Jump to content
k1ss

Ulei cutie Accent LC

Recommended Posts

Salut,

As dori sa stiu daca am facut alegerea buna in legatura cu achizitionarea uleiului pentru cutia de viteze, manuala:

Ulei pentru cutie 75w90 Eneos.

Este bun uleiul? inca nu a fost pus in cutie.

Spun asta pentru ca la reprezentanta imi dadeau uleiul cu 150lei [2litri], ceea ce mi s-a parut enorm, asa ca am optat pt ceva mai ieftin, 65lei 2litri de Eneos.

Detin un Accent LC 2000 coupe. Schimb uleiul deoarece caraie si agata treptele 2,3 si cateodata a4a. Ma gandesc ca e de la ulei [el nefiind schimbat de vreo 2-3 ani, pe langa faptul ca s-a mai uzat si ea].

Multumesc!

Nu cred ca producatorul s-a razgandit de la LC la MC, asa ca iti pot spune ca pentru ultimul se recomanda 75w90. In loc de a acorda importanta marcii pe care o alegi, mai degraba ti-as recomanda sa acorzi importanta vechimii uleiului din cutie, respectiv maxim 45.000 km / 3 ani. E adevarat ca nu arde in aceeasi masura ca cel din motor, insa frecarile sunt frecari si aici, plus ca si acest ulei are un termen de valabilitate. Pentru fenomenul "agatarii", mai degraba verifica pedala de ambreaj, sa decupleze pana la capat, iar daca cursa e ok, vezi ambreajul in sine - aliniere, uzura, etc.