestia aceasta este de la senzorul de directie.

Salut. Multumesc pentru raspuns. Am facut liniste si inafara de acel zgomot (pocnitura) nu se mai aude nimic. Eu zic ca este ca si cum ar opune un pic de rezistenta. Daca ar fi problema de la senzorul EPS nu trebuie sa se aprinda martorul in bord?

Sigur nu e de la semnalizare? Pocnește și dacă ai semnalizează pusa și dacă nu?

Multumesc pentru raspuns o sa incerc si cu semnalizarea pusa sa vad daca mai face.

Nu e musai sa apara si eroarea EPS. O sa apara si ea cat de curand daca de acolo e problema. Cam pe la kilometrii astia incep problemele cu directia.

Am vazut ca Dino a facut si un tutorial video pentru schimbarea senzorului. Merita sa schimbi numai senzorul sau mai bine toata coloana? Ma refer daca problema poate sa reapara din nou. Un pret la senzor?

Daca schimbi doar senzorul este ca si cum ai schimba toata coloana si este ca noua la costuri mult mai mici. Problema coloanei este doar de la senzor. Un senzor nou este 570 cu transport inclus pentru membrii forumului http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=12427&hl=

O coloana noua este 2400 ron

Nu stiu exact daca senzorul ar face sau ar genera acel clic. Si eu am avut o chestie asemanatoare la mine pana sa inlocuiesc de tot senzorul. Se auzea numai la schimbarea directiei. Daca roteam dreapta se auzea clicul si dupa aceea puteam sa continui maxim dreapta ca nu se mai auzea. Daca incepeam sa rotesc stanga se auzea iar, dupa care nu. Era ca un fel de pocnitura. Senzorul nu are cum sa scoata acel sunet dar posibil datorita lui motorasul sa scoata acel sunet. Cert este ca dupa ce am inlocuit senzorul a disparut si pacanitul.

Probabil omului ii trebuie doar un set de rulmenti de sarcina, iar voi il bagati la belele.

Te referi la rulmentii de la amortizoarele fata? La mine pacanitul acela se auzea undeva pe sub volan in zona pedalierului. Initial am crezut ca nu am strans eu bine suruburile de la axul care duce catre caseta, dar nu era de acolo. Eu nu am reusit sa localizez exact locul (bine ca nici nu mi-am batut prea mult capul) si daca a vazut ca ignor problema, s-a potolit cu pocnitul.

De la amortizoare nu este sigur si nici de la rulmenti deoarece amortizoarele au fost schimbate cu tot cu flanse si rulmenti acum un an. Zgomotul era prezent si inainte si dupa schimbarea amortizoarelor. Zgomotul vine de sub volan.

Daca schimbi doar senzorul este ca si cum ai schimba toata coloana si este ca noua la costuri mult mai mici. Problema coloanei este doar de la senzor. Un senzor nou este 570 cu transport inclus pentru membrii forumului http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?showtopic=12427&hl=

O coloana noua este 2400 ron

si eu am avut probleme cu senzorul. l-am curatat anul trecut, si acum totul este perfect. directia nu se mai "intareste" ca si cum ar ramane fara servo, si nici nu mai are zgomotul ala de frecare.

repartia facuta cu succes de "blondu" - de cautat pe aici pe undeva.

Si eu am un hyundai accent 2006 benzina cu aceleasi simtome la volan (se auzea un harjeit cand viram) cu timpul a inceput sa imi arunce volanul in stanga (era ca un soc scurt in volan) dupa ce am studiat problema pe forumuri am decis sa schimb acel senzor si a fost o alegere buna pentru ca am remediat problema.