Jump to content
nats

plan revizie i40

Recommended Posts

Asa, ca de 8 martie...

revizie.jpg.04950f2f537918b65b04f10ed59716db.jpg

Salutare. Eu tocmai ce am facut revizia de 160 ca si totul e ok. Ulei Motul Xclean 8000 si toate filtrele Mahle. Urmeaza la 180 ca si schimb ulei cutie ( AT ).

Salutare,

Vin și eu cu câteva nelămuriri:

Hyundai i40, 5 ani (adio garanție) 67000 de km.

Oferta revizie Hyundai Tulcea:1600 de lei (wtf).

Mă bate gândul să merg la Kia, nu am întrebat prețurile pe acolo dar...

Așa, ca să vin și cu nelămuririle:

În ce constă revizia asta de vor oamenii ăștia 16000? (Sunt plecat din țară, soția va face revizia, nu am cartea la îndemână).

Ce recomandări aveți pentru Ulei, filtre, etc.. necesare?

Mulțumesc!

E postata pe aici o fisa de revizie. In reprezentanta, se taxeaza 2.6 sau 2.8 ore revizia mecanica, 0.5 ore revizia electrica si 0.5 ore standul de frane si amortizoare.  Oricum, 1600 lei este extrem de mult; eu mai mult de 1000 de lei nu am dat niciodata.

Referitor la filtre - Hengst, Bosch, Ufi, Mann, Purflux, Mahle, Knecht, etc. - iar ulei dupa preferinta, dar musai 5w30 ACEA C3.

Posted (edited)

Fisa de revizii pt i40 non facelift este postata de mine. Cauta câteva postări în urma..

Prețul este ridicol, deși asta ii poți întreba pe ei, ce lucrări au fost considerate pentru aceasta cotație de preț. E posibil sa îți răspundă la email, dacă ii întrebi asa? 

Edit. 

La noi planul este obligatoriu din 2 ani în 2 ani, sau 30k km. Tu la 67k km și 5 ani, dacă faci o revizie, ar veni una intermediara, la cerere și nu obligatorie, întrucât următoarea obligatorie este la 6 ani (pragul de km nu i.ai atins, deci o faci la interval de timp). Discurile și plăcuțele sunt fff scumpe la dealeri, precum și filtrul de combustibil.

Pentru produse folosite, îți recomand să citești pe aici, ca am postat cât de cât fiecare ce am folosit. 

Succes și nu le da banii degeaba. 

Edited by bumbul

Salut și mulțumesc mult pentru răspunsuri.

Am citit toate paginile, de-asta m-am cam zăpăcit :).

Eu am făcut reviziile an de an, indiferent de numărul de km parcurși.

1600 e prețul manopera+piese.piese.

Anul trecut, la 55k de KM am dat 1262.

M-am uitat și pe uleiul folosit:

- Shell Ultra ECT...

filtru aer, filtru motorină, filtru ulei, filtru polen și cam atât :)

Am dat sfoară în țară la Kia, văd ce zic și ei.

Merci, revin.

Posted (edited)

Sa stii ca si eu am renuntat la reprezentanta dupa ce masina a iesit din garantie. Imi iau din timp consumabilele si uleiul, eventual ochesc cate o oferta, si fac revizia la un service agreat RAR, care imi da deviz pe lucrare, factura si imi trece revizia in carte. Si stii cat ma costa? Pai, hai sa iti spun ce am luat pentru revizia urmatoare: filtru aer Hengst - 35 lei;  filtru polen Bosch - 29 lei; filtru ulei Hyundai/Kia original (e Mahle in cutie) - 38 lei; filtru motorina Knecht (e Mahle in cutie) - 61 lei; un bidon de 5 litri ulei Total 5W30 MC3 (care e trecut chiar in cartea masinii) - 109 lei. Manopera ma costa 130 lei si mai dau 20 lei la mecanic. Repet, totul cu deviz, factura si carte service. Do the math! De mentionat ca fac revizia la 15000 km sau la an iar filtrele de aer si polen le schimb la 7500 - 8000 km, ca se fac negre.

Edited by nats

Filtru aer Hengst dupa 7600 km (doar vreo 200 km facuti in Bucuresti):

f1.jpg

f2.jpg

f3.jpg