Jump to content
uko

Metode de plata

Recommended Posts

credite, ca si acum. produsele se vor putea vinde si atunci, doar moneda va avea tot timpul valoarea unei ore muncite. Acum unii lucreaza pe 3 dolari (chiar si aici la noi) ora si altii pe 15 dolari (in vest) facand aceeasi munca (in constructii de exemplu). Dar eu ziceam ca ora sa fie platita la fel indiferent de meserie. Acuma inca nu putem accepta asta.

5 hours ago, dvoncu said:

Eu nu reusesc sa inteleg cu ce iti e tie mai bine daca au trimis chinezii un rover pe Marte

Simplu, tine de concurenta si acces si la informatii posibil mai putin cenzurate decat ale "veteranilor". Asta se traduce in final intr-un progres tehnologic de care cu totii vom beneficia, chiar daca sincer nu inteleg de ce fix aceasta planeta cand sunt si altele mai prielnice. In orice caz, cred ca despre avantajale concurentei mai trebuie sa zic ceva? Sper ca nu, ca mi-a mancat cainele compunerea, iar nici pe caine nu-l mai gasesc de ceva timp :) 

5 hours ago, dvoncu said:

daca se prabuseste, se pierd bani reali

Corect, cu o mica-mare precizare: se pierd banii, da, insa banii celor au investit, nu ai celorlalti - desigur daca statul nu este actionar, ceea ce nu stiu sa se intample. Sau daca tu esti angajatul unei firme futuriste care te plateste astfel, ceea ce da, e problema ta in final. Tu cat ai pierdut cand Elonika i-a fugit de sub picioare practic PIB-ul Romaniei pe multi ani de zile intr-o clipa? Zero barat, roata s-a invartit in continuare. Deci ... 

1 hour ago, dvoncu said:

nu are cum sa fie toata lumea tandi pe mandi.

Ei na, cum nu? Uitasi de Auroville? Sau de trendul conform caruia ce e al tau e si al meu?

Lasa prostiile si investeste in apa. Imi vei multumi mai incolo.

A aparut o crypto numita "StopElon" (initial fusese numita fuckElon) care si-a propus sa stranga capital sa cumpere actiuni Tesla si sa-l debarce pe Musk de la conducere :)  

Logica e un pic sucita, adica ma gandesc ca asta va face sa creasca actiunile Tesla si deci Musk sa devina si mai bogat, chiar daca ramane somer saracu' :D 

Edited by james kilowatt

23 hours ago, dvoncu said:

Am înțeles, vând tot. Sa vezi ce o ia Tesla in jos …

Ptiu drace...:)  prognoza e $1,400, nu cobi pana nu ma scot si eu sa vand actiunea. :)

On 5/23/2021 at 10:16 PM, dvoncu said:

Probabil am fost eu prea subtil. Banii aruncati aiurea din elicopter ca sa combata criza de Covid, ca sa nu ajunga in inflatie, vor fi sterilizati prin prabusirea criptomonedelor. E limpede acu’?

Chinezii fac asta cu bursa, cind e pericol de inflatie, o umfla la cer si apoi o prabusesc.

Adica spui ca economia nu e reala...asa cum tot spun eu de ceva timp incoace? Totul e subventionat ca sa functioneze, sa para real

Cu cryptos însă pericolul ar fi sa... Sa fie luate în serios. Lumea sa înceapă sa le folosească pentru tranzacții (sau tezaurizare) și să-și bage picioarele în banii "reali". 

Cu mecanismul anti inflație ceva îmi scăpa. Eu cumpăr acțiuni sau bitcoini de 10 euro. Apoi cursul pica și acțiunile sau bitcoinii mei fac 1e. Însă cum a redus asta masa monetara? Ca cei 10 euro inițiali exista în continuare la vânzător. Mi s-a redus mie "masa monetara" de fraier ce am fost însă per total e aceeași. Cu excepția cazului în care vânzătorul e statul și distruge banii respectivi... 

Aia cu bani statistic sunt cei care vor face si mai multi bani. Inclusiv cand toata economia se duce in bot, bogatii au devenit si mai bogati. Aia ii investesc, ii circula, vor incerca sa-i multiplice, chiar daca nu ii cheltuie pe parizer si benzina. 

Revenind la cryptos, prabusirea pare ca s-a oprit.... deocamdata. 

Edited by james kilowatt

Absolut. Insa in esenta prin mecanismul descris de tine acei helicopter money excedenteri au ajuns tot in conturile bogatilor, nu a mancatorilor de parizer.  :)  Bogatii au vandut scump bitcoinii saracilor, care au bagat in ei banii primiti degeaba si bogatii au ramas cu banii si saracii cu niste cryptos fara valoare.  Daca s-ar fi intamplat invers (aka saracii vindeau bitcoini scumpi pe care ii cumparau bogatii) mecanismul n-ar fi functionat ci dimpotriva, pretul la parizer ar fi explodat. 

Edited by james kilowatt

Nu de scopul helicopter money vorbeam, al carui scop a fost relansarea consumului (fiind o criza oarecum exotica in care cererea a fost la pamant, nu lipsa de lichiditate, dimpotriva, in general in majoritatea tarilor au crescut economiile populatiei), ci de cel al "manipularii cryptos". Care nu mi se pare neaparat eficient, din doua motive. Unul l-am descris mai sus.

si al doilea ar fi faptul ca pe piata cryptos statul e doar un jucator ca oricare altul. OK, poate un whale. Insa nu are "privilegii" si nici parghii de control gen dobanda de referinta,  emisii de obligatiuni, rezerva oligatorie samd cum are asupra monezii fiduciare si a sistemului bancar.  Poate oricand sa si-o ia in freza, poate intra in competitie "cinstita" cu cate un privat gen Elon Musk, sau poate chiar intra intr-o competie cu un alt stat care vrea sa-i dea peste nas (gen china).  Vorbim sa zicem de primele 10 cryptos in materie de capitalizare, nu cine stie ce shitcoin emis de vreo-un proxy al statului care nu valoreaza nimic.  Sa manipuleze bursa (absolut legal si transparent nu ma refer la conspiratii) de exemplu e infinit mai usor. 

Edited by james kilowatt

On 5/27/2021 at 8:42 AM, dvoncu said:

sau sa lanseze un zvon ca le interzica si bang

Pai asta s-a si intamplat. Despre ce discutam?

In rest, eu vandui tot pe 10 mai si cumparai iarasi de toti banii pe 24. Imi dadu cu plus .... Speculant ordinar :cheers:

Edited by Cristist50

Deocamdata sunt pe plus. Asta conteaza. Va anunt cand intru pe minus.
Bitcoinul mi s-a parut de la inceput cam tras de par, am putini bani bagati acolo, mai multi in altcoins. Deocamdata s-a dovedit buna ideea. Dar cum ziceati si voi mai sus, maine poate fi mai rau.

Eu am cumparat prima oara cand erau bitcoinii 80 dolari. Am pierdut trei sferturi cand a picat mtgox.  Si chiar daca acum scada la 0, tot nu am cum sa ies in pierdere pentru ca deja am scos mai mult decat am bagat. 

Dealtfel acum nici nu mai am bitcoini,  jumate sunt eth si jumatea ailalta niste shitcoins. ADA am cumparat cu 5 centi, acum sunt 1.5€.

Nu-mi pasa neaparat de profit (nu ca mi-ar displacea profitul :D ) insa imi place ideea de moneda descentralizata asa, ideologic. Am incredere mai mare intr-un algoritm sau in matematica decat in politicieni, mai ales ca istoria recenta a dovedit ca pot ajunge la putere tot felul de pacalici inclusiv in "democratiile consolidate". 

@Marius

Aia care il iau pe Musk (sau pe orice alt showman) drept Dumnezeu isi merita soarta :fingerup:.  

Ma intreb si daca actiunile Tesla nu-s o bula si mai mare decat bitcoinii. Valoarea de piata e pur speculativa, fara sa fie sprijinita de nicio realitate industriala sau comerciala din spate. 

Edited by james kilowatt

Si daca vantura valori mici, e iertata de pacate sau cum? Bisnita e tot bisnita, indiferent ca se face cu blugi ( ;)) ) sau cu Bitcoin. 

Eu merg pe principiul corect, dar dureros: e cu minus? e pierdere, indiferent ca e 0.01 sau 10000. Adica ceva cu minus n-are cum sa fie cu plus decat daca initial era deja cu minus, caz in care se pune ca ai scapat de o belea, deci plus. Altfel, citim exact cum se scrie, ca sa nu ne mintim singuri, am mai zis-o de nenumarate ori.

Reglementarea e overrated :D

Mai bine fără arbitru și s-o știe toată lumea de la început decât unul corupt care schimba regulile din mers. 

erata: "sa le rupa dintii la ceilalti" in timp ce "victimele" aplauda sau rad ... O lume nebuna, nebuna de tot ... 

Măcar știi in ce te bagi de la început. 

Acum dacă te bagi cu banii de pe ipoteca la casa, nasol :)

Reglementarea nu te scutește sa ți-o iei în freza, dacă ești un mic pitzigoi ca noi, dealtfel scrie asta cu litere mici când faci orice forma de investiții. Decât dacă ești banca majora, atunci te scapă "arbitrul" tot cu banii pitigoilor. 

Cu tot respectul îmi pui în gura chestii pe care nu le-am spus.

Adică vrei sa spui ca statele care au scos băncile din rahatul pe care tot ele l-au provocat e neomarxism?  În cazul asta sunt de acord cu tine :D

Si am mai spus ca reglementarea nu te scutește sa faci investiții păguboase. Dacă îți pierzi banii pe bitcoini sau făcând alegeri neinspirate în bursa, tot în pierdere ești.  Ca sa nu mai vorbesc de fondurile de investii, care garantează doar ca gestionarul fondului are de câștigat. 

Edited by james kilowatt

Popcorn si la mine desi ploua :D 

Mie ca ala care baga 100€ ramasi la sfarsitul lunii in actiuni sau bitcoini mi se rupe regal de reglementarea pacii, pentru aia care o ard cu miliarde poate conteaza. Eu stau spectatoru sunt la savantii explica a-posteriori ce s-a intamplat si de ce a explodat sau s-a dus la vale piata, cu sau fara reglementari, pentru ca in afara de popcorn nu-mi ramane altceva.

Matale uiti ca falimentul e o institutie vitala a capitalismului. Vii si o arzi cu marxisme (nici macar neo, ci din alea neaose) de genul "au ales raul cel mai mic" ca erau "too big to fail". Cu care la urma as putea fi  de acord, insa hai sa ne intelegem ca nu are nimic de-a face cu capitalismul, aia e o iluzie, tot interventionismul statului in economie se cheama. Si da, actionarii trebuiau sa aduca bani de acasa, la fel cum si dividentele le duc acasa cand lucurile merg bine. Si nici statul nu aduce banii de acasa, ci tot de la pitigoii care platesc taxe si care o parte s-au ales cu casele demolate de banca, pentru ca gaura bancii a fost anulata, insa gaurile datornicilor la banca nu.  Insa nu despre asta e vorba, e o dezbatere care nu duce nicaieri, fiecare ramane la parerea lui. Ce voiam sa spun ca e reglemenarile nu au ajutat cu nimic, iar oalele sparte le-au platit intotdeauna pitigoii, nu cei care au fost la originea problemei. 

Edited by james kilowatt

True, aici sunt de acord. Deși cu FNI-ul e tot complicat, ca statul (prin al sau cec) a cam fost complice la golaneala.  Gaura la Dacia Felix se mai acoperă din accizele la benzina, la peste 20 ani de la tun? 

Cu bitcoinii treaba e simpla, risc mare, câștig/teapa mare, o știe toată lumea și nu pretinde nimeni că-ți oferă garanții. Ruleta frate, te bagi doar dacă ești adrenaline junkie, nu iti zice nimeni sa dormi liniștit ca veghează pentru tine. Însă asta e valabil și pentru balenă și pentru ghibortzi. Eu ca ghibortz dorm chiar foarte liniștit, pentru ca în cel mai rău caz am tras un loz necâștigător, însă nu rămân pe drumuri pentru ca am jucat la loz în plic.

La tunurile de genul celor de mai sus în care a intervenit statul în final unii au fost doar cu riscurile și alții doar cu câștigurile. La bicoineala deocamdată nu se acoperă tunurile din accizele la benzina. 

Edited by james kilowatt

Asta e o veste buna. Poate e chiar un moment interesant de cumpărat :D

Spun că-i o veste buna pentru ca unul din riscurile bitcoinul-ui este "atacul de 51%". Aka un miner sau grup de mineri sa dețină +50% din capacitatea de minare caz în care practic pot face ce vor cu blockchainul, gen sa falsifice bitcoins (aka să revină asupra unei tranzacții și să-l cheltuie de mai multe ori, sa blocheze tranzacții etc). Și gurile rele spun ca chinezii se îndreptau spre asta. 

Edited by james kilowatt

Eu momentan in afara sa rulez $500 la bursa incercand sa fac 600 din ei :) nu fac. Am facut ieri vreo $30 cu zillow. Dar nu mai povestesc ca iar nu merge bine :) Acum moderna era scazut cu vreo 15%. Mizez ca isi revine si fac si eu un ban cinstit :)