Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
laurentiu.tanase

Inaltare - body lift

Recommended Posts

Macar pentru exclusivitate si tot ma simt dator sa te felicit Marius . In plus imi place ce vad si probabil cu instalarea troliului incepe sa se contureze mai pregnant aspectul de offroader.. Vizavi de ceea ce spunea dvoncu , nu exista o solutie ieftina si eficienta sa hidroizolezi acel conector electric ? Deja incep sa ti vad masina trecand prin vaduri de 50cm si nu as vrea sa se prajeasca 😭

Vreau niste sfaturi . Merita sa iau un Jeep Cherokee 2,1 td? Pareri pro si contra .

Astept

Salut. Motorizarea este de provenienta Renault. Cunosc de pe un alt forum un utilizator care foloseste un Cherokee în configuraţia asta, modificat pentru off road, şi este mulţumit de cum se comportă. Desigur, a trebuit să realizeze câteva îmbunătăţiri care au condus la creşterea fiabilităţii maşinii. Nu cunosc care sunt acestea dar accesând forumul club 4x4.ro vei găsii mai multe raspunsuri

Edited by Cristi S

Merci Cristi . Am renuntat la ideea de Jeep voi incerca in vara sa iau un Nissan Patrol doar pt off road extrem. Voi continua intre timp sa duc pana la capat proiectul Tucson . Mai am un proiect Peugeot 206 modificat si ala banii si timp.

Apropo nu lucrati deloc fara echipament de protectie ,eu am patit-o si vreo trei zile am fost choir la propiu datorita spanului din ochii!

Dvoncu o sa studiez bine problema cu imersarea in general a masini si o sa fac tot ce e posibil sa o fac cat mai etansa.

Adizeu cam prin mai ma apuc de montat troliu o sa fac foto chiar un filmulet cu go pro hero si vei vedea toata actiunea.

Apropo cine vrea snorkel sa stie ca e o actiune ireversibila pt aripa respectiva plus taiere peretele despartitor de la motor,deci daca nu esti hotarat mai bine o lasi asa.

La cat mai multe modificari si drumuri bune( atat cat se poate la noi in tara).

• Like 1

Ultimul proiect. Jeep cherokee motor benzina 2,5 i cu carburator provenienta AMC . E model american nu e modificata pt europa e superba . An provenienta 1984 . Model Pioneer full option. Geamuri electrice oglinzi electrice scaune fata electrice cruise control. Ramai blocat cand vezi cate existau pe alte masini la vremea respectiva. Plus aer conditionat.

post-65572-0-75270100-1488403063_thumb.jpg

post-65572-0-37557200-1488403075_thumb.jpg

post-65572-0-86421500-1488403091_thumb.jpg

post-65572-0-52594000-1488403113_thumb.jpg

• Like 2

Mi-am dat si eu comanda pentru comenzile de pe volan, de pe ebay. Are cineva o poza cu spirala aia? Ca sa stiu daca am ce trebuie, sau trebuie sa o iau si pe aia.

Dragi mei imi instalez sport roata de rezerva exterior dupa instalare voi face fotografii . Pana in iarna sper sa instalez si troliu fata.

De unde ai luat carcasa oglinzi cu semnalizare? Am căutat pe aliexpress, eBay si nu am găsit.

Pe ai exista 33 $.

Ale mele sunt coreene se da plasticul jos original si se monteaza cele de pe ali se aplica direct pe oglinda.

Look what I found on AliExpress

http://s.aliexpress.com/mqmuiyii

Te am lamurit? Sunt ok deci poti lua cu incredere inainte din astea am avut. Sunt super ok si sunt zdravene .

Sau asa . Dar nu merita pretul . E asemanator cu ce ti am trimis inainte.

https://www.ebay.com/itm/253001009351

Singura chestie la ceea de pe ebay e ca ai lumina de curtezoaie in rest nimic.

• Like 1

La 30$ chiar se merita. Mi-as mai lua Cruise control (maneta), dar probabil trebuie sa merg la reprezentanta sa-mi tragă firele si tot ce trebuie, ca eu nu ma pricep si nu are rost sa fac vreo tâmpenie.

Nu imerita daca masina nu a fost echipata din start. Adica modelul Style Premium si luxury. Altfel echiparea pt cruise control te duce la 600 €

Buna ziua .Am un Tucson crdi din 2005 si vreau sa-l inalt putin.Am vazut ce bine arata al lui Mario_1702 , inaltat si cu anvelope de teren. Mario , ai montat ceva flanse distantiere , de unde le-ai procurat?Sunt special pentru Tucson? Cum ai inaltat masina,cu distantiere sub arcuri?

Va salut cu respect ! Sunt nou pe forum , detin de cateva luni un Tucson 2.0 crdi 112 cp 4wd , care imi este foarte drag si cu care am ajuns in locuri greu accesibile , fara sa am anvelope de teren. In opinia mea,la preturile la care sunt acum la second hand, chiar merita .Sunt destul de spatioase (exceptie portbagaj) si comode, cu conditia sa cauti una fara rugina si binisor intretinuta.

Da, se vede. Si eu vreau sa o ridic , cum procedez? Unde gasesc si niste distantiere roti?

Daca nu te pricepi si nu ai posibilitatea sa o faci singur ( adica sa nu apelezi la un service ) nu merita sa o faci.

Adica costa mult si materiale si manopera

Eu trei sferturi din tot fac eu si restul apelez la prieteni care imi sunt datori si ne facem servici . Eu pot sa iti zic ce sa faci dar sa nu te astepti sa fie simplu sau ieftin. Ce fac eu homemade adica manufactura nu exista kituri ci le inventezi singur si iei piese de la alte masini.

Am inteles...eu surubaresc si eu de vreo 20 de ani...totusi distantierele la roti cred ca le-ai cumparat, de unde? Am facut in trecut la strung din otel , distantiere la un Opel Manta ...avea 8 kg unul....Asa ceva nu mai vreau.

Si inca ceva...fara inaltare oare ce anvelope pe 16 pot pune maxim, fara sa frece...spatiul pare foarte limitat...

Edited by Bestdodo

Am revenit cu detalii . Asa cum au spus si alti mebri ai forumului pt o inaltare minora poti trece pe gume mai mari. 235/65 sau 215/70 la ultima e la limita posibil sa nu frece.pt orice alta dimensiune trebuie sa tai la rotile din fata destul de mult eu am taiat ca 4 cm din tabla bandou si am taiat partial carena . Pt inaltare la inceput am pus un distantier in ansamblu arc amortizor de poliamida dar in timp devin ineficente si distrug amortizoarele . La cele fata apar mai multe probleme , am rupt un amortizor dupa 28000 km cu modificarea facuta.

Pt eficenta e bine sa iti faca cineva daca tu nu poti niste distantiere intre oala masini si ansamblu amortizor . Atentie nu le poti face decat vrei . Pe fata cel mult 4,8 cm si spate 5,5 cm altfel iti iese planetara afara si si unghiul planetarei e afectat serios si te trezesti ca pui frana fara sa vrei cand se infinge planetara in asfalt.

Daca nu esti pasionat de off road nu merita sa faci asemenea modificari . Pt ce e nevoie masina e eficenta cu ata cat are.

Eu fac modificarile din pasiune si nu pt a demostra ceva cuiva. Cu timpul vreau sa ii pun turbina si sa o duc la 250 cp si sa schimb planetarele. Asta inseamna banii timp si sa te pricepi eu le fac in mare parte pe toate singur.

Atasez poze modificari.post-65572-0-39741100-1527690871_thumb.jpeg

post-65572-0-98301900-1527690964_thumb.jpeg

post-65572-0-53518100-1527690990_thumb.jpeg

Am pus un bull bar mai vechi pe Tucson . Trebuie un pic lucrat la el dar va fi ok. Urmeaza praguri si troliu.

post-65572-0-19830300-1537798331_thumb.jpeg

post-65572-0-95075000-1537798347_thumb.jpeg

post-65572-0-43400500-1537798370_thumb.jpeg

Salutare! As dori sa readuc la viata acest thread. Mario, ne poti spune cum se comporta masina dupa acesti ani si ce s-a uzat prematur de la modificarile aduse? Am vazut ca sunt diverse persoane care totusi s-au incumetat sa o ridice si s-o adapteze pentru offroad usor. Daca sunt si altii care au incercat, puteti impartasi experienta voastra?

unnamed (1).jpg

unnamed.jpg