Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
dvoncu

Noul Tucson

Recommended Posts

Nu lua de bună informatia dar cred ca am auzit o discutie, acolo unde am montat eu folia pe geamurile laterale, ca datorita curburii sticlei plafonului evita sa monteze pe el. Nu neaparat la tucson, cred ca era o disc generica. Nefiind interesat, nu am aprofundat, dar am ramas cu perceptia asta ca ..."nu prea se baga la plafoane".

Pentru ca aerul din Bucuresti este cum este azi o sa schimb cele doua filtre - aer si polen. Si preturile primite de la King sunt :

-filtru aer =72 cu tva stoc orig

-filtru polen =110 cu tva stoc orig sau 65 cu tva comanda 1 zi prod mann
Prin urmare preturile vehiculate pe aici de 200 filtru de polen sunt usor cam mari.

Eu de 2 ani cumpar filtru polen mann, este cu carbon activ, in timp ce filtrul original nu. Si, intr-adevar, la service e in jur de 180-200 lei.

Tot 65 lei m-a costat si pe mine filtrul de polen, doar ca l-am cumparat de pe.alt magazin online. E posibil sa fie acelasi produs.

Un service de marca nu prea are cum sa practice preturi similare cu magazinele online, daca e sa fim obiectivi. De exemplu, placute frana fata, tot la king erau 350 lei originale, iar la service aproape 600.

Edited by newbee

Asta nu e magazin numai online, e si fizic. Cer preturile pe mail si dupa ma duc si le ridic direct.

Asta nu e magazin numai online, e si fizic. Cer preturile pe mail si dupa ma duc si le ridic direct.

Toate, sau aproape toate, sunt asa. Eu cumpar de pe autokarma si epiesa, comand online si ridic din magazin.

Am luat astazi cele doua filtre. Costul total se imparte asa:

- 2 filtre - 182 RON

- schimbat - 5 minute

- manopera -zero

De cind am masina nu am mers niciodata la consum . Totusi astazi am facut un drum de autostrada de cca 260 km . Am mers cu viteze intre 90-120 km la ora. Consumul pe un Tucson 2016 2.0 l diesel automata 185 CP cu 5 persoane si ceva bagaje a fost de 6.9%. Cel mai mic de pina acum . :) Mi se pare decent avind in vedere gabaritul masinii.

Edited by Gabi C

Si eu am atins cel mai mic consum de cand am masina. 7,2%, aprox 100km Transalpina (Ranca - Sebeș). Un alt consum bunicel, 8.5%, Sibiu - Bucuresti, cu aglomeratie pe valea oltului si apoi cruise cu 145kmh, pe autostrada.

Media pe toti cei 5700km ai masinii este 11,4%.

Decent, pt benzina 1.6 TGDI, 4x4.

Zile frumoase tuturor

Edited by WYZ

Si la mine daca urc viteza la 140km/h consumul se duce spre 8 - 8.2 %

Salut

poate ma ajutati cu o informatie: in cartea masinii scrie clar ca daca apesi "botonul" de 4 lock va merge asa pana la maxim 60 km/h, dupa care se deblocheaza singur si intra sistemul automat care distribuie puterea cum "simte" el. Si am incercat - apasat butonul, dus in 90km/h si tot blocat pe 4x4 era, nu s-a deblocat nimic, nu a aparut nici un mesaj, totul a ramas la fel. Ati incercat sa faceti ceva de genul ?

ms

Se pare ca dieselul cere periodic drumuri lungi. Din octombrie pina duminica ce a trecut masina a mers doar in oras. E drept ca drumuri de cca 34 km pe zi ( dus intors serviciu ) si pe modul sport ( am incercat sa o tin cit mai turata). Cu toate acestea in ultimul timp motorul imi parea mai zgomotos , parca si mai lenes putin. Dupa cei aproximativ 300 km de autostrada facuti duminica parca e altceva , merge foarte foarte smooth , e mai silentios ce sa mai o placere la condus.

Nu lua de bună informatia dar cred ca am auzit o discutie, acolo unde am montat eu folia pe geamurile laterale, ca datorita curburii sticlei plafonului evita sa monteze pe el. Nu neaparat la tucson, cred ca era o disc generica. Nefiind interesat, nu am aprofundat, dar am ramas cu perceptia asta ca ..."nu prea se baga la plafoane".

Legat de cele de mai sus: am pus folie pe laterale spate si luneta si vinerea viitoare am programare ptr trapa. Mi-au spus ca nu e nici o problema sa puna, din moment ce pun pe luneta (care e mai curbata decat trapa). Dupa ce pun va trimit poze.

Super. Poze + pret + primele impresii, pls. :)

Salutare!

Mi-au făcut update la navigație și nu mai pot intra în Test Mode,are cineva idee ce cod trebuie înafară de 229877?!

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Nu mai merge cu cod. Trebuie sa iti faci un SD special care sa booteze in Windows cand il introduci.

Detalii: https://jkd.no-ip.biz/hyundai/tucsy/

Mersi mult! Am șters tucsy,mă gândeam să nu vadă cei de la service[emoji849]

Trimis de pe al meu SM-G935F folosind Tapatalk

Am alimentat de la Rompetrol și mi-a arătat în bord 602 km pănă la următoarea alimentare.iar din altă benzinărie (Lukoil) 588. Care o fi secretul că am bagat și de la una si la altele(588 ăla s-a repetat și la alte stații) benzina de 98? Nu am forțat alimentarea.

Edited by Alexandrescu
  • Like 1

@Alexandrescu- nu are legatura cu calitatea benzinei ci cu estimarile din computeril de bord. Daca scoti borna de la baterie o sa vezi ca arata 671 de km pentru ca estimeaza pe baza consumului oficial. Dar pe masura ce mergi computerul adapteaza estimarea la consumul real al masinii, care difera.

• Like 1

Salut

Revin dupa ce am pus folie si pe trapa panoramica- montaj in 30 minute, se vede f fain.

As pune poze dar nu pot-poate vreun admin ne da drepturi.

trebuie sa reduci dramatic dimensiunea pozelor. asta e motivul pt care nu te lasa sa le pui

• Like 1

Nu are legatura- te lasa sa pui atas de 8 MB max. Plus ca tocmai le-am micsorat si degeaba.

Revin cu detalii privind masina dupa un drum de 2300 km in 4 zile- Bucuresti-Belgrad-Zagreb-Budapeste-Bucuresti.

- consum mediu de 8,7% la mers cu 135 pe autostrazi si 60-65 in localitati

- alimentare la Bucuresti- autonomie aratata 600 km

- alimentare im Serbia-autonomie 580 ( de, drumuri de Romania)

- alimentare Zagreb ( dupa autostrada)- autonomie aratata 614

Prin urmare computerul de bord stie si “in sus” dar pe drumuri unde mergi constant.

- testat cat se duce- la 200 am luat piciorul de pe acceleratie ca imi era de ajuns

- stabilitate in serpentine- f faina, atat timp cant ai viteza corecta.

Acum la 13500 ma declar multumit 100% de masina, mai ales ca i-am facut si testul de drum lung.

Pai esti foarte apropape de consumul ce il am la dieselul meu . :)

Si eu am deja un an si 3 luni cu Tucsonul. Multumit de masina , singurul lucru care nu prea imi place e faptul ca directia e mult mult prea soft.