Jump to content
uko

Metode de plata

Recommended Posts

Nu se poate, am auzit eu gresit sau Bitcoin-ul s-a (cam) prabusit ?! Ala care rupea gura targului ? Nooo, soc si groaza, oare vom supravietui ?

Depinde ce înțelegi prin asta. Dacă l-ai cumpărat cu 20kusd ți-ai luat deocamdată teapa. Însă dacă l-ai luat știu eu anul trecut pe vremea asta încă e cea mai buna investiție pe care ai fi putut s-o faci. Iar dacă l-ai luat acum doi ani, ai profit 800%, ca la caritas :D Daca uko isi pastra bitcoinul cand a deschis topicul asta, asa cum i-au recomandat marii analisti (in speta subsemnatul) tot valora de 10 ori ai mult.

Edited by james kilowatt

iar ma enervezi ca in loc sa conduc kona am ramas cu accentul, nu? :)

In alta ordine de idei...iota asta e la limita $1 pe acolo. Il astept sa creasca. am 100 ...daca creste in 1-2 ani imi iau hyundai electric :)

Edited by uko

Asta e și filozofia mea.

Iar dacă ii pierd, ii pierd. Cu placa de minerit ma joc, iar pe aia cumpărați am dat banii pe care pot să-i pierd fără să-i simt.

ai investi 1k sa zicem pe un rig? Mai e profitabil?

In alta ordine de idei deoarece cred ca "seful" m-a oprit din aciune in mod ilegal...cand tu spui ca sustii familia si valorile ei si dai lege ca cei care implinesc 50 ani de casnicie sa primeasca o suma de bani, cat de ipocirit poti fii sa dai numai celor care implinesc si nu si celor care au implinit deja? Adica sustii familia dar numai cele care au noroc? cele care au implinit deja 50 ani nu merita? Logia mea imi spune ca esti retardat cand dai o astfel de lege, ori o dai pentru toti cei care au impinit un amar de ani, ori o dai numai pentreu cei care vor implini. Dar nu poti sustine ca sustii familia. esti doar un escroc iporcit in acest caz in care decizi sa dai numai celor care implinesc in 2018 si sa nu dai celor care au implinit in 2017. si logica mea e de fier...

Edited by uko

Nu știu dacă merita investit într-un rig. Depinde mult și de prețul din viitor. La asta actual îți amortizezi greu investiția. Dacă ajunge etherum la 20kusd însă e altceva :D Însă dacă luai un rig acum doi ani, ai fi fost pe profit sănătos.

Etherum teoretic trebuie sa schimbe algoritmul de la proof of work la proof of steak la un moment dat, deși tot amână decizia.

PSD e cel mai progressist partid din Europa. A dat primul președinte declarat ateu din democrația românească, primul prim ministru gheu, prima femeie prim ministru, au parlamentari rromi, ba chiar au propus o femeie musulmana la prostul de prim ministru. Ce vrei mai modern de atat?! Relațiile liberale dintre liderii PSD și tineret se înscrie în aceeași linie lipsita de prejudecăți.

Edited by james kilowatt

Bre, ca l-ai cumparat si 1 RON si a ajuns sa valoreze 0.1 RON, nu se cheama pierdere indiferent despre ce vorbim?

Ca acel 0.1 RON ar putea ajunge se valoreze 10 RON intr-un timp X, e alta problema, de-aia se si numeste valuta speculativa.

Cat despre aniversari, bre Uko, las-o-n colo de treaba, esti off-topic. Cum ar fi ca liceul pe care l-ai absolvit sa te premieze de fiecare data cand termina o noua promotie?

Nu mere asa, fiecare la timpul lui, iar daca nu prinzi premiul atunci "ghinion", cum ar zice presedintele tau.

James, numele Margaret Thatcher iti suna cunoscut ? Intre noi fie vorba, "relatiile .... se inscriu", nu "inscrie", ca limba romana, nu fotbal ;)

Eu "scrie" de pe telefon cam in viteza, asa ca uneori mai dau si gherle. Swiftkey e foarte sofisticat insa inca nu ghiceste gandurile.

Eu cryptocurrencies e mai complicat. De exemplu eu am cumparat etherii intre 80 si 150USD, si acum sunt vreo 450. Bitcoinii cei mai scumpi pe care i-am cumparat erau 80 dolari (acum 9 ani or so) si acum sunt +6000. Am pierdut sau am castigat? Plus ca mai am cativa obtinuti prin minerit, cu o placa video pe care o mai folosesc si la altceva (la jucat ) :D. Plus niste curent electric.

Si mai degraba ii pierd pe toti decat sa fac un profit mai mic de ... hmmm.... 10000% :D Puteam sa ii vand cu 1200USD insa am refuzat si cu atat mai putin o sa-i vand acum.

E clar, daca te arunci sa cumperi cand pretul e sus si apoi te sperii si vinzi cand e jos o iei in freza. Valabil la orice tip de investitie. Iar genul asta de investitori de duminica exista in toate domeniile, nu doar cryptos. Multi si-au luat-o in goarna si in bursa din acelasi motiv. Exista studii facute de psihologi care explica genul asta de comportament irational pe baza unui biais cognitiv numit "teama de a pierde".

Eu cred ca metoda "sigura" de a investi e fie sa-ti stabilesti un profit minim, fie o durata minima a investitiei. Iar in cryptos sa nu bagi decat banii pe care iti poti permite sa-i pierzi sau sa uiti de ei.

Edited by james kilowatt

Cat despre aniversari, bre Uko, las-o-n colo de treaba, esti off-topic. Cum ar fi ca liceul pe care l-ai absolvit sa te premieze de fiecare data cand termina o noua promotie?

Nu mere asa, fiecare la timpul lui, iar daca nu prinzi premiul atunci "ghinion", cum ar zice presedintele tau.

nu trebuie sa te premieze decat o data. Oricine are mai mult de 50 ani de casnicie trebuie premiat ca de asta sustii familia. Nu trebuie premiat doar cel care face acum si cel care are 51, nu. Ca asta nu insemana ca sustii familia cum declari sus si tare si inseamna doar ipocrizie...Legea trebuie scgimbata in oricine are 50 de ani, nu numai cei care implinesc 50 ani. Asa sustii familia. Altfel e doar o minciuna...

Daca tu te-ai insurat pentru premiu, atunci nu prea merita sustinuta familia aia :D

suntem off topic. nu am nici pe departe 50 ani, nu am interes direct, insa cum spuneam nu poti incepe o campanie de sustiut familiile dar dai numai celor care implinesc anul acesta si celorlalti nu, care au implinit deja. Legea e gandita de nevasta lui dragnea si redactata de dancila :) numai asa se explica aberatia

Edited by uko

Eu nu cred ca trebuie vreo campanie de sustinut familia. Cu cat se baga mai putin statul (fie el paralel, perpendicular sau secant), cu atat mai bine.

mda...tocmai bagasem $250 in IOTA. Astept sa creasca, uit de ei cativa ani s vedem ce o fi

Hai ca parca parca incep sa-si revina. Interesant ca nu s-au tranzactionat multe nici macar in perioada de cadere. Prin urmare cred ca majoritatea (sau poate sunt o minoriate insa care au cryptos f multe) inca spera ca vor creste.

Undeva cineva am senzatia ca are f multe iar ca aia care tranzactioneaza sunt micii disperati.

Pe de alta parte, un parlamentar European cica a propus sa Europa sa legifereze ICOs, care ar putea ajuta start-up-urile, si ca sa limiteze riscurile doar pana la o anumita suma. Asta ar fi o veste buna pentru cel putin pentru eth.

Edited by james kilowatt

Mai creste nene? Ca stau 300 $ degeaba acolo :) A...nu imi mai gasea balanta dupa schimbarea telefonului. S-a rezolvat, sters aplicatia, sters orice urma a ei, reinstalat si...voila! Balanta recuperata. Macar un laptop sa imi iau anul viitor daca creste de 10 ori :)

Cotele crypto mai au putin si ajung cu minus in fata :)

Edited by uko

Nici bursele nu se simt foarte bine de vreo doua luni...

Edited by james kilowatt

Cam tot de atunci si ceva clienti au impresia ca sunt vreun milionar de tot cer sa le fac lucruri si nu platesc... :_sad::wacko: se apropie vreo noua criza...

Exsta si la Galati unul; in Bucuresti sunt 14.