Jump to content
Sign in to follow this  
dangeorge

Senzor presiune diferențial

Recommended Posts

Știe cineva despre acest senzor ceva? Care este exact rolul lui si cum se mai numește ( mai popular)?

Am pus tucsonul meu 2008 fabr ,2000 cm Diesel 103 kw,pe tester si zice ca asta eproblema,mașina nu mai demarează si nu pot trece de 130km / ora.mi se aprindea de mult timp martorul check in bord dar de cele mai multe ori se stingea ,acum a rămas aprins si nu se mai stinge.Stie cineva ceva despre acest senzor ?

post-58402-0-21372500-1461169454_thumb.jpeg

Edited by dangeorge

E unul dintre cei doi senzori care comanda regenerarea DPF (se masoara presiunea gazelor la intrare si la iesire din filtru si functie de diferenta se comanda sau nu regenerarea), asta din poze pare cel de la intrare, daca e defect indica presiuni aiurea si motorul intra in limp mode.

Edited by dvoncu

Buna. Detin un Hyundai Tucson 2.0 crdi 2007 136 hp. De ceva timp am probleme cu filtrul DFP ( pe care dealtfel l-am si schimbat) dar in continuare mi se aprinde martorul CHECK ENGINE ( intermitent sau stabil). Am schimbat si sonda lambda, acum am masina iar la service  cu aceeasi problema ( le-am sugerat sa schimb senzorul de presiune diferentiala). Zis si facut, dar mi-au comunicat ca " masina nu il vede, are aceleasi simptome" - CHECK ENGINE aprins. Au spus ca vor verifica maine si conductele de la DFP la senzor pentru a nu fi cumva infundate. DATI-MI UN SFAT! CE AR PUTEA SA AIBA? Precizez ca acestaa s-a aprins dupa o sarja de mers mai sportiv, iar dupa aceea cand am mers " normal" ...s-a aprins martorul in cauza.