Jump to content
dvoncu

Noul Tucson

Recommended Posts

On 1/29/2020 at 6:40 PM, Galesu said:

Si eu experimentez acest fenomen. A inceput brusc, intr-o dimineata luna aceasta. De atunci, motorul a inceput sa fie mai zgomotos la relanti si in acceleratie, parca as avea toba sparta. Nici dupa un drum de 1000 de km nu si-a revenit. La mers constant,  pare a fi totul ca inainte. In plus, la 80km/h acum pare ca merge subturata (1250 rpm) fapt pe care nu l-am perceput inainte.

Masina are 16.000km, nu am schimbat motorina - Rompetrol 55 - ci doar am alimentat si de pe drum, la Ploiesti.

Oare care sa fie motivul? Sa fie asta rezolvarea? Este drept ca pana acum 3 luni masina, care avea alt proprietar, a fost alimentata cu motorina de la Mol deci, teoretic cu CO 50. In plus, masina a fost de drive test si poate a memorat un comportament in trafic deosebit de al meu.

Si eu am acest simptom si la verificarea uleiului am observat ca e foarte subtire si peste maxim la joja. Problema ar fi de la regenerari ratate ale DPF-ului.

Dupa ce am schimbat uleiul nu am mai avut acel zgomot.

Acum dupa 7000 km de la ultima revizie uleiul e la fel. Merg mai mult in oras si banui ca asta e cauza.

Verifica uleiul!!!

Salut,

A reusit cineva sa gaseasca niste Led-uri care sa mearga puse pe faza lunga care sa si incapa in far, fara modificari la capacul de pe interior? Daca da, se poate un link? Multumesc. 

Edited by __Sly__

Merci Liviu,

O sa le comand si vedem cum merg. Eu am varianta de far cu 2 lupe pe faza scurta. 

Salut. E cineva care a reușit sa monteze adaptorul de la faza scurta de unul singur? Revin cu întrebarea dacă este mai buna vizibilitatea noaptea cu becurile astea cu led. Mulțumesc 

Revin cu întrebarea dacă merita sa pui leduri din punct de vedere al vizibilității?Pe timp de ploaie, zăpadă iarna ati avut probleme sa se murdărească farurile și sa nu mai vedeti (lipsa spalatoarelor de faruri și căldură emanata de halogene care cică usucă geamu de afara)?Va rog sa ma ajutati cu un răspuns ptr ca eu conduc foarte mult noapte și orice îmbunătățire ar fi binevenita. Mulțumesc 

On 2/16/2020 at 11:07 AM, New York said:

Salut.
Cei care aveti actuala generatie de Tucson si copii de pana in 4 ani  ce scaune auto folositi, ce marci si ce modele? Daca le aveti montate in spate-dreapta cum va descurcati cu locul din fata al pasagerului? Mai ramane loc sau se sta cu genunchii in gura :D ?

Multumesc.

Eu am un joie de se rotește, e cel pana la 18kg și cu isofix. Montat în spate stânga. Fimea, care e destul de lunga ptr vârstă ei, sta foarte comod, dar când e cu spatele la drum sta turcește ca nu ar avea altfel loc. 

On 2/21/2020 at 6:02 PM, costin.silviu said:

Revin cu întrebarea dacă merita sa pui leduri din punct de vedere al vizibilității?Pe timp de ploaie, zăpadă iarna ati avut probleme sa se murdărească farurile și sa nu mai vedeti (lipsa spalatoarelor de faruri și căldură emanata de halogene care cică usucă geamu de afara)?Va rog sa ma ajutati cu un răspuns ptr ca eu conduc foarte mult noapte și orice îmbunătățire ar fi binevenita. Mulțumesc 

Din pacate nu ma pot pronunta pentru anul acesta - in Bucuresti a fost doar 1 zi de zapada, iar pe la munte am mers doar ziua pe ninsoare. Insa, in conditiile acestea, eu sunt multumim de ele.  

Pe ploaie nu ma plang.

Intr-adevar, cand a nins in Bucuresti si am aprins farurile nu s-a topit nimic, am curatat eu cu o perie :)

Si daca suntem in house arest si nu e voie sa iesim putem sti ce GEN avem ? Exista undeva prin VIN sau model description vreun loc unde scrie?

17 hours ago, Moise said:

Si daca suntem in house arest si nu e voie sa iesim putem sti ce GEN avem ? Exista undeva prin VIN sau model description vreun loc unde scrie?

Eu de ex. la modelul 2015 am HMI Gen2 LG LAN5020EHTL. Dadusem la un moment dat peste un PDF cu modelele si tipurile de navigatii dar nu-l mai gasesc :_sad:

8 minutes ago, RomanuX said:

Eu de ex. la modelul 2015 am HMI Gen2 LG LAN5020EHTL. Dadusem la un moment dat peste un PDF cu modelele si tipurile de navigatii dar nu-l mai gasesc :_sad:

Eu am modelul 2019, 1,6 Tdgi - daca ai cumva idee ce model de GEN lasa-mi un PM. 

ms

Tu ai Android pe navi, deci nu GEN2.

18 hours ago, katans said:

Salut,

Pentru cei care vor sa isi faca update de navigatie (software + maps) varianta 2020. Vedeti intai ce GEN aveti.

https://drive.google.com/file/d/15v4WH_d5cCehS_YVi74_OI-CICpef7Xz/view?usp=sharing

Spor!

Catalin

Sa stii ca linkul merge, dar nu pot descarca nimic

@Moise  din link downloadezi o arhiva zip ce contine fisierele torrent pe care le deschizi cu un client ca sa downloadezi update-urile :dizzy:

Posted (edited)
18 hours ago, RomanuX said:

@Moise  din link downloadezi o arhiva zip ce contine fisierele torrent pe care le deschizi cu un client ca sa downloadezi update-urile :dizzy:

Ma scuzati dar dupa doua saptamani acasa mai dai eroare la cate ceva...acum am reusit sa vad despre ce e vb. :dontknow:

Si avand in vedere ca mai am 2 zile de stat... le pot descarca pe toate si le pot testa, chit ca nu merg, dar am ceva de facut. 

Later update - am gasit softul de anul trecut si scrie acolo ca e Gen5 :rolleyes: asa ca dilema rezolvata

Edited by Moise

@RomanuXvad ca la Gen5 sunt doua up-date de harti, normal si Wide. Ai idee care e diferenta intre ele ? Nu am sa le testez. 

@Moise sincer nu stiu nici eu. Banuiesc ca sunt 2 modele de navigatie, una mai mica, una mai mare (wide)... aici ma duce cu gandul.

@Moise  am gasit fisierul cu versiunile in postul lui New York: 

2 hours ago, RomanuX said:

@Moise sincer nu stiu nici eu. Banuiesc ca sunt 2 modele de navigatie, una mai mica, una mai mare (wide)... aici ma duce cu gandul.

La Wide cand extragi arhica apare doar un fisier HU si atat, nimic altceva. Cand apuc testez si revin.