Jump to content
uko

Metode de plata

Recommended Posts

Cică ar fi unul și în Bruxelles, chiar lângă restaurantul romanesc... Însă încă nu l-am văzut.

La Galați e si normal sa fie, ținând cont ca industria principala care tine orașul în viata e videochatul...

Edited by james kilowatt

Bre daca la Galati zici ca e destrabalare, la Ramnicu-Valcea iti zic eu ca e hacking (nu intreba de unde stiu ;) ), nu ti se pare dubios ca la BX este doar un restaurant? Basca ca langa el este un ATM de bitisori. Acu' pe bune, nu-ti bate la ochi realitatea BX dar iti pare ciudata cea din GL / VL ? :)) Te-au corupt cei din Toronto, iti zic eu, desi chiar si acolo au ajuns romanii.

Nu-i bre deloc destrăbălare, e munca și merge la export. Care a generat și o întreaga industrie orizontala (coafura, botox, gene false, renovare și perdelute roz, etc pe lângă fibra optica împărțită cu cealaltă industrie - call centers).

De sezon: ma întreb dacă nu se poate folosi un sistem blockchain pentru vot electronic. Mult mai safe și mai ieftin decât orice sistem dedicat, descentralizat încât sa nu poată fi rotunjit din pix la nivel contral.

Sunt sigur ca toți politicienii mesianici l-ar susține fără rezerve :D

Nici eu nu am votat in tara ... organizarea a fost extrem de deficitara, facuta special sa fie dificil de votat ... rusine.

Haios sistemul, nu? Iti citea buletiul electronic si apoi iti copia datele cu pixul pe hartiuta. De doua ori. Inteleg ca hartiuta e baza.... insa nu puteau sa aiba de exemplu datele copiate o data, si sa semnezi de doua ori daca o fi, in coloane diferite, pe aceeasi hartiuta (pentru fiecare din buletinele primite)?

Edited by james kilowatt

Unde am votat eu nu aveau pregatite liste chioare ... nu aveau hartie sa le printeze ... rezultatul fiind 5 stampile, 5 cabine, doar una folosita, un vot dura intre 5 si 10 minute, la 300 de persoane coada faceti voi socoteala.

Noi am avut copii mici cu noi si ne-au bagat in fata, dar la 5 adulti tot a durat vreo 30 de minute pina am votat.

Edited by dvoncu

La mine a fost poate ceva mai bine, insa intr-un oras in care sunt mai mult alegatori romani decat sa zicem in Alexandria (Teleorman) erau doar 4 sectii or so.... si aici ii numar doar pe aia stabiliti oficial si cu acte.

Edited by james kilowatt

Nu vad legatura cu subiectul topicului, de aceea v-as ruga sa reveniti la subiect. E adevarata si zicala cu pisica, casa, soriceii si masa, dar totusi nu abuzati de ea ;)

Legătura dinte cryptomonezi și blockchain e una directa.

Iar blockchainul are potențial sa schimbe multe chestii, de la vot electronic la notari, intabulări, cadastru, rețele energetice smart, etc.

Edited by james kilowatt

Qubit-ii au potential mult mai mare, unii chiar duc lupte intense in momentele in care "vorbim" ca sa protejeze ideea de securitate cibernetica. Asta da potential.

toate crypto au chiar acum un moment de cadere libera, e momentul sa cumperi...

incepe sa creasca iar...mai ai timp probabil cateva minute sa cumperi ceva la pret mic :)

Edited by uko

De cand stati de vorba despre criptomonedele astea macar v-ati imbogatit? Sau vorbiti despre ele ca si mine la o samanta si o bere pe banca din fata blocului?

Eu m-am imbogatit oricum mai mult decat din investitii bursiere sau dobanzi bancare... cu toate deciziile proaste si tepele gen mtgox. Insa cumva eu am intrat pe piata asta inaintea valului (primii bitcoini minati si/sau comparati erau pe la 80 USD bucata).

Cu bursele incep sa ma lamuresc cu fondurile si serviciile brokerilor sau a gestionarilor mari de fonduri. Ei castiga sigur, isi trag 1.5% comision sau ceva, iar riscul e doar al tau. Tu poti sa castigi.... sau nu. Ei doar castiga.

Am inceput de la o vreme (cam de 6 luni) sa cumpar singur actiuni (sume mici, practic fara miza, mai mult ca exercitiu) fara sa fiu cine stie ce expert si pana acum imi merge mai bine decat cu fondurile alea mari de investitii.

Edited by james kilowatt

De cand stati de vorba despre criptomonedele astea macar v-ati imbogatit? Sau vorbiti despre ele ca si mine la o samanta si o bere pe banca din fata blocului?

Hm...sa zicem ca in primavara aveai investiti $1,000 in ethereum, deci cca 6, acum vreo saptamana ajunsese pe la 315, de la cca 150. Deci practic aia 1000 devenisera 2000...

Parerea mea ca pana spre sfarsitul lui august mai cresc.

Edited by uko

Da, poti sa-ti iei o masina SH ...

Da' de cryptomoneda de la Feisbuc, lybra, ce mai zice zvonistica? Eu in afara de faptul ca e un soi de tether (cea mai cunoscuta stablecoin pana acum) care insa il are pe Zucka in spate si o sa fie integrata cu feisbuc n-am citit mare lucru.

Eu cred ca ideea nu e rea. Insa am incredere putina spre deloc in Feisbuc. Pe langa tot ce stie despre tine, o sa mai stie si ce si cui ii trimiti bani (desi deja stie asta si fara sa fiu client feisbuc, de exemplu paypal le vinde informatiile iar io nu-i pot impiedica).

Plus ipocrizia cat casa, acum ceva luni decideau sa baneze stirile / reclamele despre cryptos (ulterior au revenit asupra deciziei si au blocat doar ICOs) pentru ca vezi tu, ascund escrocherii, iar acum vor sa-si lanseze propria crypto.

Mie companiile astea care ofera si social networking si stiri si servicii bancare si hartie igienica si mantuirea sufletului nu-mi inspira incredere. Si google are aceeasi tendinta, imi ofera si motor de cautare (si stiri/reclame), si sisteme de operare, si masini autonome... insa oare motorul lor de cautare o sa ma informeze corect despre calitatile si defectele masinile lor autonome de exemplu?

Poate ca ideile anticilor despre legistlatia antitrust&shit avea si parti bune...

Edited by james kilowatt

Da, poti sa-ti iei o masina SH ...

dar daca aveai 10 000, acum aveai 20 000. Conteaza cat aveai investit. Si nu cred ca fara sa faci nimic scoteai banii aia din alte dobanzi de la banci de exemplu...

Critic e CAND ai bagat banii.... Daca i-ai bagat cand etherul era 10 dolari, te-ai scos. Daca i-ai bagat cand erau 1200, ai belit-o....

Pe de alta parte nu cred ca cineva foarte sanatos la cap si-ar baga toate economiile in cryptos. "Expertii" (cu rezervele de rigoare) recomanda sa bagi 5-10% din intregul portofoliu de investitii. Eu merg pe ideea ca bagi suma dupa care nu plangi daca o pierzi.

Edited by james kilowatt

Au hackuit astia iar conturile, din cauza asta a cazut cursul...pana mea, eu am 2000 de xreo si astept sa creasca...

Edited by uko

Ori ce ziceam? Tza' ramas macar bani de un Tico?

scade, creste...sper sa se duca la 1$ macar, daca nu la 3 cat a fost o data...stau acolo si clocesc, asteapta momentulprielnic, nu deranjeaza pe nimeni. :) Hackerii astia care fura cate 30-40 milioane $ strica piata. Trebuie sa gaseasca astia o solutie sa protejeze mai bine totul

S-a mai ridicat, cel mai jos a fost azi noapte pe la 3 30 am. Ma gandesc ca poate totusi nu sunt hackeri ci portalurile de trading isi trag partea. La cati bani fac nu sunt in stare sa protejeze portofelele de hackeri?

O nouă categorie de venituri va fi taxată la impozit și, în anumite cazuri, se va plăti și contribuția la sănătate.

Astfel, conform informațiilor, cei de la ANAF au anunțat că noul Cod Fiscal prevede ca veniturile ce au fost obținute din criptomonede de către persoanele fizice să fie impozitate, începând cu data de 1 ianuarie 2020. Potrivit ANAF, Românii care câștigă în mod constant bani din criptomonede vor avea începând cu prima zi a anului 2020 obligații fiscale. Aceștia trebuie să declare venituirle obținute în 2019 în declarația unică și să plătească impozit.

https://www.bugetul.ro/anaf-intra-la-rupere-nou-impozit-incepand-de-la-1-ianuarie-2020/

Mana lunga a legii :devil: