Jump to content
nats

plan revizie i40

Recommended Posts

Salutare ! Am pus pe masina un stage 1 cam de o saptamana. Valorile sunt in foto nr.2 . Puterea a crescut pana la 167 CP iar cuplu 398 . Mentionez ca am cutie automata cu convertizor. Primele impresii ? Alta masina ! Iar cutia nu este fortata deloc. 

FB_IMG_1614666142397.jpg

FB_IMG_1614666148772.jpg

• Thanks 1

Tine-ma la curent in privinta noxelor de la ITP. Sunt curios din fire, atata tot. ;) 

14 hours ago, marius.zadara said:

Tine-ma la curent in privinta noxelor de la ITP. Sunt curios din fire, atata tot. ;) 

M-am informat si am verificat. Totul e ok. Fi fara grija !

Stage-ul a fost lucrat pe loc tinand cont de valorile maxime ale noxelor , timpii si capacitatea de regenarare a dpf-ului , cuplul maxim suportat de cutie , temperatura uleiului din cutie la cuplu maxim...etc. Au fost facute masuratori inainte si dupa pentru ca totul sa fie optimizat.

Salutare ipatruzecisti  :)

Eram curios ce ulei va mai baga astia prin motoare. Eu am iesit din garantie din februarie 2019 (i40-ul meu e din 2014) si am asa un regret ca nu mai am pe cine sa reclam la ANPC  :D Oricum am reusit performanta ca inclusiv in garantie in masina mea sa fie pus uleiul adus de mine, adica Shell ultra ECT 5W30. Am aproape 271.000 km si motorul meu toarce ca un bondar in continuare. Am decis sa va scriu pentru ca pentru prima data renunt la acest ulei, pentru ca tot mai greu il gasesc "Made in Germany" fabricat in Hamburg, mai peste tot inclusiv pe Amazon vine "Made in EU", probabil din Polonia, reciclat. Iar motorul meu are interzis de la mine matrafox in loc de ulei.

Asa ca am trecut la varianta oferita de fabrica, cred ca e tot Shell imbuteliat sub marca proprie, l-am luat de la un importator din Chisinau, este "Made in Korea" , cu eticheta pe verso scrisa in limba  coreeana si pretul este de cca 150 RON bidonul de 6 litri. Va dau linkul mai jos:

https://www.seol.md/ro/products/hyundai-1061224/

Am deja 8000 km facuti cu el si pare totul normal. Specific faptul ca eu numai la 30 mii km schimb uleiul, niciodata mai devreme chiar daca trece 1 an. Daca era sa se rupa, se rupea demult, asa ca sfaturi de genul "vezi ca omori motorul, schimba-l mai des" , nu sunt pentru mine care respect cu strictete ce spune producatorul in carte.

Sper ca aceasta infoermatie sa va fie de folos si sa nu-i lasati pe "servisari"sa va strice aceasta buijuterie de masina (motor) cu uleiuri reciclate sau cuTotal venit la butoi de 200 L de la Lubrifin Brasov, ca sa le iasa lor profitul mare. Nu mai zic ca vi-l vinde pa pret triplu.

Va urez drumuri bune si fara incidente!

Sarbatori fericite!

Edited by mihaimatei63
  • Like 2

Emy, cum se comporta masina dupa ~1 an cu peste 160 cp ? Cum este turbo ?