Jump to content
danungureanu

Demontare bancheta spate

Recommended Posts

Salutare. Vreau sa pun huse pe scaune și am nevoie sa scot bancheta spate (sezutul) pentru a putea lega husa. Are cineva idee cum se demontează bancheta? Masina este i40 Wagon cu piele și încălzire în bancheta spate. Am încercat sa o demontez, se desface din clipsurile din fata dar mai e prinsă undeva în spate dar nu îmi dau seama unde.

Salutare. Vreau sa pun huse pe scaune și am nevoie sa scot bancheta spate (sezutul) pentru a putea lega husa. Are cineva idee cum se demontează bancheta? Masina este i40 Wagon cu piele și încălzire în bancheta spate. Am încercat sa o demontez, se desface din clipsurile din fata dar mai e prinsă undeva în spate dar nu îmi dau seama unde.

Daca aveti airbag-uri in bancheta spate, nu montati huse.Valabil si pentru scaunele fata.

• Like 1

Airbag-urile sunt în spătar. Eu vreau sa pun husa pe șezut. Revin cu rugămintea de a mă ajuta cu o informație on topic.

Si eu la fel, tot nu am aflat cum se scoate acea bancheta....

Abra cadabra. Conform tutorialului de pe youtube, trebuie demontat mai intai spatarul, sub spatar, in partea opusa clipsurilor se afla doua suruburi cu cap de 12. Se desfac si alea si iese bancheta.

Aici

https://m.youtube.com/watch?v=lWMlPg5lO9I

Tutorialul.

Aia din film e o Kia Optima dar pariez ca prinderea e la fel.

Done. Am demontat bancheta fără să fie nevoie să demontez spătarul. În partea din spate, între spătar și banchetă, în dreptul clemelor de fixare din față sunt două șuruburi cu cap hexagonal de 13 care fixează bancheta.

E nevoie de o cheie tubulara cu prelungitor de minim 10 cm.

Si eu am nevoie sa demontez bancheta la al meu I40 sedan, ca a scapat fiica-mea o chestie in lacasul de la prinderea centurilor. Ma ajuta si pe mine cineva cu o poza de pe manualul de service?

Nu cred ca prinderea e la fel  la sedan si wagon. Am cautat suruburile alea si n-am dat de ele.

Posted (edited)

Salut. Prinderea este cam la fel. Așa este și la Elantra 2018. Între bancheta și spătar bagi mâna și simți șuruburile.2. Ai nevoie de tubulara mai lunga de 12 sau 13. Din fata ridici și iese din clipsuri.

Edited by ulysse
http://www.hyundaiclub.ro/forum/index.php?/topic/13935-bancheta/