Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
dvoncu

Noul Tucson

Recommended Posts

Este greu de crezut ca fisele pot pica atat de repede la atatea masini...asta daca nu cumva au o problema generala. Am vazut ca si pe forumurile din afara se plang de chestia asta. La fel bujiile ar trebui sa tina min 60000km intr-o exploatare normala...

La mine a fost cazul dupa 120k pe vechiul Tucson.

As dori sa stiu niste preturi pentru placute frana, inclusiv manopera la diverse service-uri Hyundai.

Eu de la service din Iasi am primit ca oferta: original 559 lei iar aftermarket 382 lei. Manopera 132 lei + test frane 66 lei.

Mie mi se par cam piperate preturile si am zis sa vad si la alti posesori ce costuri au fost la alte service-uri. Ma cam feresc de alte service-uri caci cei de la service Hyundai Iasi ziceau ca nu stiu ce garantie se pierde la partea de franare electrica. Stiti de asa ceva, sa se poata pierde garantia, chiar daca se facem schimb la un service autorizat RAR?

La asta nu am idee dar la Tucson1 si iX 35 am schimbat placutele si prin Arad- cat timp am avut stampila si era service autorizat nu au fost probleme.

Privitor la preturi- cere de la king campione- le trimiti VIN si iti dau si original si pe producator.

As dori sa stiu niste preturi pentru placute frana, inclusiv manopera la diverse service-uri Hyundai.

Eu de la service din Iasi am primit ca oferta: original 559 lei iar aftermarket 382 lei. Manopera 132 lei + test frane 66 lei.

Mie mi se par cam piperate preturile si am zis sa vad si la alti posesori ce costuri au fost la alte service-uri. Ma cam feresc de alte service-uri caci cei de la service Hyundai Iasi ziceau ca nu stiu ce garantie se pierde la partea de franare electrica. Stiti de asa ceva, sa se poata pierde garantia, chiar daca se facem schimb la un service autorizat RAR?

Căți km ai cu mașina? (chiar s-au tocit sau îți schimba aia de la service că așa ca zic ei). Vezi ca s-a mai discutat pe aici.

Edited by Alexandrescu

am 28k, dar mi-au zis de la 21k ca is cam 70% uzate. Si azi am schimbat anvelopele de iarna si le-am vazut - sunt f uzate si incepe usor sa faca sant pe disc in partea de jos.

La king auto sunt 370 lei cele oem. Cica si la service-urile Hyundai a fost 20% reducere la piese pana pe 30 aprilie. Totusi cam mare diferenta

am 28k, dar mi-au zis de la 21k ca is cam 70% uzate. Si azi am schimbat anvelopele de iarna si le-am vazut - sunt f uzate si incepe usor sa faca sant pe disc in partea de jos.

La king auto sunt 370 lei cele oem. Cica si la service-urile Hyundai a fost 20% reducere la piese pana pe 30 aprilie. Totusi cam mare diferenta

Nu e mare, e ok sa fie mai scumpe la service, intotdeauna au fost. De obicei mi le cumpar singur si ma duc cu ele.

Am intrebat si mi-au zis ca politica firmei nu permite sa vin cu piesele din exterior

Am intrebat si mi-au zis ca politica firmei nu permite sa vin cu piesele din exterior

Alt service......nu cred ca au voie asa ceva. De la HAR regula este ca poti veni cu ele dar ti se ofera garantie doar la manapora, nu si la piese (ceea ce e normal, pe de o parte). Asa ca ......alt service.

Va salut. Am schimbat in aprilie placutele fata, ATE, au fost cam 250 lei, reduse de la 350, si au senzor de uzura. La service, OEM erau in jur de 550 lei, dar cica nu sunt cu senzor de uzura, respectiv sarma aceea care tipa cand sunt consumate placutele.

Au fost schimbate fara probleme.

De 15 ani am facut revizii cu consumabilele aduse de mine, la 3 marci diferite, fara comentarii. Doar ca, in caz de doamne fereste, trebuie prezentate factura si certificatul de conformitate pentru produsele cumparate. Pana acum, din fericire, nu a fost cazul.

Daca cei de la service spun altfel, trebuie schimbat service-le. De altfel, daca s-ar pierde garantia, ei nu ar putea monta placute aftermarket. Inseamna ca ar interveni asupra masinii montand piese neautorizate.

Ab 39850 inseamna ca de la pretul ala pleaca acea versiune ...... :)

Ieri am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara la un service. M-a costat 120 euro si m-am ales si cu 2 jenti zgiriiate. :( Citeoadat am senzatia ca meseriasii de aici sint mai slabi ca cei din Romania. Oricum trebuie sa imi iau jenti si sa am roata completa si sa scap de astfel de probleme.

Se intampla peste tot. Eu am schimbat la service mare, de renume si au zgariat jentile si de atunci schimb la unul mic, de cartier, si de aproape 6 ani nu am avut nici macar un semn pe jenti. Plus ca e de bun simt la preturi, nu "se arunca" aiurea sa ceara sume mari. Uneori e mai bine la cek mici, ai mai multa grija.

Edited by Moise
  • Like 1

Bună ziua,

Știe cineva cum se scot dopurile da la barele transversale?

Nu ași vrea să le deteriorez.

Vreau sa vad daca pot adapta un suport pentru antenă CB.

https://imgur.com/EOxCV1u

Edited by Alexandrescu

Bună ziua,

Știe cineva cum se scot dopurile da la barele transversale?

Nu ași vrea să le deteriorez.

Vreau sa vad daca pot adapta un suport pentru antenă CB.

https://imgur.com/EOxCV1u

Iei un levier de plastic (ceva de genul https://www.amazon.com/Durable-Professional-Non-Abrasive-Spudgers-Anti-Static/dp/B010DCQU7Q/ref=asc_df_B010DCQU7Q/?tag=bingshoppinga-20&linkCode=df0&hvadid={creative}&hvpos={adposition}&hvnetw=o&hvrand={random}&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=e&hvdev=c&hvdvcmdl={devicemodel}&hvlocint=&hvlocphy=&hvtargid=pla-4584482455528743&psc=1) introduci in scobiturile alea si ridici usor. Ideea e sa nu bagi vreo surubelnita sau ceva dur ca lasi urme.

Edited by __Sly__

Are vre-un surub sau piuliță acolo de care sa pot bricola ceva sa prind un suport pentru antena CB?

Ieri am verificat nivelul de ulei. Masina are acum 52600 km. Cind am cumparat-o avea 36 000 km. Vad ca uleiul este fix la acelasi nivel. Ma asteptam sa scada macar putin avind in vedere ca am mers ceva cu ea in perioada asta. :) M-an uitat si daca exista joja de nivel pentru uleiul din cutia automata. Nu am vazut sa aiba asa ceva.

Sa stii ca verificand uleiul am zis sa caut si joja pentru cutie. SI dupa vreo 10 minute de zgait sub capota cred ca se poate spune ca nu exista. sau daca exista e asa de bine pusa incat doar la service "se stie" unde se gaseste :wink:

• Like 1

La cutiile cu dublu ambreiaj, adica doua cutii mecanice in aceeasi carcasa, comandate robotizat, imi scapa de ce ar trebui joja de ulei ... aia exista pe vremuri doar la automatele clasice.

La DCT care are ambreiaje uscate nici nu exista stres termic in ulei.

@dvoncu - ai dreptate, dar daca nu am gandit inainte sa scriu...... :mellow:

De unde joja daca nexam ulei....

Au ulei dar nu din ala :) au un circuit de presiune in mecatronicul care comanda furcile schimbatoare - ulei hidraulic, teoretic lifetime - si ulei de CV manuala in carcasa cu angrenajele.

La CV automata clasica uleiul e mai special ca face de toate - hidraulica, lubrifiere, racire.

Edited by dvoncu
  • Like 1

Salut

Ma bate gandul sa pun folie pe plafonul panoramic - a incercat cineva? Daca da se simte vreo diferenta?

ms

Pai imi place sa merg cu plafonul textil tras dar uneori e prea mult

Soare. Plus ca asa vrea “piticu”:)

Mergi la cineva proof pentru ca risti după ce il dai jos sa zgârie sticla cu cuterul (eu ași pune un argintiu reflectorizant).

Apropo ai bare transversale pe masină?

Pai nu pun eu, merg la profi.

Si nu am bare