Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
uko

Reclama Petrom - tenta rasista?

Recommended Posts

Inteleg ca e un topic de batut campii, dar poate nu stiu sa citesc limba romana. Sa vedem daca voi fi mustrat ca nu are legatira cu Hyundai...

In statia Petrom de la spitalul Budimex mi-a atras atentia un afis. Era ceva legat de asigurari. Asigurandu-te primesti un abtibild cu ACR care o data pus in geam, expresia era cam asa: " salvatorii vor vedea sigla ACR in geam si vor sti ca sunteti asigurat acr si...VOR ACTIONA MAI REPEDE!!!"

Deci, daca nu am sigla si Domane fereste! se intample ceva, se misca mai incet salvatorii?

Mie mi s-a parut incredibil ce scria. Poate l-ati vazut si voi si va dati cu parerea...?

Edited by uko

Tenta rasista nu este, intrucat nu se refera la ura de rasa. Cel mult este un indemn la discriminare, la modul esti membru ACR- meriti sa traiesti, nu esti membru - poti sa crapi linistit. Intr-adevar, sloganul nu este deloc fericit, ideea oamenilor este proasta si fara logica. Este ca si cum pompierii iti sting casa daca esti angajat cu carte de munca, iar daca ai contract de colaborator poti sa arzi. Pe de alta parte, in viata reala discriminarile astea sunt prezente. Cel mai bine se vede in sistemul medical, unde nu te baga in seama pana nu te verifica daca ai banuti si daca ai cu ce sa platesti.

Imbecilii astia de la ACR puteau sa mearga pe ideea ca ai avantaje gen tractare sau o supa calda sau un rahat in bat, dar nu ca se misca mai repede salvatorii. Ii denigreaza si pe aia, ca reiese ca ar face selectie si isi modifica viteza de reactie in functie de abtibildul ala.

• Like 1

Nici discriminare in sensul legii nu e ci mai degraba sugereaza niste conditii suplimentare pentru respectarea legii, ceea ce este o reclama mincinoasa, deci e treaba de ANPC.

• Like 1

Uite ca am gasit si un link: http://www.acr.ro/cartea-de-salvare-la-bord-acum-si-in-statiile-petrom.html

Textul care imi atrasese atentia era: Cartea de Salvare a autoturismului aflată la bord poate crește șansele de salvare ale participanților la trafic după un accident. Cu ajutorul acesteia, timpul de descarcerare poate fi redus cu până la 30%, aspect vital în lupta contracronometru pentru salvarea victimelor rezultate în urma accidentelor grave de circula­ție.

Doar ca in afis scria putin diferit ( se vor misca mai repede cu 30%). Si nu aparea explicatia asta care face plauzibila afirmatia...

Cartea de Salvare la Bord este un document standardizat în format A4, care prezintă specificațiile tehnice ale mașinilor. Aceasta cuprinde informaț­ii importante pentru salvatori, cum ar fi: poziționarea armăturilor cabinei, a rezervorului de combustibil, a bateriei, airbag-urilor, generatoarelor de gaz, unităț­ilor de control ș.a., precum și punctele adecvate de tăiere, astfel încât, în cazul unui accident rutier, echipele de descarcerare să intervină cu promptitudine pentru salvarea victimelor.

Ok, deci poate doar era un afis incomplet.

Cerd ca am lamurit. Din punctul meu de vedere era un afis incomplet si cu o exprimare putin diferita fata de link. Exprimarea era ca vazand cartea in bord se vor misca mai repede! Ceea ce m-a frapat.

Edited by uko

Tocmai au dat ăștia la radio la o asigurare medicala "mutualité chrétienne".

Unu ' intra în coma, apoi când își da seama ca n-are o asigurare bună se trezește, ia autobuzul și se duce să-și termine coma acasă. Dacă era asigurat la mutualité chrétienne putea sa stea liniștit în spital.

Asta măcar are umor, însă e fix la fel de "discriminatorie " ca cea de la Petrom.

Eu cred ca se merge cam departe cu politically correctness - ul... Cred ca prea mult duce la îndobitocire.

Edited by james kilowatt

salutari,

Intru si eu pe fir pentru ca vad ca nu s-a lamurit pe deplin subiectul, este o intiativa de promovare sau constientizare a unor "facilitati" care te scapa in situatii critice.

Documentul in speta este distribuit gratuit, poate fi descarcat de pe site-ul ACR si e bine sa il aveti in masina, in caz de ceva.

Desi un salvator pregatit stie despre ce este vorba.

Asta ar fi Cartea de Salvare a Accentului, se tine in masina si salvatorul, in caz de ceva, stie de unde sa taie si de ce sa te fereasca.

ACR-ul iti da un autocolant gratis sa il lipesti pe geam sa stie salvatorul ca ai cartea respectiva in masina.

Hyundai-Rettungsdatenblatter-2-2015.pdf

Edited by alexlaur
  • Like 1

Topic de genul "radio Erevan".

"E adevarat ca Ivan Ivanovici a castigat o Lada la loto?
Raspuns Radio Erevan:
In principiu da.
Insa nu a fost Ivan Ivanovici ci Piotr Petrovici.
Si nu era masina, era o bicicleta.
Si n-a castigat-o, i-a fost furata.
Restul e corect."

" salvatorii vor vedea sigla ACR in geam si vor sti ca sunteti asigurat acr si...VOR ACTIONA MAI REPEDE!!!"

Deci, daca nu am sigla si Domane fereste! se intample ceva, se misca mai incet salvatorii?

De unde pana unde trebuie sa fii doar asigurat ACR ?

Cat despre rasism, au spus-o altii ce inseamna ...

Ca sa fie treaba oabla : http://csb.acr.ro/ , http://csb.acr.ro/descarca-cartea-de-salvare/.

• Like 1

Daca Doamne-fereste intri sub un camion, ce relevanta mai are prezenta sau nu la bord a cartii ? Sau daca te crezi mai tare decat trenul si te loveste in lateral de te opresti peste 1 km ? Sau vine taxiul din lateral si te infige intr-o casa ? Si daca nu o prezint la benzinarie sau vreau sa salvez un copacel si nu o listez color, ce mai conteaza ? SI daca planul este universal, de ce sunt obligat sa-mi dau numele pentru a descarca foaia aia ? Intrebam si eu ... Multumiri oricum @Alex.

Eu miros o teorie a conspiratiei, materializata prin conceptia romanului "dom'le, noi ti-am zis sa o ai la tine, tu insa nu ai vrut, deci am mai stat o tzara la telefon cu Hyundai sa vedem unde taiem". Chiar as vrea sa o vad si pe-asta, omul sa fie cu un piciorul in barca lui Charon iar pompierul sa citeasca hartii ... Tenta rasiala ? Mai degraba anormala, nu c-ar mai fi ceva normal p-acilisea ... Si de-abia astept sa vad ce impact are aceasta actiune asupra posesorilor auto amatori de cruciulite si braduti ...

SI daca planul este universal, de ce sunt obligat sa-mi dau numele pentru a descarca foaia aia ? Intrebam si eu ... Multumiri oricum @Alex.

Ce nume ? Care nume ? De unde pana unde trebuie sa-ti dai numele ca sa descarci ? :o

Al doilea link postat de mine (daca la asta te referi), nu cere nici un nume si contine cartile pentru toate modelele Hyundai si alte marci auto ...

Daca Doamne-fereste intri sub un camion, ce relevanta mai are prezenta sau nu la bord a cartii ? Sau daca te crezi mai tare decat trenul si te loveste in lateral de te opresti peste 1 km ? Sau vine taxiul din lateral si te infige intr-o casa ? Si daca nu o prezint la benzinarie sau vreau sa salvez un copacel si nu o listez color, ce mai conteaza ? SI daca planul este universal, de ce sunt obligat sa-mi dau numele pentru a descarca foaia aia ? Intrebam si eu ... Multumiri oricum @Alex.

Eu miros o teorie a conspiratiei, materializata prin conceptia romanului "dom'le, noi ti-am zis sa o ai la tine, tu insa nu ai vrut, deci am mai stat o tzara la telefon cu Hyundai sa vedem unde taiem". Chiar as vrea sa o vad si pe-asta, omul sa fie cu un piciorul in barca lui Charon iar pompierul sa citeasca hartii ... Tenta rasiala ? Mai degraba anormala, nu c-ar mai fi ceva normal p-acilisea ... Si de-abia astept sa vad ce impact are aceasta actiune asupra posesorilor auto amatori de cruciulite si braduti ...

Pe bune acu', te facusi cam carcotas! :p

Puii mei... nu vrei, n-o descarci. Dar eu zic ca e buna s-o ai la tine. Chiar si daca iti mareste numai cu 0.1% sansele de supravietuire si tot merita efortul.

Multumiri Mihai-S !

Pentru scutere unde gasesc cartea? :p

Edited by Cristist50

Da' nu mai bine investim noi 0.1% in tehnica si cursuri pentru cei care trebuie sa vina in ajutor ? Zic si eu ... nu carcotesc. O pagina A4 scoasa color + abtipild sa zicem ca are un cost de 1 RON. La 1.000.000 de masini doar in Bucuresti ar fi o gura de oxigen, ca sa fim in tema ...