Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
nats

plan revizie i40

Recommended Posts

Care este planul de revizie la i40? 12 luni/30000km sau 24 luni/30000km?

Pentru ca am o nedumerire: eu prima revizie am facut-o la 12 luni si 10000km, pt ca asa am vrut. Pentru urmatoarea mi s-a trecut in cartea service 12 luni/40000km.

In manualul masinii scrie clar ca revizia se face la 24 luni/30000 km.

Printr-o sursa aflu ca nu e asa ci 12 luni/30000km.

Rog pe cei care au mai facut revizii sa ma lamureasca si pe mine.

Masina e an fabricatie 2012 cumparata in 2013.

24 luni sau 30k. Eu am facut-o la 15k din motive de ... ramas fara ulei ...

In carte mi-au trecut ca urmatoarea revizie o sa fie la 45k sau peste 2 ani...

Asa stiam si eu. Mie in carte mi-au trecut 12 luni/30000km. Azi am avut confirmarea ca e 24 luni/30000km, trebuie sa ma duc sa-mi modifice data pe carte.

Unde au fost facute reviziile ?

Daca cititi cu atentie in cartea tehnica o sa vedeti ca in anumite conditii de drum reviziile se fac anual.

Sunt la 2 ani. Astazi am modificat data pe carte la Tiriac Expozitiei.

Manualul proprietarului pagina 7/19 - intretinere in conditii dificile de utilizare. Pentru Romania ar cam fi indeplinite conditiile de 15.000 sau 12 luni.

Ma bate gandul sa o fac si eu mai repede... Am 16 luni si 16.000km de la revizie. Cat costa a doua revizie? Te lasa sa te duci cu consumbilele tale? Nu de alta, dar i-as baga un ulei mai bun (Shell, Motul sau Liqui Moly) in loc de Mobilul 1 de la ei.

Dupa ce am citit mai bine sectiunea de conditii grele incep si eu sa ma gandesc sa le fac mai repede. Am facut deja 30k, iar in februarie se fac 2 ani. Ma bate gandul sa fac si a 2-a revizie, ca oricum trebuie sa ma duc la RAR.

Eu la prima am avut un voucher di n-am platit. Revin cu rugamintea pentru un pret estimativ si daca este permis sa vii cu consumabilele tale (in mod normal ar trebui sa fie permis). Multumesc.

Salut

Am pus eu preturile cred ca pe alt topic.

Reviziile le-am facut la un an adica undeva pe la 20K km. Pentru Bucuresti as putea spune ca este cam rar.

Cost cu schimburile obisnuite - cca 1000 Ron.

Am dat insa odata si separat pe placute 1000 Ron.

Accepta si piesele tale daca insisti si accepti ca daca se intampla ceva cu discurile de exemplu, pierzi garantia la ele

Atentie la reviziile in garantie! Dupa planul de operatiuni Hyundai, filtrul de aer se verifica la 30.000km/2 ani si se schimba la 60.000km/4 ani. Trageti voi singuri concluziile.... Eu nu am stiut si mi-am furat-o, noroc ca l-am schimbat eu, preventiv la 10.000km/1 an dupa prima revizie(pe care am facut-o la 10.000km/1 an, ca asa am vrut). Deci am mers 20.000km cu un filtru de aer. Arata ca la Hiroshima cand l-am dat jos.

Am facut revizia cu consumabilele mele (toate filtrele OEM) si ulei Mobil1 5w30 C3 si am platit 320 lei manopera. Bine inteles ca nu s-au mai obosit sa schimbe lichidul de frana.... A durat 4,5 ore. Trebuie sa schimb, pentru a doua oara, ambreiajul. Minunat, nu?

De Mobil1 5w-30 ​C3​ nu am auzit, eu de aproape 10 ani pun ESP Formula si-s foarte multumit. Cat despre ambreaj sau alte probleme pe care le-ai intampinat la revizie, iti pot recomanda un service in Bragadiru unde nu vei intampina astfel de ... dificultati si unde ti se va spune clar si la obiect problemele si solutiile. Ca o mica paranteza, 4.5 h a durat acolo o revizie complete + schimbat de discuri, placute si saboti ... Service-ul este autorizat RAR si recunoscut Hyundai. Detalii pe PM daca esti interesat.

Mobil1 ESP Formula este ACEA C3, adica recomandat pentru filtru de particule. Revizia a durat 4,5 ore cu totul, s-au facturat 2,7 ore conform normativ. Masina este in garantie. In ceea ce priveste service Bragadiru, deocamdata nu este cazul (din motiv de garantie). Bafta!

La mine Baietii de la Expozitiei au tinut-o sus si tare sa revizia este recomandata la 12 luni sau 30K.

Imi venea sa le dau cu cartea in cap (in care scrie clar ca la 24 de luni sau 30K), dar pentru ca oricum fac peste 35K/an am hotarat ca nu merita sa mi bat capul cu asta.

Mai repede iti raspunde Hyundai Koreea decat sa rezolvi ceva la noi. Acum, judecand drept, si eu cred ca e mult sa mergi 30000km cu un ulei, mai ales cel schimbat in reprezentantele noastre. Teoria conspiratiei spune ca asta e logica la intervalul de service long-life: sa-ti cada motorul/accesoriile dupa ce iesi din garantie.

Vina service-ului este una singura: baga ce ulei se gaseste pe piata. Atata timp cat nu service-ul produce uleiul respectiv, nu ii vad alta vina. Acum sincer, daca veniti la service si vi se pune in fata 2 tipuri de ulei, cel "comun" si cel "extra-virgin ", abia scos din eprubeta dar la pret dublu, pe care il alegeti ? Mai mult, pe care il alegeti in perioada de garantie, ca pe urma ce alegeti sa bagati in masina voastra e strict responsabilitatea voastra. Nu doar producatorii de auto/repere procedeaza asa, asigurandu-se ca produsul functioneaza cat-de-cat in parametrii normali in timpul perioadei de garantie, uitati-va doar la tv-urile, masinile de spalat, aragaze, combine frigorifice, etc...

M-am referit strict la faptul ca, de cele mai multe ori, uleiul bagat de service dedicat (din bidon de 200l) nu respecta cerintele producatorului. Sunt frecvente cazurile in care, in loc de 5w30, iti baga 10w40 sau un 5w30 care nu are clasa ACEA corespunzatoare. Nu mai vorbim de preturi (mai mult de 60 lei pe litru, un ulei mediocru). Sau sa recomanzi schimbarea filtrului de aer la 60.000km....

Putin offtopic, dar in general service-urile Hyundai din Romania comanda piese/accesorii de pe http://www.kingauto.ro/, cel putin in Sibiu.

Mare mi-a fost mirarea cand la 30000 km a trebuit sa schimb placutele frana spate si m-au costat 600 lei fara manopera, apoi le-am descoperit site-ul unde costa 300. ..

Buna seara,

Prima revizie 16000 km 10luni. Cost 1130 + 500.. placute frana. Total 1830......

Nu-mi mai trebuie masina noua....:):dancer::_tease:

Sa vad cum fac, poate ma incadrez la revizie de 2 ani......

Numai bine si drumuri fara gropi...

Asta este si dilema mea...au spus ca merg sportiv....

Cutie manuala...partea proasta este ca or sa urmeze si cele de pe spate, au preconizat maxim 10000km...

Supărător este costul foarte mare de revizie. 1100...+ alte costuri adiacente, 500lei plăcuțele de frâna+ alte costuri.....adică 1830 mi se pare enorm....M-a gândesc serios sa fac revizia la 2ani cum este stipulat.........completez cu ulei si asta este, las filtrele așa si........nu vreau sa ma gândesc cât costa a doua revizie?

Edited by treft

La 16 mii este extrem de devreme ... 500 de lei placutele in reprezentanta nu e scump, la restul un pret corect ar fi spre 600 de lei ...