Jump to content
uko

Metode de plata

Recommended Posts

Asa...astazi am avut o surpriza ( am mai vazut eu bancomate cu bitcoin pe la unirea dar nu m-a tentat) ca un client sa imi spune ca vrea sa plateasca cu bitcoini :):_sad:

Asa...am stat si am cautat putin, sunt cateva siteuri care se ocupa cu transferul lor, cum ar fi: bitpay, coinbase ( astea ar fi peste ocean) si coinify ( ar fi in eu).

Ce parerea aveti de ele? Le foloseste si altcineva de pe aici? Mi-am facut un cont si fact teste acum sa vad cum e cu transferul banilor etc.

Daca cineva are deja experienta, poate scrie cateva randuri?

Edited by uko

Eu cred ca a vrut sa te puna la incercare pur si simplu, din sadism poate. In orice caz, conform unui comunicat BNR, atata timp cat bitcoin-ul nu este recunosc ca moneda, nu stiu cum si daca este legala plata unor servicii cu el. Gandeste-te numai ce inseamna pentru o banca "normala" conversia valutara in cazul platilor cu cardul, iar apoi extrapoleaza la o moneda inca nerecunoscuta de toti. Eu ti-as recomanda ca pe viitor sa refuzi astfel de tranzactii, nu inainte desigur de a pune un anunt pe usa de la intrare privind acest fapt ;)

Sa vedem. Testez, i-am facut o factura de proba si vedem ce se intampla.

Eu am avut bitcoini si inca mai am niste fractiuni. Am fost miner, am fost speculant, si mi-am pierdut "averea" odata cu falimentul Mtgox-ului. Si cu toate ca atunci mi-a fost furata cam 80% din avere a fost cea mai buna investitie pe care am facut-o vreodata, cu un profit de peste 100% in mai putin de 6 luni.

Mie ideea mi se pare buna si are cateva aspecte care imi plac ca principiu, desi ca orice chestie noua sufera si de unele boli ale copilariei (vezi furaciunea de la mtgox). Daca nu e vorba de o suma mare, ci vorbim asa, de o pizza, poti incerca.

... desi istoric exista un baiat care a cheltuit cam 40.000 btc pe pizza, asa ca sa vada daca functioneaza sistemul, acum vreo 6-7 ani. La rata de conversie actuala asta inseaman cam 16.000.000 euroi. Daca la genul asta de pizza te referi si tu intr-adevar riscurile sunt ceva mai mari.

Edited by james kilowatt

nu...e vorba de o factura de vreo 800 $ numai... si m-am gandit ca intai sa ii cer sa plateasca ceva simbolic si daca ii pot retrage, continuam

Exista metode de tranzactii la curs garantat, trebuie doar sa rascolesti putin netul pe tema asta.

Bitcoinul a atras atentia multora. A fost mult timp rau famat datorita faptului ca a fost asociat cu doar cu silkroad (un site unde se puteau cumpara cu bitcoini marijuana sau servicii dubioase gen spart capete). Americanii au incercat sa-l omoare pe motiv de securitate/spalare de bani (desi e cel mai transparent mod de plata cu putinta, orice tranzactie a accesibila oricui, nu doar NSA-ului) , nemtii sa-l impoziteze, si sunt multi finantisti mari care sunt interesati de principiu. Cum inca n-a murit probabil ca potentialul exista. Insa probabil guvernele nu-l agreeaza pentru ca nu-l pot controla direct.

pe de alta parte insa eu nu cred ca-i bun ca mijloc de plata, fiind o "moneda" pur deflationista prin design nu esti tentat sa-l cheltui, ci mai degraba ca metoda de garantare (cam cum e aurul folosit in sistemul bancar). Insa parerea mea e una de amator (unul care nici macar nu-i entuziast in ale economiei), deci egala cu zero.

Edited by james kilowatt

Ok, pe mine nu ma intereseaza aspectul ala. Pe mine ma intereseaza ca omul vrea sa plateasca cu bitcoini iar eu sa ii pot transfera in lei, eur sau $, nu conteaza. Nu ii tin acolo, ii transfer imediat

Siteurile majore de trading cer autentificare ca sa poti tranfera bani "reali" (gen euroi, dolari si alte chestii care exista prin vointa legiuitorului). Dureaza probabil putin pana iti faci un cont. Insa cu exceptia situatiei in care moare brusc siteul nu cred ca exista riscuri cu cele mari. MtGox a fost pana acum exceptia.

Dap, se pare ca merge. Usor, usor...in principiu maine ar trebui sa am avansul transferat in valuta din bitcoin...Sa vedem, la urma urmei poate sa ma plateasca sin in muguri de brad, daca ii pot transforma in bani, tot aia e :)

@Uko

Bitcoin ESTE ban, nu trebuie "transformat" in bani. Ai putea spune eventual ca vrei sa-l convertersti. E un ban la fel de real ca si leul sau dolarul. Bitcoinul, leul sau dolarul au valoare doar datorita faptului ca lumea s-a pus de acord ca are valoare.

Avantajul (pentru moment) al leului sau dolarului este ca valoarea lui este recunoscuta si de niste state, cu niste armate si niste servicii de politie capabile sa impuna recunoasterea respectiva insa valoarea lor ramane pur conventionala din momentul in care banii convertibili au devenit "fiat currencies". Si oamenii par sa se puna de acord ca valoarea bitcoinului e in crestere....

Atunci cand au existat zgaltaieli politice (gen criza din Cipru) valoarea bitcoinului a sarit semnificativ. Asta dovedeste ca atunci cand guvernul pare incapabil sa mai impuna ceva lumea are incredere mai multa in bitcoin decat in banii guvernamentali.

Eu inca nu-s convins ca bitcoinul poate inlocui banii, insa cred ca o criptocurrency descentralizata ar putea s-o faca. Bitcoinul in sine nu cred ca e bun ca mijloc de plata din motivul de mai sus, e deflationist prin constructie si nu este tentat sa-l cheltui. Insa unii spun ca ar putea inlocui aurul din tezaurul bancilor ca metoda de garantare.

"Oamenii de stiinta britanici" au spus ca daca bancile se pun de acord si 5% in aurul "interbancar" e inlocuit de bitcoins, valoarea lui ar ajunge la 35.000 dolari bucata (acum e vreo 450). Si aurul si bitcoinul au in comun faptul ca sunt infalsifiabili si greu de obtinut, si disponibili doar in cantitate limitata.

Acum, in cu totul alta ordine de idei, am citit intr-o revista de popularizare a stiintei frantuzeasca (Science et Vie) un articol foarte interesant despre blockchain, tehnologia care sta la baza bitcoinului.

Circula ideea ca blockchain ar putea desfiinta meseria de notar, sau multe alte meserii practic de functionar public. Orice fel de contract sau de intelegere poate fi intocmit, semnat, certificat/autentificat si "arhivat" intr-un mod complet safe si infalsifiabil, mult peste ceea ce poate oferi un notar. Evident, notarii au protestat spunand ca doar ei au "imputernicirea statului" sa faca asta, insa sigiliul lor e mult mai usor de falsificat si un incendiu poate distruge mai usor o copie pe hartie dintr-o arhiva decat una pe o retea distribuita cum e blockchain.

Cica una din tarile din america latina vrea sa foloseasca blockchain pentru cadastru. Functionarii lor sunt groaznic de corupti si falsifica acte de proprietate funciara la greu, si ca sa rezolve asta vor sa inceapa sa foloseasca blockchain. In urbea mea de origine, actualmente in Europa (e drept ca asa, mai la margine, insa totusi europa si nu in america latina), exista un corupt celebru care a devenit mare mogul folosind un semnatura unui notar de 90 ani pe niste acte false si asa ciordit niste terenuri.

Deocamdata nu exista insa jurisprudenta pentru intelegeri / contracte sau alte acte autentificate cu blockchain. Insa daca apare vreun caz, se pare ca expertizele sunt in favoarea blockchain si deci e posibil ca justitia sa le recunoasca atunci cand se va pune problema (cel putin in sistemul anglo-saxon bazat pe precedent).

Frate, revolutia digitala vine peste noi. Uber e doar varful icebergului. Evident noi astia pe vechiul continent, care vrem o economie bazata pe inovatie si revolutie digitala vom incerca din raspunteri s-o oprim, ca ne place sa zicem una si sa facem alta, insa cred ca nu vom putea rezista la infinit. Adevarul e ca ideea unei stampile sau sigiliu (o matrita din lemn manjita cu un pigment) pe o bucata de celuloza care sa-i autentifice continutul nu-i nici macar medievala, e cred din antichitate.

Edited by james kilowatt

Pai ma gandesc sa depozitez vreo 2 bitcoini si cand o ajunge 35000 , imi iau un porsche :)

Eu am avut doi bitcoini candva.... unul l-am pierdut cu cand a picat gox-ul. Uite-asa am ramas fara porsche :D

Am crezut ca ai avut macar 100. Cum ar fi ca bitcoin sa poata fi folosit la piata?

dati-mi va rog 2 legaturi de patrunjel.

sigur, va costa 0,000001 bitcoini :) Sper sa aveti marunt ca e dimineata si nu prea am avut vanzare...

Nu... am avut maxim cam 3btc. 1.5 l-am cumparat cu 150€ (era aprox 100€/btc), si cam 1.5 i-am minerit pe vremea cand se putea mineri cu un GPU si era rentabil (cam in doua luni).

Pe urma unul l-am pierdut pe mtGox, pe unul l-am transformat in bani la misto (450€) si i-am scos chiar inainte de catastrofa si am mai pierdut niste fractiuni prin specula paguboasa, si mi-au mai ramas de fapt mai putin de 1BTC. Desi am luat multe tepe de fapt tot super interesant a fost din toate punctele de vedere si cu un profit mult peste orice investitie traditionala.

De platit se poate plati orice, acum si taranii au smartphoane. A inventat unul un sistem si sa poti baga bitcoini in chiloti la stripteuze.... instalezi o aplicatie, transferi bitcoinul, aia iti da un cod de bare, tu il imprimi, il bagi in chiloti la stripteuza si ia scaneaza cu telefonul codul de bare is isi trage bitcoinul. Vezi, orice e posibil :D

Edited by james kilowatt

Acum a aparut si NeuCoin... am vreo 100. Nu cred ca valoreaza nimic deocamdata dar... vedem...de undeva iese un porsche :)

Exista multe monezi alternative. Probabil cea mai cunoscuta e litecoin (eu am 6, însă de vreo 2 ani sunt în cădere). Litecoin a fost lansat după btc, încercând sa amelioreze unele puncte slabe ale btc-ului însă n-are același succes. Însă e bazat pe alta operație de criptare care încă lasă o șansă minerilor "tradiționali" cu gpu-uri în timp ce btc-ul ca și toate celelalte monezi bazate pe sha nu mai pot fi minate practic decât cu echipament specializat (asic-uri).

Însă e o explozie de monezi, ppcoin, namecoin, dodgecoin, exista chiar și florincoin

Mda...habar nu aveam. Cica sunt 256 de cryptcoin... http://altcoins.com/

si sigur sunt mai multe deoarece eu nu vad NeuCoin acolo.

Mie mi se pare speculativ bitcoin. IN schimb acest neucoin suna cam asa:

• easy and useful for regular consumers
  • free to get started with close to zero friction
  • distributed to all who grow its value and utility
  • developing tangible utility over traditional currencies by creating platforms for online microtransactions
  • secure, efficient and decentralized in the long-run based on an innovative proof-of-stake technology
  • supported by well-funded non-profit foundations dedicated to maximizing its utility
  • founded by a team who have launched multiple consumer services with millions of users
  • backed by highly accomplished strategic angel investors
  • $2.25 million in initial funding
  • 100 million Neucoin tokens presold to future users for 4,012 Bitcoins
  • launched in September 2015
Edited by uko

E bine sa le studiezi, pentru cei care au o problema cu guvernele, cu capitalismul asta controlat de stat samd monedele descentralizate sunt o alternativa interesanta.

Bitcoinul are o componenta speculativa serioasa probabil. Faptul ca e deflationist amplifica asta, teoretic merita "tezaurizat" iar valoarea ar putea creste fără limita deoarece chiar dacă toată economia mondiala trece la bitcoin, cantitatea va rămâne limitata la 21 milioane.

Multe monede apărute ulterior sunt pe hârtie mai bine făcute decât Bitcoinul, însă în realitate valoarea lor e strict legata de cea a bitcoinului. Probabil lumea așteaptă sa vadă care dintre ele iese la suprafață... Litecoinul părea în pôle position însă n-a mers prea grozav în ultima vreme. Cele legate de btc evoluează strict la fel, iar cele care au încercat sa se deconecteze și sa aibă piața proprie pentru moment merg prost

Edited by james kilowatt

Mai am nevoie de 5 neucoin ca sa le pun la minerit :)

Una peste alta....a mers, am primit banii in valuta :) deci...open door for bitcoin payment :)

Ia te uita, americanilor nu le mai este frica de bitcoins. Poți plăti intrarea la muzeu cu ei (poza proaspătă făcută în ny)

post-2378-0-66130700-1456333018_thumb.jpg

Uko, sper ca ți-ai păstrat bitcoinii și nu i-ai vândut pe hârtiile lui Isărescu, Trump sau Merkel.

În ultimele zile au sărit de 1000usd bucata :) sau cu alte cuvinte banul statului cu "în God we trust" si aparat cu the mighty US army a scăzut sub un milibitcoin.

The future is coming si o sa ne muște de c.. :D