Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
Sign in to follow this  
Sileanu75

Fum albicios la esapament

Recommended Posts

Am si eu o intrebare legata de un Accent 2005.De ceva vreme pe esapament scoate un fum albicios cand e in sarcina motorul...intradevar si consumul de ulei mi se pare destul de mare si ma gandesc ca e posibil sa fie problema de la segmenti etc.Martorul check engine este aprins si dupa o verificare la o cunostinta mi-a spus ca este aprins din cauza catalizatorului (a explicat el ceva de sonde) dar nefiind cunoscator prea multe nu am inteles.

Intrebarea mea este: Poate sa scoata respectivul fum albicios pe esapament din cauza catalizatorului?

nu

Fumul alb este datorat unui amestec incorect de aer/carburant, si poate fi provocat de n factori: incepand cu sonda de oxigen(sonda ce este principalul factor decizional al amestecului aer/carburant), senzor de temperatura motor, senzor map si maf, senzot tps, supapa regulatore de presiune a rampei de injectie, defectiune pe sistemul EGR, aprindere incompleta ori lipsa, distributie decalata, supape arse ori fisurate....etc... ori poate fi confundat cu fumul albastru de consum ulei, ori aburul alb provocat de consumul de antigel, ori lichid de frana.

Asa ca pe forum nu vei gasii o solutie ci doar niste pareri de multe ori contradictorii.

Edited by Muratu