Jump to content
Sign in to follow this  
mysstery

Navigatie after market

Recommended Posts

Salut, ma gandesc sa ii montez un sistem de navigatie. Am vazut unele la preturi de 2800-3000 dar mi se par cam exagerate preturile avand in vedere ca pe Ebay sunt 1600 aceleasi modele (de acolo le importa si ei).

Rugamintea mea este, daca stiti vreun magazin unde pot cumpara asa ceva undeva pe 2000-2300 lei sau daca cineva si-a montat acest sistem de unde l-a cumparat

Nu stiu daca nerita... E chinuiala destula. Si nu e vorba doar de modificarea din bord... o sa fiti nevoit sa modificati si altele. NU stiu exact cu ce accesorii vine after market-ul asta dar tare imi este teama sa nu fiti dezamagit. Personal nu as risca. Daca a mai introdus cineva echipamentul after market, poate impartaseste aici experienta sa. Cred ca veti avea probleme la conectivitatea blutooth de asemenea. Nu stiu daca sistemul instalat va fi compatibil. Apoi mai e vorba de setarea, daca este posibila, a softului din calculatorul central, pentru a verifica daca sistemul il accepta sau nu complet, fara erori sau conflicte. Oricum, va urez succes!

N-are treaba cu calculatorul masinii. Nu se face nicio legatura cu magistrala de informatii a masinii.

Nu stiu daca nerita... E chinuiala destula.

Pai si te chinui tu? Sunt institutii specializate pt chestia asta. Nu mai stiu cat costa, dar nu-i vreo avere, oricum pe langa cat costa scula in sine, nici nu mai conteaza. (mi-am montat o chinezarie din asta pe Getz, la o firmulita agreata de HAR, 12Volti parca ii zicea, acum nu mai exista, dar sigur au pe altii)

Si nu e vorba doar de modificarea din bord... o sa fiti nevoit sa modificati si altele.

Cam ce? Probabil vor trebui dezizolate 2-3 fire pt alimentare si folosita o mufa adaptoare, in caz ca nu se potriveste mufa cu care vine divaisul.

Iar daca scula e dedicata pt modelul de masina cautat, nu modifici nimic in bord, vine perfect pe gaurile existente.

Nu stiu daca sistemul instalat va fi compatibil.

Compatibil... cu ce?

Cred ca veti avea probleme la conectivitatea blutooth de asemenea.

Conectivitatea bluetooth ... cu ce? :blink: Prin BT se conecteaza doar cu telefonul tau, eventual.

Apoi mai e vorba de setarea, daca este posibila, a softului din calculatorul central, pentru a verifica daca sistemul il accepta sau nu complet, fara erori sau conflicte

Da' ce-i, nene, grefă pe inima? :) N-are nici o treaba cu calculatorul masinii, nu-i trebuie decat alimentare de la baterie si cel mult o mufa adaptoare.

Eu unul pentru montat am vorbit la Hyundai Autosib din Sibiu, au zis ca ma va costa cam 400 lei montatul. Au zis ca au mai montat si pe i30, elantra si i40, au montat si din aceea cu camera extra in navigatie in loc de oglinda.

Nu asta e problema, o sa ma uit pe link-urile date de colegii de mai sus. Multumesc!

Ideea principala: daca ai comenzi pe volan sunt sanse mari sa le faca vraiste chiar daca acestea se pot configura din meniul unitatii. Am incercat de-a lungul timpului sa gasesc motive bune pentru care as instala asa ceva si uneori chiar paream decis sa achizitioez device-ul. Pana la urma am renuntat complet la idee. Am un telefon Samsung Grand 2 fara cartele pe post de GPS si mi se pare de ajuns.

Am vazut si cateva instalate insa nu m-au mai incantat. Nu erau prea rapide, muzica nu se auzea mult mai bine comparativ cu unitatea initiala, pana la urma nu am mai gasit motivul pentru care as da 15-25 mil pe asa ceva.

• Like 2

Ti-am dat un like. Mi-a placut postarea ta.

Nici eu nu am schimbat unitatea audio originala a masinii tot din aceleasi motive.

Sa pun in bord asa ceva doar pentru aspect? Nu merita deranjul.

Edited by pringles

Foarte adevarate si pertinente opiniile. In fond, si un telefon echipat cu GPS te duce unde ai nevoie. In plus, sa nu credeti ca e diferenta la sunet, pentru ca pe I40 boxele sunt praf. Iar faptul ca citeste DVD, cui ii ajuta? Unui sofer normal la cap, cu siguranta nu. Pasagerilor? Sa fim seriosi... Navigatia este utila, mai ales in strainatate si orasele pe care nu le stii, dar muzica asculti cam tot timpul. Si daca mai esti si maniac la fidelitate, eu zic ca niste boxe bune si un holder de parbriz (pentru telefon) e tot ce trebuie.

Edited by nats

Ideea cu aceste sisteme de navigatie din punctul meu de vedere este urmatoarea: schimba in primul rand coloritul si aspectul consolei centrale. Nu o sa mai arate ok. Am vazut montate si nu mi-a placut cum arata + ca dau impresia de ieftin desi costa destul de mult. Am vrut si eu sa imi cumpar, am vazut montate pe cateva masini si am renuntat la idee. Daca vreodata o sa am bani de navigatie originala ok, daca nu........

Este parerea mea.

Numai bine si drumuri fara gropi...

Edited by treft

Am cochetat si cu ideea de navigatie originala insa din pacate trebuie amplificator dedicat si o tufla de cabluri trase. E un topic pe aici pe undeva in care cineva explica ce trebuie facut. Dupa ce ca unitatea in sine e scumpa, mai era si multa manopera. Poate pentru cine nu se uita la bani si vrea neaparat navigatie originala merita.

Totusi, navigatia after trebuie sa vina cu un emitator/receptor puternic, adica o antena, nu? Si aia pe unde vine trasa, ca I40 cu navigatie din fabrica au antena (shark) pe pavilion.

Edited by nats

Asa masina...sa nu poti cumpara nici navigatie originala fara sa nu fii.......

Tare, clar raman la sistemul audio original si la telefon pe post de navigatie.

• Like 1

@nats: antena GPS, daca la aceea te referi se poate pune oriunde. Din cate stiu navigatia aftermarket vine deja cu asa ceva.

Salut, ma gandesc sa ii montez un sistem de navigatie. Am vazut unele la preturi de 2800-3000 dar mi se par cam exagerate preturile avand in vedere ca pe Ebay sunt 1600 aceleasi modele (de acolo le importa si ei).

Rugamintea mea este, daca stiti vreun magazin unde pot cumpara asa ceva undeva pe 2000-2300 lei sau daca cineva si-a montat acest sistem de unde l-a cumparat

Asta o am eu de 4 ani si pana acum a functionat fara greseala.Din pct. meu de vedere merita toti banii.( daca ai sa cauti pe internet mai mult o sa gasesti cu siguranta la un pret in jurul a 2000 ron) Bafta. http://www.upcar.ro/cumpara/navigatie-dedicata-pentru-hyundai-i40-2012-2015-edotec-edt-i172-sistem-1243

Am montat pe Elantra 2014 de aproape un an jumate navigatie after market. Merita toti banii, sunet net superior, comenzile de pe volan functioneaza perfect, aspect de nota 10 plus. Ideea e ca am montat-o eu fara sa modific nimic. Cauta pe topicul de Elantra, am postat poze si nu pune botul la parerile celor care nu au avut curajul sa faca pasul. Iti garantez ca o sa fi multumit, daca faci alegerea corecta, un sistem de navigatie cu android nu cu win CE.

• Like 1

Ai te rog un link de la cine ai luat si cine ti-a montat navigatia

Poti sa imi dai pe privat ca sa nu facem reclama