Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
ignat

Caseta direcție

Recommended Posts

Buna ziua colegi. dețin un Hyundai Accent 2006 1.4 benzină. Si astăzi am.fost la un service oarecare din iași pentru a identifica de unde provine un zgomot la rotile din fața. .RASPUNS: caseta de direcție.

Știți ceva despre un asa zis kit de.reparatie. MENȚIONEZ ca am schimbat coloana de direcție si zgomotul care il am acum.e undeva la volan jos. O bataie ușoară dar se amplifica la drumurile denivelate.

Cine ma poate ajuta cu un mecanic bun din iași sa imi spună un diagnostic cat mai corect si o soluție mai "românească "

Sal,eu am avut cam acelasi simptom,dar un troncanit,care mie mi se parea ca se aude de sub volan,multi mi-au zis ca ar fi de la caseta de directie,dar defapt a fost pivotul stg. La un service au tras de roti ,fara nici un fel de joc,pana cand un alt mecanic a zis ca este pivotul. Troncanitul se auzea cand viram stanga,drapta pe drum pietruit,cu gropite,...

Edited by vasii_marian

cel mai bine scapi de problema daca inlocuiesti casta de directie cu totul, alte variane kit/romanisme etc.. sunt doar provizorii si de scurta durata.

Eu am inlocuit cu kit si merge beton......

Eu am inlocuit cu kit si merge beton......

Salut, aceeasi problema cred ca o am si eu, unde ai schimbat kit-ul si cam care au fost costurile in total?(piese+manopera)

Multumesc!

Ca o informatie... caseta noua originala Hyundai luata de pe kingauto.ro... dupa 1 an si 6 luni.. aproximativ 15-18.000 km... bate si asta... mers la mecanic joc in caseta in partea dreapta la bucsa. Nu e joc la pinion si cremaliera in stanga. Deci...trageti concluzia... La caseta veche am schimbat de 2 ori bucsele din interior.. mai mult de 6 luni nu au tinut fiecare. ACuma vreau sa ma duc aici in Iasi cica este un service mai rasarit care numai cu casete se ocupa... Am sunat.. 750 lei ma costa cu tot cu montat... cica 7 ore dureaza. Daca vreti va tin la curent.

Cauta pe net poate gasesti un atelier care iti face bucsa aia la comanda din material mai bun.

Oricat de buna ar fi bucsa aia, nu va rezolva decat temporar problema. Din pacate, exista o singura solutie ...

Comandati setul inlocuitor si gasiti un atelier sa va faca bucsele din teflon!