Jump to content
uko

Metode de plata

Recommended Posts

Se prabuseste. Predictii? Cand investim? La cat scade? Vreau sa iau niste stellar, sper sa scada sub 1 ron, mult sub

Și eu as vrea sa iau înapoi stellarii și niște eos.

Cred ca o sa mai cada un timp. Mulți cred ca au ordine de tip cut loss. 

Dac-ar face un head and shoulders ar scadea pana spre 30000 in prima faza. Sigur ar matura aproape toate cut loss-urile in scenariul asta.

Ce inspirat am fost azi...am mizat pe Ox ( zrx) ...am facut 165 ron :)  am cumparat cand era la -20% si acum e la +7%. E singura care a crescut astazi. :)

in schimb la stock, Tesla ma distruge, am pierdut vreo $70. Astept sa creasca iar aproape de 900, acum se zbate la 700.

Edited by uko

Nooooo, pai cum asa, taman acum cand deschide primul sau birou in Romania? Asa ceva ... 

Tesla e bula după părerea mea. Care a crescut și datorita întrării pe S&P500, când multe fonduri și trackere și etf - uri și draci și laci au fost forțați sa cumpere. Însă n-ar fi exclus sa se ducă in bot mai ales ca nu mai sunt singurii pe piața de mașini electrice, de baterii șamd și în mod clar capitalizarea in bursa depășește cu mult realitatea industriala. 

Nu e bula, sau ma rog, tot stock market e bula daca vrei. Cam toata piata a coborat, fie datorita cresterii bitcoin si transferului de investitii de la stock la crypto fie din motive pe care nu le intuiesc, insa momentan mai am niste actiuni la una mai shady...check point software, si aia e jos, e adevarat ca nu asa de rau ca tesla care a scazut $200 dar e jos, putine stockuri sunt pe plus si alea sunt ceva de genul 0,5-1%

Edited by uko

Eu am la importatorul vw (nu la vw ci la importator care e o firma familiala locala ) și a crescut ca pâinea calda :) le-am cumpărat când au anunțat id3 și au luat peste 60% de atunci plus dividende. 

Valoarea de piață a Tesla nu-i justificata de nimic, de nr de mașini vândute, cota de piață, cifra de afaceri afaceri, rata a profitului, nimic. A crescut rapid pe baza iluziei că-s singurii serioși pe piața de mașini electrice însă cred ca lumea și-a dat seama ca nu-i chiar asa și eu zic ca încă se vor mai duce la vale. Piața asta e clar în creștere însă nu mai e doar tesla pe ea. 

Și apropo, am văzut prezentarea la noul hyundai Ioniq 5. Părerea mea e ca dacă nu dau gherle la materiale e peste vw id3/4-uri și peste tesla 3.

Eu pastrez actiunea la Tesla, nu am cuum sa o vand cand am pierdut $200, o tin pana creste la loc :). Vor creste. Azi am mers pe stellar, Si creste, facem si noi profit azi? :)

Edited by uko

Eu tesla as cumpăra sub 600, prețul dinainte de întrarea în s&p. Și chiar și asa as ezita. 

Eu va sugerez calduros sa va uitati la tabelul de mai jos, sa vedeti daca va spune ceva, Tesla e pe ultima coloana (este analiza multiplilor de tranzactionare, in celelalte coloane sunt alti producatori auto).

Ca si hint, multiplii pe aceiasi industrie trebuie sa fie cam in acelasi range, indiferent de bagajul tehnologic, ei reflectind in conditii de piata perfecta (adica toti investitorii au acces la toate informatiile relevante in acelasi timp) performanta economica, nu cea stiintifica. Din tabel e usor de calculat si care e valoarea reala a Tesla dupa ce se va sparge bula. Am pus mai jos si capul de tabel.

image.thumb.png.47de4fbc4217df7f56862bfdb004b61e.png

image.thumb.png.3a04c6b9072c0c1bd35e64e164238d18.png

Edited by dvoncu

Lasa sa imi vand eu actiunea si pe urma poate sa treaca si bula :) Hai cu macar 850...:)

Cu cryptos pare ca s-a oprit căderea, aia slabi de înger au fost jumuliti, back to business as usual. 

Da, cine s-a grabit...eu am terminat pe azi, am vandut aproape de maxim cand era cca 1,7 ron. Acum se scalda mai jos, Posibil sa mai scada, nu ma intereseaza, trebuie sa gasesc urmatarea care va scadea, nu cred ca vor fi fluctuatii mari azi, a facut ce a putut. Gata, nu ma mai laud cu inspiratia ca pana la urma ma paraseste si tot ce am castgat se duce :)

PS: HOPA, creste stock...tesla a sarit vreo $30 in sus. Mai e drum lung dar va creste, poate nu saptamana asta, a ajuns la un prag destul de jos si lumea investeste

Edited by uko

Eu zic sa va scoateti banisorii si sa-i bagati la purcelus/soseta, ca cica nu prea mai e siliciu ... nema auto, nema electronice, nema ... cam tot in ziua de astazi. Tesla sunt sigur ca o va duce bine in USA, pe cand in alte parti - si aici ma refer la batranul continent - ar putea avea dificultati,  cel putin in primii 5 ani. Si la urma urmei, care-i faza, iau o Tesla si la prima revizie o pun pe platforma taman pana-n Austria? Si eu care credeam ca reviziile la Hyundai e pe bani multi ...

A, si ca mica paranteza, in urma investitiei in Bitcoin si a scaderii bruste a acestuia, Bezoss a revenit pe primul loc dpdv al averii. Tocmai ce fuse detronat de EM, dar pana la urma tot ceea ce a trebuit sa faca a fost sa ... stea si sa nu faca nimic. A functionat. De-aia si zic ca un interes trebuie sa aiba EM in anumite retele de socializare. De fapt nu in ele, ci in utilizatorii lor, adica viitori posibili actuali posesori de Tesla. Cu sau fara Ai ... Preferabil cu, e doar $10k optiunea, dar e un feature, nu un bug. Zice-se. 

Se incheie curand ziua la aproape $750 cu tesla, daca nu saptamana asta, poate cealalta se apropie de 900 sa o vand si eu :)

ADA merge in sus in continuare, fata de restul pietei. Luni va fi un fork, probabil lumea se asteapta sa creasca pretul in continuare deoarece se adauga functionalitati noi.

Cand am vandut stelarii, erau la acelasi pret ca ADA. Am ezitat daca sa ii transform in bitcoin sau in ADA. I-am facut bitcoini pana la urma (ceea ce tot a fost mai bine decat fiat sau sa ramana stellari) , insa ada ar fi fost o miscare mai inspirata, a crescut de vreo 3 ori cel putin mai repede decat BTC. 

Valabil si EOS, i-am facut BTC. Mai bine decat fiat, insa tot mai prost decat ADA. 

Ma intreb daca ada nu va ameninta la un moment dat etherum. Nu ca valoare individuala (desi mi-ar placea, ca m-as putea pensioa anticipat in cazul asta :D) insa ca piata. 

Edited by james kilowatt