Jump to content
german_getz

Manuale si documentatii

Recommended Posts

Hi everybody :) !

I am one of the first members of Germany. i would like to get more contact with Getz drivers from your country.

Also i would like to inform you about my exerpience: I was searching for an exhaust system more than one year. I wanted an exhaust with good look, good sound and high quality. No I found what i was looking for: The Getz exhaust system from Tokomoto. This exhaust is so perfect.

So i bought the exhaust 2 weeks ago. The guys there were very nice and also the delivery time was short and costs were not so hugh. Now i am happy about my exháust. look at the photo.

HY_GE_KP.jpg

If there is anyone who need help with his Getz Tuning, you can contact me and i will try to help you.

can you tell us the price of this exhaust system ?

from witch city are you in Germany ?

can you tell us the price of this exhaust system ?

from witch city are you in Germany ?

the price of my exhaust was about 469,00 EUR. I think it´s okay, cause you get much for your money. Also the exhaust with 2 pipes is not so expensive. i think its about 319,00 EUR. :fingerup:

Also it was a fine contact with that company. Fast delivery and good service. :fingerup::fingerup:

I live near Konstanz, in south of Germany. :drive:

hello,

can you send me the link to the german dealer of "exhaust system from Tokomoto"? Thank you

Are cineva asa ceva, eventual in alta limba decat coreeana? :)

Cred ca ar fi utile pentru toate modelele, nu doar Getz.

Manuale de service Hyundai Getz (si nu numai) in limba engleza, disponibile pe CD.

Cei interesati ma pot contacta pe PM

Edited by sandy461229

Le ai si pe cele pentru modelul din 2006 ( facelift) 1.4 benzina?

Le ai si pe cele pentru modelul din 2006 ( facelift) 1.4 benzina?

Da, le am si pe astea

Multumesc James pentru link-ul de mai sus.

Service manual ptr. Getz 2003:

http://rapidshare.com/files/279546488/Getz...manual.rar.html

ptr. Getz 2005:

http://rapidshare.com/files/279778838/Getz...manual.rar.html

ptr. Getz 2002:

http://rapidshare.com/files/279790900/getz_2002.rar.html

O saptamina placuta si fara in/accidente !

Edited by hpcnr

Salut,

Are cineva manualul de uitilizare in format electronic?

Daca nu il are nimeni, poate ma ajutati cu un scan/poza cu schema si tabelul pentru reglatul farurilor.

Multumesc

Am eu manualul de service. Insa pe mine nu m-a ajutat f tare, nu se potrivea ce scrie acolo cu realitatea.

Il am complet, luat de pe un site rusesc, cu motor, electronica, caroserie, etc insa e marisor, are 194MB.

Am atasat doar partea cu reglajul farurilor

BE.pdf

James,

Am vrut sa-ti scriu la 15 minute de cand ai postat mesajul, am intrat cu telefonul mobil, insa nu merge decat sa vizionez forumul, nu pot sa scriu sau sa download-ez. Acum dau jos fisierul si poate reusesc in seara asta sa le reglez.

Multumesc pentru ajutor,

Salut,

In sfarsit am timp sa scriu.

Sa incepem cu o mica poveste. In urma unei imbranceli nevinovate pe asfat ud, am dereglat farurile. A2a zi bagat viteza mare spre service "1" sa regelz faruri. Pana aici totul bine.....

In prima seara zic.....farurile bat aiurea in continuare ......ma duc la service "2". Zis si facut....

Dupa vizita la "2" am facut vreo saptamana probe, mi se pareau lasate prea jos in continuare. M-am dus iar la service 2 unde au facut o proba, fara mine, rezultatul farurile ....perfecte.

Am mers asa o vreme, culmea nu am folosit masina decat pe lumina....cam 3 luni! Pe urma vreo 3 luni a stat parcata.

Acum nevoit s-o iau iar la alergat m-am lovit de povestea mai veche, asa ca intr-o seara am masurat distanta la care bat farurile. Bateau la fix 7m in fata masinii cu concentrarea razei fix pe asfalt, mai exact nu vedeam nimic. :D

Oricum, cu ajutorul manualului de la James m-am apucat sa reglez. Pus masina perpendicular cu peretele, pe drept, masurat cu ruleta la cm, etc.

Acum, spre deosebire de vechiul Ford care avea niste butoane rotative de reglaj, foarte usor de actionat, Getz-ul are niste roti dintate si niste ghidaje prin care sa introduci surubelnita cap cruce. Pe orizontala se regleaza foarte usor, vezi roata dintata, e usor de ajuns la ea, totul simplu.

La veritcala insa....chin, nu se vede rotita, fanta prin care tre sa introduci surubelnita e mica si mie mi s-a parut ca nu-i nici perpendiculara pe rotita care trebuia actionata... per total cu un pic de chin am reusit sa ridic farurile.

Concluzie, acum dupa cat am mers cu ele lasate mi se pare ca bat prea sus....ma tot gandesc sa nu ma injure lumea, dar nu m-a atentionat nimeni pana acum ca-i deranjeaza lumina. Deci cred ca le-am pus bine si doar mi se par mie aiurea.

Cert e ca erau la 51 cm pe verticala de la sol si in carte scrie 66. Eu le-am pus la 65.

Nedumerirea mea a fost cu distanta intre ele, eu am avut norocul sa fie masuratoarea buna (diferenta de2 cm) asa ca le-am lasat asa, insa mi se pare reglajul cel mai dificil de facut.

Alta concluzie e ca la service desi au aparatul acela special...eu cred ca-l folosesc dupa ureche, practic toate dimensiunile alea din carte trebuie respectate si verificate, pe cand, din ce am vazut eu, ei il ridica din ochii pana li se pare lor bine si pe urma fac reglajele pe masina...de distanta dintre faruri nu i-am vazut sa se preocupe vreodata.

Poate gresesc insa asa mi se pare.

Oricum, multumita lui James acum vad pe sosea..de nu-mi vine nici mie sa cred!

Multumesc!

Edited by Radu

Salutare,

Scriu tot aici, sa nu deschid un topic nou.

In iarna ce-a trecut m-a apucat dorinta sa-mi curat masina de zapada, desi iarna nu o folosesc deloc. Asa c-am pus mana pe matura si plin de lene am zis, imping zapada de pe ea cu matura. Pana aici totul bine, insa lenea m-a pus sa imping de jos stratul, sa-l dau jos dintr-o bucata. Zis si facut, impins, cazut jos ....impreuna cu antena pe care tocmai ce am retezat-o. Cum s-ar zice, radio inside, idiot outside!

In fine, m-am intersat si eu pe ici pe colo, o antena completa, soclu +antena la Hyundai, ceva peste 200 lei + manopera de inlocuire soclu.

Acum, stau si ma gandesc, pentru ca nu imi aduc aminte daca surubul este pe soclu si antena se insurubeaza in el ( adica soclu e "tata") sau e pe dos, surubul sa fie in antena iar soclul sa fie "mama". A doua varianta mi-ar permite sa cumpar de la NORAuto o antena universala foarte apropiata de ce avem pe masina si sa scap cu 40 de lei. Prima varianta e clara. Asa ca ma adresez voua cu intrebarea: care-i tata, care-i mama? :)

O alta intrebare ar fi: Stiti pe undeva un Getz de 1.4 Facelift dezmebrat? Mi s-a desfacut (ajutat) elementul flexibil de la toba de esapament si suna ca un Ferrari. Ma exaspereaza, mie imi place sa nu o aud. :)La service mi-au spus ca nu se poate repara ci trebuie schimbat. Nici n-am intrebat pretul pentru ca e o piesa destul de voluminoasa de schimbat si.....manopera cred ca e la volum. ;):)

Si ultima chestie care revine, ca sa zic asa.

Daca v-ati mai uitat pe aici, poate mai tineti minte ca ma tot plangeam de o vibratie (sacadare) la franare si ceva mai tarziu si la viteze mari (120km/h sau mai mult) . Am facut o gramada de vizite in service, pus masina pe stand de frana etc. Am schimbat placutele, am rectificat discurile, am schimbat tamburii spate, totul in service autorizat Hyundai si cu piese de origine, am pus si cauciucuri noi pe fata. Rezultatul: masina facea la fel. Vazand ca nu-i nici o schimbare si ca pe stand frana e ok, am lasat-o moarta si am mers cu ea asa. Am folosit-o exclusiv in oras, asfel deranjul cauzat a fost minim. Ieri insa am plecat cu ea la Valcea. Prin Bucuresti neschimbata, insa pe autodstrada la 120 deja trepida ceasul pe mana, la 130 trepidau bagajele in portbagaj. Acum 2 ani cand am scos-o ultima data la interurban am venit pe portiuni de autostrada cu 180 si nu a zis nimic.

Ce parere aveti, ce sa mai fac?

Cauciucurile pe fata nu au la ora asta 15 000 km, arata ca noi. Cele de pe spate sunt mai vechi au cam 25000 dar nu sunt tocite nici alea.

Ma bate gandul sa iau un set de 4 noi, de data asta nu coreene sa vedem poate se indreapta situatia.

La echilibrat cred ca pot sa-mi fac abonament, deja ma stiu baietii. Ce ar mai putea fi?

Ma ingrozesc ca ma baga la cheltuieli si am de platit si vama acu si e doar 3000 de lei. :)

Sper sa gasesc la voi ideea salvatoare. :)

Eu am patit-o cu niste pneuri sa se ovalizeze. In cazul asta, degeaba la echilibrezi.

Ridic-o pe cric, pune pana pe roata deasupra si invarte-o incat sa se frece de palma. Daca simti ca atunci cand o invarti iti misca mana in sus si in jos, inseamna ca e oval pneul, si nu prea ai ce-i face, decat sa il schimbi.

Si eu tind sa cred ca e de la pneuri si mor de oftica, sunt pe un gol financiar imens, iar pneurile sunt exact cireasa de pe tort. Oricum, nu mai vede vreme lunga interurbane iar in oras nu ma deranjeaza. Insa cu prima okazie o inclat cu Continental. :)

Nu deschid alt topic pentru o problema minora, asa ca intreb aici. Ce cheie imi trebuie sa desfac bornele la Getz 1.5,2008, diesel?

salutare,

cine are manualul Hyundai getz 2003? nu reusesc sa-l gasesc nicaeri (gratuit)