Jump to content
uko

Metode de plata

Recommended Posts

Da, dar abia ii ajunge de mancare. Si asa va ramane.

Posted (edited)
2 hours ago, uko said:

magineaza-ti pe cineva care stie sa ...sudeze. Ia o comanda sa faca o poarta...si sta, masoara, taie, sudeaza, vopseste, si trece cca 1 saptamana...ia vreo 500 lei. Cei care nu se indreapta spre crypto...sunt sudorii de maine...

Intamplator , saptamana trecuta mi-a tras unu' 15m de teava de gaz, in 6h de munca mi-a luat 4000lei. Si am cerut 3 oferte, sa se inteleaga.

Edited by akon

Posted (edited)

ai platit teava de gaz, nu sudura...   si mie mi-a tras 3 linii pe o coala a4 si mi-a luat 500 candva... dar are inclus cuvantul "gaz"...  va faceti ca nu intelegeti. Lumea s-a schimbat, se schimba, chiar daca suntem noi cu 50 de ani in urma... nimic nu mai e si nu va mai fi la fel. Cam de prin 1970  a inceput distantarea...cititi ce a facut atunci usa...  poate o sa gasesc niste articole sa va trimit. Nu ca mi-as dori competitori...dar macar sa ramana in urma cetatenii altor state daca se poate, nu romani...

in curand nici preotii nu vor mai avea de lucru, cica au aparut preoti roboti...iar senatul sua , de fapt in sua e o miscare acum pentru declasificarea secretelor ufo (redenumite unidentified aerial phenomena (UAPs),  si tot mai des se vorbeste desore asta...o sa apara cat de curand si astea. au incercat cu virusi ( a prins la multi), au incercat cu razboaie, cu minciuni cu orice. nwo is coming...  suna alarmant? suna catastrofic? dap...

Edited by uko

39 minutes ago, uko said:

ai platit teava de gaz, nu sudura...  

Am platit meseria in principiu, materialele avand un cost neglijabil raportat la suma totala.

Nu prea vad cum o economie poate fi sustenabila fara sa aduci valoare in piata, ar fi prea simplu sa stam toti la specula si sa radem de cei ce intradevar fac ceva.

Posted (edited)

Economia acum e sustenabila? Zi-mi o tara care nu are datorii, inflatie, bani care se baga continuu ca sa sustina ceva ce s-ar fi prabusit de mult, ajutor, sprijin financiar, subventii...ce se intampla astazi este economie nereala. Dar cred ca intram in detalii pe care unii nu le pot accepta deoarece "asa li s-a spus"

Meseria nu va mai exista... multe meserii nu vor mai exista....cu cat o tara devine mai dezvoltata, meseriile astea dispar.

Sa nu va mirati in curand daca vor incepe sa apara informatii despre existenta altor forme de viata in univers cat de curand :)  https://blacknews.ro/congresul-american-organizeaza-prima-audiere-publica-despre-ozn-uri-dupa-mai-bine-de-50-ani/?fbclid=IwAR0D-VwXxwgJ7Hm_gjQg5SmsQIE6XdfzBVF3ycEAwVLBZIFRb1CkcxnP78M

Edited by uko

17 hours ago, akon said:

Am platit meseria in principiu, materialele avand un cost neglijabil raportat la suma totala.

Nu prea vad cum o economie poate fi sustenabila fara sa aduci valoare in piata, ar fi prea simplu sa stam toti la specula si sa radem de cei ce intradevar fac ceva.

Capitalul nu-i musai specula (deși se face și multa specula nu-i DOAR specula) 

Nici cel mai bun meseriaș din lume nu poate suda fără un aparat de sudura, oricât de mult ar munci. Dacă aparatul e finanțat de un "capitalist", vrea și el o bucățică de profit, să mănânce și gura lui ceva. 

Iar tu in prețul ala ai plătit și amortizarea capitalului (aparatul de sudura) pe lângă materiale și munca/meserie.

Întrebarea e ce se întâmplă când se modifica dramatic importanta și ponderea muncii vs a capitalului. 

Posted (edited)
On 5/17/2022 at 5:15 PM, uko said:

Da, dar abia ii ajunge de mancare. Si asa va ramane.

Nu, ala mananca acum de banii aia. In secunda doi, se duce si isi ia ce vrea (ce poate) din banii aceia. Si nu moare de foame, ca se cauta sudori inca.

Tu ce faci acum cu milioanele tale de monede? Poate vei face ceva mai incolo. Sau poate nu ...

Hai sa iti dau un exemplu, particular e adevarat: de doi ani caut o echipa sa imi vopseasca exteriorul casei si sa imi repare terasa. De doi ani nu gasesc pe nimeni, lucrarea e mica si nu se baga nimeni fiind migaloasa si fara un castig major.

Meseriile adevarate nu vor disparea.

Edited by Cristist50

Posted (edited)

Sa vedem...ce imi trece acum prin cap: au disparut birjar, liftier, operator telegraf, telefonist. dactilograf, lampagii stradali, strungari. cu cat tehnologia avanseaza, meseriile dispar. cand ti-o printa cu laser fatada nu o sa mai cauti echipe care sa o repare. Daca maine vin extraterestrii si zic hai pa...va tai curentul...dispar toti it-istii :)

Edited by uko

Dactilografii nu au disparut, fetele de la acte auto traiesc bine mersi si dactilografiaza cu nadejde. Cat depre celelalte, in afara de strungar (care nu a disparut, vezi canalul de youtube Truck Repair Shop - ce fac oamenii aceia in mizerie si praf, nici macar nu visezi), alea nu erau meserii adevarate, erau doar meserii.

O sa mor eu de 3 ori pana imi printeaza cineva fatada casei. Te uiti la prea multe filme SF.

Deocamdata ne taie gazu' si curentul Putin si nu extraterestrii. :oh_go_on:

Nu mi-ai spus ce cumeri azi de la Mega cu milioanele de monede aflate la dispozitia ta ... aaa.... pardon ... pe net...

• Haha 1

Posted (edited)

Monedele sunt investitie in viitor - daca iese, iese atat de mult cat nu face nimeni initr-o viata normala fara sa fure. Dactilografii mai sunt cativa....medicii vor disparea cat de curand, vezi nano medicii, iti baga unul pe vena si te face bine :) Faptul ca mai e un strungar intr-un oras...e adevarat, inseamna ca a disparut 99,9%, nu suta la suta. Reparatori tv? pa...nimeni nu mai repara tv. reparatii pantofi...mai sunt 3 nebuni. Lumea evolueaza, cand un lucru devine prea ieftin ca sa mai merite reparat, meseria dispare. Acum cand se pot printa 3d atatea lucruri...meseria de strungar nu mai exista. Pui masina sa faca treaba, nu mai pui mana sa faci tu decat daca esti entuziast nostalgic. Viitorul e  ...computerizat si da, probabil, munca o va face coomputerul pt noi. Cu conceptia copiilor sper sa nu se schimbe nimic :) 

Chiar nu vreti sa intelegeti ca e un plan si nwo vine? Credeati ca ati scapat de virusi? pe langa faptul ca acus' apare inca un val... vine si variola maimutelor care aparent nu e foarte contagioasa dar vor gasi repede o forma noua si contagioasa ca sa ne mai vaccineze o data: https://www.replicaonline.ro/variola-maimutelor-a-aparut-si-la-oameni-care-sunt-simptomele-si-unde-traiesc-cei-diagnosticati-519138/

PS, stii ce cred ca va mai disparea? cat de curand crescatorii de animale, mai ales in tarile unde implementarea vegan / keto e in toi. In tarile sarace se va mai manca carne o buna perioada de timp

Edited by uko

Pe partea de medici deja ai-urile ii bat lejer în materie de diagnoza și probabil e doar o chestiune de timp pana or să-i bată și în materie de tratament. Sau pana când robotii de chirurgie devin autonomi și vor putea face chestii pe care un chirurg uman nici nu le poate visa. 

În schimb asistenții / infirmierii deși sunt mai slab calificați nu-s la fel de amenințați de automatizare sau AI. 

Sa mai adaug ca asta nu e tot...daca astia cu cap nu ies la vot, tot ce inseamna submediocru plecat la munca afara care abia are un 2 la prefix va vota cu aur...asta e pericol mai mare decat virusul si nwo. cu aur ne intoarcem in evul mediu, iar multora le convine...

Gata, UK deja cumpara vaccinuri care "ar putea" proteja contra variolei maimutei. suflecati manecile! :)

Cică ii afectează pe aia care sunt deja gay sau bisexuali deci vaccinul nu mai are ce sa le facă :D

uko, sincer, te uiti la prea multe filme :)

Sa ridice mana sus cine a primit dignostic, vreodata de la un AI. Aaaaaaaaaaa, vorbim de cativa ani (care pot fi 20 pana la 200 ....). Cre'ca ...

Iar in ceea ce priveste imprimarea 3D, eu nici pana in ziua de azi nu am vazut vreo piesa printata 3D - in masa. Nu ma refer la porcarioarele alea pe care le fac actualele printere de 200$, alea sunt jucarii. Am luat si eu un suport de telecomanda pentru ghidonul motot, s-a facut praf in doua zile. M-am uitat cum printeaza una, m-a luat capul dupa 30 minute in care ridicase doar cativa mm...

In rest, da, maine ma mut in casa printata 3D care va tine 200 de ani minim si ma programez la robotul ala chirurg sa imi scoata pietrele de la rinichi. Trebuie doar sa mai am grija de marmota aia care tot inveleste ciocolata.

Nu reuseste Elon ala sa faca nici pilotul automat cum trebuie, recaluri peste recaluri, amenzi si luare in vizor de catre NHTSA sau cum se mai cheama si voi vorbiti de nano roboti autonomi? Acum 30 de ani Mironov era la fel de vesel in a face previziuni si totusi inca nu zboara nimeni.

Eu cred că uko nu știe ce face un strungar în zilele de astăzi... Hint: nu face piese în producția de serie, alea le fac roboții (mașini automate). Strungarul din firma noastră ia 2500€, mai bine decât unii din oficiul de proiectare, e mult mai bine văzut și opiniile lui au mai multă greutate și valoare pentru patron. Ghici de ce.... 

A, deci a mai ramas un loc de munca, restul l-au luat robotii....exact asta ziceam... mai bine nu spuneai...cam cati strungari mai lucreaza in Europa sa zicem? 10? lol

@uko sa ne anunți in ce spital ai-ul spală pacientul la c.r și îi schimbă chilotul absorbant.

Sau măcar îi pansează plaga după operația făcută de roboți autonomi. Și când vine sorocul cine suprimă firele de sutură.

Cu stima

Posted (edited)

Am zis ca medicii vor fi inlocuiti, nu cateva asistente care probabil vor mai ramane, asa cum mai sunt cativa strungari... domnilor, trebuie sa va concentrati mai mult...

Iata ca exista deja si articole care imi sprijina teoria. Mda, cred ca sunt prea vizionar :)   https://healthcaresuccess.com/blog/doctor-marketing/technology-eliminate-doctors.html

" Some highly intelligent people who study what the world will look like in the not-so-distant future predict that machines (AKA highly skilled robots) will replace doctors, lawyers and accountants within 20 years. Lynda Gratton, professor of management practice at London Business School, and futurologist David A. Smith compiled a forward-looking report about future jobs. Some work, they conclude, will be done more efficiently by AI machines. "

Edited by uko

Eu cred că-i doar o chestiune de timp pana când robotii or sa înlocuiască și futurologii. :D

Cred ca ar putea s-o facă chiar înaintea avocatilor.

Posted (edited)

:) e de ras si nu e la cate meserii vor disparea, iar rata de disparitie se amplifica o data cu aparitia AI, nu in 50 de ani, in 10 ani... ne mai ramane doar ca un computer sa lucreze pentru noi si noi doar sa avem grija sa traim viata. Pana acum era bucata aia de hartie care se intiparea in minte si zicea mereu: sunt doar o bucata de hartie dar iti controlez toata viata! O sa dispara naibii si bucata aia de hartie :)

Edited by uko

On 6/1/2022 at 2:26 PM, uko said:

A, deci a mai ramas un loc de munca, restul l-au luat robotii....exact asta ziceam... mai bine nu spuneai...cam cati strungari mai lucreaza in Europa sa zicem? 10? lol

Eu stiu vreo 4 in Romania. Unul a avut strung acasa, in sufragerie, la etajul 10, urcat cu liftul in bucati si montat acolo. O poveste mai lunga... :)

Mai stiu 2 in Australia. Pe langa firmele care stiu ca fac asta. Dupa 5 ani de trecut pe langa semnul cu "Just Heads / Best head in town", am aflat ca nu e bordel cu profil specific, ci atelier de rectificat/reparat chiuloase. Si au vreo 4 strunguri inauntru si multe altele. 

Probabil ne invartim in cercuri diferite..

Ca sa stam la subiect cat de cat, credeti ca o sa creasca sau sa-si revina cripto daca se linistesc lucrurile in Ucraina?   

In 1990 -2000 gaseai strungari pe toate strazile, asta e ideea. Ca nu or mai fi 10 si or mai fii 100, tot e praf in ochi, meserie care dispare. Nu cred ca crypto isi va reveni curand, daor daca misca ceva pe wall street... acum e momentul sa cumparati.

Una spun io, alta înțelegi tu! 

Strunguri CNC, sau roboți de făcut piese, sunt programate și fac aceeași piesă, rapid și fără erori. Roboții de sudură, de tăiat tub sau plăci metalice, același lucru. Dar chiar și așa au nevoie de supraveghere și corecție, în funcție de materiale sau alte condiții. 

Strungarul modern este cel care programează și executa prima piesă. Uneori o și concepe. 

Ăla de bagă materiale pe o parte și scoate piese pe alta, e muncitor necalificat.