Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
dvoncu

Noul Tucson

Recommended Posts

de cel putin 10 ani, Toyota, la toate modelele, schimbă lichidul de frâna la 2 ani.

Si la VAG e primul la 3 ani, urmatoarele la 2 ani.

Am "inaugurat" masina si din punct de vedere al traficului aglomerat si al ciocanelilor - l-am luat pe un nene din spate si avea carlig de remorcare. Rezultat - bara sparte cam 10X10 cm si suportu de numar troznit. Azi am programare la constatare si dupa ma duc la Dab sa dau comanda (vineri ca tot fac si revizia, sa nu fac doua drumuri). Sunt curios cat costa schimbarea barei fata, plus manopera.

Revin cu detalii.

7-8000 de lei cu tot cu vopsea

Atunci e bine ca am casco la ea :), ca sa nu dau faliment.

am pus eu cui in Bucuresti cu 800ron

Salut! Stiu ca-s 2 ani deja, dar poti sa-mi spui cat a fost manopera? Si daca a fost la reprezentanta?

Salut Moise... doar ce am achizitionat eu versiunea de tine mentiionata... o am de o saptama...aprox 1000km... consum, din ce imi arata 12,5-13,5.. fiabilitate ireprosabila...inca incerc sa ma obisnuiesc cu ea. Legat de consum.... ai ajuns undeva mai jos de atat...sau sa ma resemnez :) .. Ms

Despre ce fiabilitate vorbești tu la 1000 km ? Sau poate înțelegi tremenul intr-un mod original :)))

Gata, azi-noapte a sosit si a mea, m-am chinuit 1 lună să găsesc platformă s-o aduc de la dealer, din DE...

https://drive.google.com/open?id=107BtiR1yTDXmvC3xO7lPhv_-iPqHo2jw

Salut! Stiu ca-s 2 ani deja, dar poti sa-mi spui cat a fost manopera? Si daca a fost la reprezentanta?

inclusa! aftermarket la un atelier

Mulțam! Am si eu varianta cu atelierul, dar încă nu m-am lămurit cu garanția: carligul are omologare EU pt mașină, atelierul e autorizat RAR să monteze accesorii, deci ar fi OK. Totuși nu-i Hyundai și ăsta poate fi motiv de comentariu în caz de vreo buba.

Mulțam! Am si eu varianta cu atelierul, dar încă nu m-am lămurit cu garanția: carligul are omologare EU pt mașină, atelierul e autorizat RAR să monteze accesorii, deci ar fi OK. Totuși nu-i Hyundai și ăsta poate fi motiv de comentariu în caz de vreo buba.

Ideea este ca daca puneti carlig si mergeti non stop cu el montat va puteti trezi cu amenda - vb din experiente. Pe mine pana sa dau iX 35-ul m-a oprit un nene de la circulatie si m-a pus sa il dau jos, noroc ca aveam cheie in masina si partea care iesea in afara se demonta rapid.

Din cate am inteles legea spune ca ai voie cu carlig retractabil, iar daca e fix sa nu il tii montat daca nu tractezi. Poate o fi o prostie, dar nu am avut nervi la acel moment sa ma cert cu politaiul pe aceste aspecte.

Legat de montarea la hyundai sau la after market - eu unul am intrebat la leasing si se poate monta oriunde, cat timp service-ul este autorizat RAR si primesti documentele aferente pentru montaj, carlig, etc.

Mersi de info cu montajul. Știu de treaba cu carligul, mai ales în afara RO. In cazul meu, probabil va sta mai mult demontat. Îl voi utiliza pt suportul de bicicleta și ocazional remorcă pt cărat motocicleta si chestii voluminoase. Poate la un moment dat încerc și-o rulota...cine știe

Salutare,

Am si eu o intrebare. Am dus masina la revizia de 4 ani si le-am spus ca nu mai merge butonul de frana de mana si inca un buton de pe volan, dupa ce au verificat mi=au comunicat ca au verificat si au ajuns la concluzia ca butoanele "au urme de fortare" si ca nu le schimba pe garantie!? in conditiile in care nu am urcat nici un YETI sau alt urangutan sa traga ca animalul de ele. Au fost utilizate pur si simplu normal, apasat, si nimic mai mult. Nu pot sa cred ca e, posibil asa ceva?

Eu tind sa cred ca astia din reprezentante vor doar sa faca revizii si repsaratii casco, ca acolo castiga bani frumosi. Nu ii controleaza nimeni?

Am peste 100.000 de km, dar sa cedeze butoanele atat de devreme?

Pune-i să scrie ce au spus, apoi te duci la OPC, simplu

Sau alt service, pentru ca la acele "botoane" daca le fortezi sau incerci sa le fortezi se vad urme. Nu vad cum ai putea sa le fortezi si sa nu se vada nimic.

Are dreptate colegul de mai sus - sa dea in scris, te duci si la alt service si dupa ANPC direct.

Cu putin noroc, posibil sa avem parte anul acesta de inca un update de firmware/harti pentru Tucson 2015-2017 cel putin. Cei de la Tiriac asteptau sa le vina SD-cardurile noi.

Apropo de Tiriac, aveti grija cand mergeti in service-uri la revizii: am fost la Tiriac Auto in Bucuresti la revizia a 3a:

- mi s-a recomandat sa schimb filtrul de motorina. Am intrebat cand se schimba, mi s-a spus "la 20.000". Eu aveam 17.000 de la revizia anterioare. Asa ca am zis da. Ulterior am aflat ca schema Hyundai prevede schimbul din 2 in 2 ani, la reviziile 2, 4, 6, etc sau la 60.000km. Am aflat asta abia dupa ce am primit schema reviziilor (este oarecum prezentata si in manual, puteti sa o luati si de acolo)

- tot in schema, lichidul de frana se schimba anual. Eu am plecat de la a 3a revizie tot cu cel original din fabrica. Nici macar nu fusese verificat.

- colac peste pupaza, standul de frana/amortizoare a fost doar facturat, nu si efectuat (noroc cu camera din bord).

- verificari precum: presiune pneuri, uzura anvelope, instalatie AC - toate specificate pe schema de revizii Hyundai, nici urma de ele sa fie facute de mecanic

- mi s-a solicitat la fata locului facutra+certificat garantie pentru filtru aer si filtru polen (piese cu care am venit eu) - cu toate ca am anuntat cand am facut programarea ca le voi aduce - cica e o procedura mai recenta, de 2 luni...

Am revenit la ei dupa o saptamana si au refacut ce nu facusera initial. In semn de "parere de rau" nu mi s-a mai solicitat sa platesc schimbul si lichidul de frana.

Cu alte cuvinte, chiar daca am asistat la revizie, fara sa am planul de revizii in mana (ce/cand se schimba/verifica) am fost dus de nas si am pierdut timp si nervi...

Eu prefer sa fac revizia de unde am luat masina Proleasing (Automar) Ploiesti. Prefer sa fac un drum Bucuresti - Ploiesti dar cu folos. Sunt foarte seriosi, stau langa masina si nu ma las dus de nas.

Spor!

Catalin

• Like 1

Sunt pe scurta. Diferenta e majora din 2 motive:

1. Lumina alba se vede mai bine pe sosea

2. Au 6000 lumeni vs 2000 halogen

Nu am luat niciun flash, dar sunt atent sa reglez mereu inaltimea daca e nevoie.

Se mai pot pune capacele la faruri (având în vedere grosimea din spatele becului) ?

și cutiuța aceea ai băgat-o în interiorul farului sau în exterior?

Intra capacul (cel putin la cele pe care le-am luat din Romania).

Cutia adaptoare e tot in far, e loc mai jos in el.

Sunt pe scurta. Diferenta e majora din 2 motive:

1. Lumina alba se vede mai bine pe sosea

2. Au 6000 lumeni vs 2000 halogen

Nu am luat niciun flash, dar sunt atent sa reglez mereu inaltimea daca e nevoie.

încarcă o poză cu ele aprinse

Atasez. Uite cum se vede comparativ cu halogen - lumina e distribuita uniform. La unele ieftine, e in pete.

post-33622-0-11927400-1573538494_thumb.jpg

post-33622-0-54345400-1573538498_thumb.jpg

post-33622-0-10083400-1573538504_thumb.jpg

Se pot pune și pe scurtă și pe lungă ?

Se vede bine! [emoji4] Aveți idee dacă merge pus led pe faza lungă?! Sau trebuie farul cu lupă pt led? Că pe scurtă e din fabricație!

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk