Jump to content
uko

Metode de plata

Recommended Posts

Eu am niște etheri, niște cardano care erau shitcoins când i-am luat, și as cauta un nou shitcoin cu potențial. 

Am luat 5000 de AMP si am de gand sa uit de ei cativa ani. Vedem ce se intampla.

Asta e una din atitudinile corecte :) îți stabilești fie ca un obiectiv (vrei tesla din ei) fie o durata. 

Ma gandeam sa bag niste bani in ceva ETF cu acumulare/distribuire. Ceva tips ?

Eu am niste iwda.as tranzacționat la Amsterdam.  (tracker global). 

Un tracker de S&P500 pe piața europeană e sxr8 (pe bursa germana). 

Însă e offtopic, aici vorbim de adevărații bani, aka cryptos :D

• Thanks 1

S-a dus pe apa jumate din valoare :biggrin:

Ai de mama ei de moneda digitala stabila. Cica inlocuieste aurul si va face tranzactiile mai sigure. Desigur :))

Dacă-i stabila nu ai cum să faci bani cu ea.  :D și cu bursa la fel dealtfel. Sau cu aurul.

50% e apa de ploaie. ( insă vezi ca a mai recuperat 5% acum o ora. :D)  Prin 2018-2019 s-a dus 75- 80% din valoare.  Pentru cine e "in piața" de ceva vreme ce se întâmplă acum sunt niște valuri domoale... 

Insa vad ca nu se portiveste casa cu masa. Sustinatorii spun ca va inlocui aurul  - la instabilitatea asta, niciodata ...
Mai mult dreptate au detractorii, de-a lungul anilor, istoric vorbind, e doar un mijloc speculativ de a face bani. Si banii nu ii faci tu sau eu ci tot cei bogati.

Vezi cazul lui Elon care manevreaza piata cum vrea muschiul lui.

Poate inlocui aurul (garantiile interbancare) insa asta nu inseamna ca o va face, ci doar ca are potentialul asta. Si nu-i musai sa fie bitcoin. Poate fi alta crypto mai buna. Bitcoin e doar prima generatie, un proof of concept daca vrei.

Plus ca mare parte din instalbilitate sa datoreaza si statelor care fac valuri, ba il interzic, ba il reglementeaza, ba il impoziteaza, ba il ard in piata din centrul orasului.  Nu ca ar fi asta singura cauza, ai dreptate si cu Musk sau altii ca el.   Si aurul probabil ca daca ar fi tranzactionat in timp real direct de miliarde de mici pitigoi ar fi instabil si supus fluctuatiilor si zvonisticii. 

Edited by james kilowatt

Toate par proof of concept. Nu mi s-a parut ca a aparut un concept mai bun.

Pe principiul piramidal, eu mi-am scos investitia initiala, ce a ramas ... si 0 daca ar fi valoarea sunt tot pe plus :biggrin:

Edited by Cristist50

Same here.  Banii garantați de BCE i-am scos de mult, dacă crypto se duce la 0 nu pierd nimic. 

Teoretic bursa e o chestie serioasa, bazata pe realități economice, analize financiare,  proiecții, hurr durr. 

My ass.  Dacă te uiți în ultimii doi ani acțiunea Tesla și bitcoinul au mers aproape identic. Aceleași perioade bune și proaste, explozii, căderi în nas și recuperări.  Ok nu  copy paste la ora sau minut însă suficient de apropiate încât dacă îți ghiceam in 2019 cursul BTC și ți-aș fi spus că-i TSLA și cumpărai / vindeai TSLA pe baza informației asteia eronate tot făceai o groaza de bani. 

Edited by james kilowatt

Vreo idee de minat "pasiv" fara prea multe resurse si evident fara mari beneficii? Ceva sa mearga in browser cat tin computerul deschis si sa aduca ceva dogecoin sau alta moneda?

Fara prea mari resurse hardware poate ar trebui sa te orientezi catre ceva staking.  Gen Cardano, care e printre cryptos mai cunoscute bazate pe proof of stake.

Am inteles ca genereaza ceva gen 7%/an. 

Monero, cu Rasberry Pi.

Ar fi interesanta si varianta de 4 Raspberry Pi (Compute Model 4) puse in cluster pe o placa Turing 2, dar se gasesc greu in RO. 

Poate la James in BX se gasesc mai usor :) 

tocmai am cumparat aroape 400 000 de cripto necunoscuti . lol. sa vedem ce se intampla in timp. Si ca tot vorbim de NFT, crypto etc, uite un joc in care concurezi cu alti participanti, intrarea in cursa se face de la $1, se strange un pool de minim $8 care se impart intre primii 3-4 parca: https://streetrace.io/

Poti intra si in curse mai scumpe, totul e sa iti upgradezi masina cat mai bine ca sa ai mai multe sanse

Cineva spunea ca "Time, not money is the prime asset in life..." si doar ma intreb (retoric, evident) cum se impaca asta cu pierderea de timp si inevitabil bani in jocul crypto, NFT & s..tuff. :dontknow:

• Like 1

Posted (edited)

o, da, iti ia o gramada de timp sa cumperi niste crypto. In fond poate fi time saving. Daca acesti 550,000 crypto ( am uitat sa rectific ca am mai cumparat) ajung in 10 ani la o valoare la care eu ma astept, vor valora jjumatate de milion de dolari, ceea ce e posibil ca putini sa stranga intr-o viata. I-as putea strange fara sa fac nimic. Sau as putea pierde investitia, cine stie, vom vedea? In timpul in care nu produci ceva (nu imi spune ca e cineva aici care are atata de lucru incat sa nu aiba timp liber...) poti sa iti pierzi timp cu un nft de unde poti scoate ceva etheri.

Sau poti paria online. Azi am facut 100 ron pe mana lui osaka si emma raducanu de exemplu, practic cu riscuri minime :) si mi-a luat 2 minute sa decid cat si pe cine sa pariez. deci in 4 minute am facut 100 ron. E bine, e rau? Nu stiu... cand vreau sa ma distrez depun o suma mica si fac tot ce pot sa o dublez dupa care o retrag. Doar asa de fun. Mai e un ban de o ciorba :)

Edited by uko

Ia zi cum e treaba, ai dublat valoarea?

Eu din juma de Tesla am căzut la un Spring cu rabla :D. Insa nu ma aleargă nimeni. 

Aia care au întrat în ultimii doi ani probabil se zgarie. Eu am etheri cumpărat etheri între 40 și 350e și ada cu 0.05, încă ma doare la basca de ce se întâmplă. 

eu..am scazut la fel...dar acum am 2,5 milioane. ce o fi o fi, ori iese ori nu...  vedem :)

Tot timpul m-am intrebat cine sunt totusi acei oameni care mai si pierd la crypto!?

Tinand cont ca ma invart in categoria ~30, subiectul este pe buzele tuturor insa nu au aud decat faze cu am facut 2-3x, nimic despre pierderi, mi se pare destul de amuzant. Nu e nimic legat de cei de pe forum, era doar o constatare proprie :)

Posted (edited)

Cei care pierd sunt (cred) cei care abia descoperă chestia asta și au reacții bazate pe fomo pe de o parte și panica pe de alta parte. Cumpăra sus cu toată turma și la prima zgaltaiala fac pe ei și vând în pierdere. 

Eu personal am descoperit bitcoinii când erau vreo 80 dolari. Mi-am luat în freza jaful de la mtgox, și in materie de trading probabil am făcut toate greșelile care se puteau face. Dacă nu le-aș fi făcut acum aveam un camion de tesle :DÎnsă erorile alea au fost acum mulți ani și cu bani irelevant de putini. 

Edited by james kilowatt

Posted (edited)

eu putin mai tarziu...am vandut bitcoinul cu $600. Lasa-i in pace, ei nu inteleg ca lumea in care ne-am nascut nu mai exista si nu va mai exista oricat s-ar opune, la fel si cum se opun acum impotriva masinilor electrice, ele tot vor veni peste noi, discrepanta dintre economia "reala" si noua economie devine zilnic din ce in ce mai mare iar cine nu vrea sa bage la cap, oricat ar castiga, tot va fi lasat in urma.  Am 2,6 milioane crypto dintr-o moneda. Daca va creste la macar $1...nu am ce altceva sa imi doresc.

Imagineaza-ti pe cineva care stie sa ...sudeze. Ia o comanda sa faca o poarta...si sta, masoara, taie, sudeaza, vopseste, si trece cca 1 saptamana...ia vreo 500 lei. Cei care nu se indreapta spre crypto...sunt sudorii de maine...

razboaiele viitorului vor fi pentru energie si apa.

Edited by uko