Jump to content
alin87g

up grade faruri ix 35

Recommended Posts

a schimbat cineva farurile la ix 35 modelu fara facelift, sa puna farurile cu bixenon si led?

se potrivesc mufele, trebuie facut ceva modificari?

Mufele ca mufele, dar ce te faci cu autoreglajul si spalatoarele? Nu vei putea scoate AFLS cu faruri aftermarket decat cu o investitie substantiala, inclusiv pe partea de soft.

M-am interesat si eu, farul teoretic se potriveste, e plug and play. Practic nu am agatat nici unul sa il pipai cu mana mea. Insa o sa iti sara lumea in cap ca circuri ilegalist, esti un infractor, etc :D

Farul fara centrala electronica de comanda, cablajele dedicate, ridicatoare de tensiune si codarea aferenta este doar un accesoriu de design. Ca sa fie legal, mai trebuie sistemul de autolevelling (senzori la suspensie, cablaje, centrala de comanda), bara fata facelift, instalatie de spalare faruri etc.

Dupa aceea urmeaza tidula de la Hyundai in care se specifica (,) ca farurile au fot montate corect ca la modelul original si respecta toate caracteristicile tehnice. Apoi fuguta si pe la R.A.R cu acea tidula ca sa treaca in cartea masinii modificarea respectiva. Si pe urma se poate zburda linistit pe drumurile patriei, cu noua modificare.

Edited by pringles

Mai bine iti iei alta masina!

La VW, unde recolta de dezmembrari e mai bogata si componentele sunt comune pe mai multe tipuri de automobile, plus mai multi particulari priceputi la montaj/codare, conversia se face relativ usor de catre pasionati, dar costurile bat oricum mia de euro ca sa fie OE.

Dupa aceea urmeaza tidula de la Hyundai in care se specifica (,) ca farurile au fot montate corect ca la modelul original si respecta toate caracteristicile tehnice. Apoi fuguta si pe la R.A.R cu acea tidula ca sa treaca in cartea masinii modificarea respectiva. Si pe urma se poate zburda linistit pe drumurile patriei, cu noua modificare.

Insa o sa iti sara lumea in cap ca circuri ilegalist, esti un infractor, etc :D

:D Asta a fost inceputul. Apare Marius acusica :D

Edited by Cristist50

Ai probleme la etajul final ??? Ești obsedat de mine ??? Sau ești cumva pe invers ???

Mia de euro pentru xenon OE? Spunea cineva pe aici ca oglinzile care se rabateaza automat (pe OE) cu tot cu centrala si manopera costa 2000 la dealer. Asa ca, vorba unu coleg, mai bine iti iei alta masina.

Edited by nats

Daca esti atent am spus din dezmembrari si la VW. La Hy ma indoiesc ca se gasesc la dezmembrari.

Marius, Cristi, iar va harjoniti pe topicurile altora?

Ai probleme la etajul final ??? Ești obsedat de mine ??? Sau ești cumva pe invers ???

Hopa. Esti cumva singurul Marius pe aci? Din cate stiu marius_zadara e legalistul, ce ai sarit asa? Isuse :D

Salutare.Sunt nou pe aici si nou posesor a unui hyundai ix35 2011 model style si as dori sa adaug cateva optionale pe acesta printre care:faruri cu lumini de zi led am gasit ceva pe la 1300 ron si navigatie aftermarket ceva pe la 2100 ron,oglinzi cu semnalizatoare incorporate.Ce parere aveti se poate adauga fara sa schimb computerul masini sau fara sa modific cablurile masini?Multumesc anticipat

Cele care se gasesc de vinzare pe net sunt de regula plug and play dar grija mare ca daca nu sunt OEM sunt ilegale.

O prietena a fost oprita noaptea de catre politisti. Are un Passat model 2013 cu faruri xenon, luata din Germania. Ia luat talonul pe motiv ca masina nu vine echipata din fabrica cu aceste faruri. Ma intreb de unde stia politistul ca nu vine asa din fabrica. Mi-a spus ca a trebuit sa se duca la RAR sa rezolve problema. RAR-ul da o hartie cu care te duci la politie. Pe net este cineva care vinde o navigatie cu 1.000 lei, destul de bunicica. Eu nu as da 2.000 lei pe asa ceva.

Scuze de greseala rectific "I-a luat talonul". abia de dimineata am vazut :D

La xenon e simplu, daca nu are spalatoare nu e din fabrica. Plus ca au alta culoare.

M-am interesat si eu, farul teoretic se potriveste, e plug and play. Practic nu am agatat nici unul sa il pipai cu mana mea. Insa o sa iti sara lumea in cap ca circuri ilegalist, esti un infractor, etc :D

Mi-am luat eu acum OEM , noi si nu sunt plug and play cu mspune si vanzatorul :( ....mi-am luat cele cu lumina de zi si bec normal....din pacate am incercat sa le pun in seara asta si imi trebuie alta mufa si mai lung firul, intrarea fiind in coltul celalalt al farurului, se potrivieste numai cea de la motoras. Sunt curios daca stie cineva daca exista o reductie , un adaptor ceva sau trebuie sa-mi iau mufa si apoi sa caut o schema electrica !!!. Pe mufa veche am 6 pini iar pe farurile noi am intrare cu 8 pini

Cred că după ce vei da schema, vor mai face și alții !!

Dacă o să mai pui și nește poze o să fii idolul câtorva !! :)

Edited by marius71

Eu nu pot sa vad pozele puse de tine. Poti comanda fara probleme de pe sharkracing, eu am luat mai demult de la ei diverse si au fost foarte OK.

Astea au mufa doar de la far, nu au si mufa care intra in instalatia originala. Dar e ok informatia ca-mi arata exact la ce duc pini.

http://www.sharkracing.com/2010-2015-tucson-headlight-wiring-harness-adapter-set/

M-am dus la Hyundai sa le cer mufele de la faruri daca le vand separat, mi-au spus ca nu se vinde decat toata instalatia si sa le dau seria caroseriei de unde provin farurile.....altfel nu au cum sa ma ajute.

Edited by GONZO

Pe aceeasi tema...

Nu sunt foarte multumit de becurile care le am pe benzinara mea (ix35, 2011) si vreau sa va intreb daca careva din voi a incercat diverse becuri mai puternice.

Nu stiu ce becuri am acum dar ce-i clar ca pe faza scurta/lunga - lumina este cam difuza dupa parerea mea , lasa impresia de "bec chior".

Nu sunt foarte multumit de becurile care le am pe benzinara mea (ix35, 2011) si vreau sa va intreb daca careva din voi a incercat diverse becuri mai puternice.

Vezi dacă te inspiră comparația de aici. La origine, aceeași generație de ix35 pe care o ai și tu, am avut OSRAM 64210L; s-a ars unul de la faza mică și le-am înlocuit pe amândouă cu PHILIPS VisionPlus. Parcă e un pic mai luminos, dar e ceva între „probabil” și „impresie”; cu toate astea, nu pot spune în nicin caz că e „bec chior” (nici înainte și nici acum).

Totuși, există o condiție: farurile să fie spălate :)

Cristi