Jump to content
uko

Metode de plata

Recommended Posts

Lasa sa imi vand eu actiunea si pe urma poate sa treaca si bula :) Hai cu macar 850...:)

Cu cryptos pare ca s-a oprit căderea, aia slabi de înger au fost jumuliti, back to business as usual. 

Da, cine s-a grabit...eu am terminat pe azi, am vandut aproape de maxim cand era cca 1,7 ron. Acum se scalda mai jos, Posibil sa mai scada, nu ma intereseaza, trebuie sa gasesc urmatarea care va scadea, nu cred ca vor fi fluctuatii mari azi, a facut ce a putut. Gata, nu ma mai laud cu inspiratia ca pana la urma ma paraseste si tot ce am castgat se duce :)

PS: HOPA, creste stock...tesla a sarit vreo $30 in sus. Mai e drum lung dar va creste, poate nu saptamana asta, a ajuns la un prag destul de jos si lumea investeste

Edited by uko

Eu zic sa va scoateti banisorii si sa-i bagati la purcelus/soseta, ca cica nu prea mai e siliciu ... nema auto, nema electronice, nema ... cam tot in ziua de astazi. Tesla sunt sigur ca o va duce bine in USA, pe cand in alte parti - si aici ma refer la batranul continent - ar putea avea dificultati,  cel putin in primii 5 ani. Si la urma urmei, care-i faza, iau o Tesla si la prima revizie o pun pe platforma taman pana-n Austria? Si eu care credeam ca reviziile la Hyundai e pe bani multi ...

A, si ca mica paranteza, in urma investitiei in Bitcoin si a scaderii bruste a acestuia, Bezoss a revenit pe primul loc dpdv al averii. Tocmai ce fuse detronat de EM, dar pana la urma tot ceea ce a trebuit sa faca a fost sa ... stea si sa nu faca nimic. A functionat. De-aia si zic ca un interes trebuie sa aiba EM in anumite retele de socializare. De fapt nu in ele, ci in utilizatorii lor, adica viitori posibili actuali posesori de Tesla. Cu sau fara Ai ... Preferabil cu, e doar $10k optiunea, dar e un feature, nu un bug. Zice-se. 

Se incheie curand ziua la aproape $750 cu tesla, daca nu saptamana asta, poate cealalta se apropie de 900 sa o vand si eu :)

ADA merge in sus in continuare, fata de restul pietei. Luni va fi un fork, probabil lumea se asteapta sa creasca pretul in continuare deoarece se adauga functionalitati noi.

Cand am vandut stelarii, erau la acelasi pret ca ADA. Am ezitat daca sa ii transform in bitcoin sau in ADA. I-am facut bitcoini pana la urma (ceea ce tot a fost mai bine decat fiat sau sa ramana stellari) , insa ada ar fi fost o miscare mai inspirata, a crescut de vreo 3 ori cel putin mai repede decat BTC. 

Valabil si EOS, i-am facut BTC. Mai bine decat fiat, insa tot mai prost decat ADA. 

Ma intreb daca ada nu va ameninta la un moment dat etherum. Nu ca valoare individuala (desi mi-ar placea, ca m-as putea pensioa anticipat in cazul asta :D) insa ca piata. 

Edited by james kilowatt

Weekendul asta mi-am încercat și eu talentul de speculator pe termen scurt la bitcoini. Am reușit sa pierd 130e și ulterior sa câștig 130.4e + 0.000011btc. Cred că-mi mai păstrez o vreme jobul de 8h. :D

Uko, cred ca și matale mai tre' sa muncești o vreme ținând cont de cum arata acțiunile Tesla... 

Mai trebuie dar ia uite cum cresc. hai cu 850 macar ca sa le vand :) au stat destul jos...

a crescut $100 si s-a oprit. Nu conteaza. Ii las acolo si cateva luni, pana la urma tot va atinge 900. La 900 ar trebui sa fiu cu cca $150 pe plus :)

Culmea e ca ieri cand era 563 am mai cumparat de $100... a crescut cu $105 de ieri. Hai ca se poate. 900 sa vina! :)

Edited by uko

On 2/10/2021 at 6:29 PM, james kilowatt said:

Portofoliul meu a trecut de scuter electric și se apropie de Dacia Spring.:D

Dacia Spring s-a anunțat în Franța cu 18500e versiunea "full fără piele", și fără pomeni incluse. O pot lua cu bitcoini și etheri deja. 

Hai la mai mare la Tesla! :D

A folosit cineva cardul / aplicatia aceasta? crypto.com

Da, folosesc eu de cateva luni pentru cashback si scos banii din minat ETH; ce vrei sa stii?

cashback la orice cumperi? taxe anuale? comisioane? cat poti retrage la ATM fara comision lunar?

Ps: mai merita mineritul azi?

Referitor la minerit, daca ai un 3080/3090 merita, BTC e la ~56k USD iar ETH pe la 1700.

Referitor la card, sistemul e unul de staking, mai exact trebuie sa cumperi currency-ul lor si sa faci staking in aplicatie, gen sa-i tii blocati.

In functie de cati CRO investesti si bagi la staking, sunt mai multe nivele cu beneficii diverse.

Eu am prins anul trecut cand era nevoie doar de 1000 CRO pentru tier-ul Ruby, acum au schimbat systemul; gasesti aici o comparatie: https://help.crypto.com/en/articles/2742447-crypto-com-visa-card-rewards-benefits

In rest, sunt ceva categorii de merchants excluse la cashback, gasesti tot pe site; spre exemplu, la plata la un spital am primit cashback, pe cand atunci cand am platit Casco nu (si m-am cam suparat).

Practic, am 2% cashback si 100% inapoi banii pe Netflix sub forma de CRO.

Monthly, Annual, Delivery Fee - zero

ATM limit - echivalent a 400 EUR

Ce fac eu efectiv, mi-am pus minerul sa faca treaba direct pe adresa de ETH de la Crypto.com (dupa ce in prealabil i-am pus sa-mi confirme ca e statica); apoi cand imi intra ETH-ul il convertesc la un loc cu cat CRO s-a strans din cashback si-i transform in EUR si-i mut pe cardul de debit, apoi cheltui cu el.

Important, nu poti avea lei la card, ci EUR, deci ia in calcul si asta.

Eu il alimentez via Revolut respectiv conversia de ETH/CRO.

Edited by Pyro

:cheers: am aplcat si eu. Macar 12 euro de pe netflix daca ii trece pe card tot e ceva, chiar si in CRO :)   O sa il studiez dupa ce il primesc

Edited by uko

Scuze, la mine e doar Spotify ca-s mai sarac :)

La nivelul urmator e Spotify + Netflix.

Pai am vazut acum ca singurul gratuit e ala cu cashback 1%. Ala cu 8% trebuie sa investesti 350 euro ( daca faceam contul in dolari banuiesc ca era 350$) in moneda lor si sa tii banii ( banuiesc ca ii tin ei blocati acolo) timp de 6 luni.

Yep, cam asa ceva. Daca scade (si cam scade) CRO, nasol moment; plus, cand faci alea 6 luni am impresia ca pierzi din beneficii.

Eu aveam niste crypto blocati de ani in urma, si mi-am platit din ei CRO pentru stake, am profitat ca pot sa scot restul.

Am testat si transfer SEPA Crypto.com > Revolut EUR, a mers fara probleme.

On 2/23/2021 at 2:08 PM, msjohntm said:

Dac-ar face un head and shoulders ar scadea pana spre 30000 in prima faza. Sigur ar matura aproape toate cut loss-urile in scenariul asta.

Abia dupa 3 luni mi s-a indeplinit predictia si a ajuns cotatia la 30000. Oare dupa caderea asta o sa mai aiba cineva incredere in criptomonede? Eu n-am avut niciodata si nici acum nu-mi vine sa ma schimb. Desigur poti castiga bani speculand piata financiara, dar nu sa investesi in cripto si sa crezi ca te-ai asigurat pe viata. Eu tot in munca cred si in monede ce echivaleaza cu valoarea muncii si implicit a marfurilor, reglementate de piata si supravegheate de guverne. Altfel trecem din nou la troc.

Ca să-ți bagi toate economiile în cryptos trebuie sa fii adrenaline junkie :D

Însă să bagi o suma pe care îți permiti s-o pierzi e altceva. 

Banii actuali nu au echivalent în bunuri și servicii, ci in datorii. Oricând pot să ajungă sa valoreze mai puțin decât hârtia pe care sunt tipăriți și ei. Diferența e ca sunt reglementati de o banca națională (care pana la urma e și ea controlata politic) în timp ce cryptos sunt controlați de un algoritmu public (algorithm is law). 

Banca națională are rol de "intermediar de incredere". Eu dacă iti dau 10 lei, nu trebuie să ai încredere în mine ca banii aia valorează ceva, ci în Isărescu și Dancila. Cryptos elimina intermediarul de încredere, sau mai bine zis îl înlocuiește cu o rețea descentralizata. 

Pe Marte poate.

Daca Unchiu Sam avea vreun interes in crypto, il oficializa deja la nivel national de mult timp.

Insa nu vad sa se intemple asta, ci doar fluctuatii in functie de interesele unora sau altora. 

Speculative, sa ne intelegem.

Si sta lumea-n loc ca se prabuseste crypto sau cum? Pe bune acum, altceva mai interesant nu se intampla pe lumea asta? Pana sa fie recunoscute si folosite in mod oficial, sunt doar niste jucarii pentru oamenii mai mult sau mai putin bogati care, surpriza, vor sa devina si mai bogati sau, in cazul unora, iesiti din comun. Fiindca nu se face sa se imbogateasca unul pe spinarea altuia, se imbogatesc pe spinarea altora care sunt atat de naivi incat sa le creada povestile. Un fel de Caritas mai pe romaneste.

Despre chinezi ce sa zic, pana una alta de la ei zice-se ca veni problema - desi inca nu-s date certe - dar cu siguranta tot de la ei au venit si ingredientele pentru vaccin. Ca doar nu va ganditi ca se mai produce ceva pe lumea asta in alta parte decat la ei. Noi nu suntem nici macar in stare sa facem varful de la mina de pix, iar ei fac  jongleriile de la burs si trimit rover-ul propriu si personal pe Marte. Bravo lor, ii sustin. Si parca prin '90 veneau sa vada pe la noi ce-s alea frigidere si cum se fac, sa aiba si ei ... Acum dau in toata lumea, iar noi .... si noi, pe-aici. 

Eu vreau o singura moneda crypto-time-moneda sa-i zic asa, care sa exprime orele lucrate de fiecare (fiecare in meseria lui), moneda cu care de fapt sa cumpar alte ore (de servicii, ore necesare pentru producerea unui produs, etc.). Cui nu-i place acest schimb sa invete pentru alta meserie. Ar disparea cred si hotia si coruptia astfel. Doar ca s-ar opune lenesii si bogatasii la o asa schimbare.