Jump to content
dvoncu

Noul Tucson

Recommended Posts

Salutare ! Stie cineva unde se afla flasher relay situat la acest model? Vreau sa il schimb cu un flasher relay led . Nu gasesc in cartea tehnica nimic . E cumva posibil sa nu aiba ? Multumesc!

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Vezi mai sus am postat eu care e treaba cu senzorii de presiune. Practic ai 3 variante:

• Senzori originali 52933-C1100 de la Hyundai (la reprezentata sunt scumpi)
  • Senzori originali 20281 de la Schrader, OEM-ul lui Hyundai - este fix acelasi lucru dar nu vine in cutie pe care scrie Hyundai Mobis si holograma
  • Senzori "aftermarket" care se programeaza la instalare

Pentru variantele 1 si 2 trebuie sa cauti, in Romania mai greu. Unde mi-am pus anvelopele si senzorii pe anvelopele, la Best Tire (pe Metalurgiei, vizavi de Norauto), se laudau ca au si ei senzori originali si aftermarket

Varianta 3 se gaseste in multe locuri, poti sa te uiti la cei care vand jante si senzori de la Alcar (Dezent, AEZ, Dotz, Enzo)

Eu am luat anvelope si jante pe 17 cu aceiasi bani cu care as fi luat doar anvelope pe 19. Trebuie sa ai grija la demontarea si montarea anvelopei sa nu iti reteze senzorul. Mai mult, Schrader (OEM-ul care produce senzorii) recomanda inlocuirea valvei (demontarea senzorului de pe valva veche, montat valva noua cu prindere pt senzor) de fiecare data cand se desface anvelopa de pe janta.

merci, m-am decis sa cumpar anvelope tot pe 19 sa nu ma mai complic, sper sa nu fie nici o problema cu senzorii

Ce se mai aude international de face-lift la Tucson ? :rolleyes:

Deja fratele geaman de la Kia, este surprinsa in teste camuflate...

Poti fi mai explicit privind testele alea camuflate...?

Mai demult ziceam de piulitele originale ca nu sunt compatibile cu jantele DezentȘ

O sa le iau la comparat cu sublerul si raportorul, cred ca de fapt problema este ca e conul mai scurt la piulitele originale, nu unghiul...

Le-am comparat, intr-adevar au acelasi unghi (60) grade si sunt ambele conice. Piulitele originale au conul mai scurt si nu fac contact chiar pe toata suprafata de contact a jantei. Nu ar fi o problema, dar intra cam mult inauntru si cheia ajunge sa zgarie pe janta. Singurul regret este ca nu am stiut sa cer piulite pe 21, astea pe 19 ma cam incurca ca trebuie sa umblu cu cheie de 19 dupa mine cand am rotile de iarna. Vestea buna e ca se pot folosi piulitele aftermarket pe roata de rezerva originala fara probleme.

post-65682-0-90267600-1507623561_thumb.jpg

post-65682-0-04035800-1507623566_thumb.jpg

post-65682-0-27392000-1507623570_thumb.jpg

Unde as putea găsi și eu accesoriile de origine de la noul tucson dar sa fie și preturile trecute ca ce am găsit arata codurile și atât????

Nu ai unde sa gasesti. Le-au scos din vara. Trimite codul pe mail la cel mai apropiat service hyundai de tine si ai sa primesti de la ei pretul.

Mai demult ziceam de piulitele originale ca nu sunt compatibile cu jantele DezentȘ

Le-am comparat, intr-adevar au acelasi unghi (60) grade si sunt ambele conice. Piulitele originale au conul mai scurt si nu fac contact chiar pe toata suprafata de contact a jantei. Nu ar fi o problema, dar intra cam mult inauntru si cheia ajunge sa zgarie pe janta. Singurul regret este ca nu am stiut sa cer piulite pe 21, astea pe 19 ma cam incurca ca trebuie sa umblu cu cheie de 19 dupa mine cand am rotile de iarna. Vestea buna e ca se pot folosi piulitele aftermarket pe roata de rezerva originala fara probleme.

Piulite lungi unde ai gasit? Eu am jante dezent pentru iarna si ma cam chinui cu cele originale basca ca nu-mi intra nici cheia de roti originala :-)

Le-am cumparat de la service-ul unde mi-au pus anvelopele pe janta. Pe cutie zice ca ar fi de Ford... In orice caz, cauta forma aia mai lunga, filetul este M12 x 1.5 dar asta e cam standard pentru suruburi si piulite de roti. Ar trebui sa gasesti la orice service de roti, poate chiar si la Norauto. Daca le iei pe 21mm vor mearge cu cheia originala.

• Like 1

Am pus ochii pe niste anvelope DUNLOP WINTER SPORT 5 SUV 225/60R17 103V XL.

Eu teoretic ar trebui sa pun 225/60 R17 cu 99H. Banuiesc ca 103V se poate pune, fiind in plus. Corect?

Am de ales intre cele doua:

https://www.anvelodrom.ro/continental-contiwintercontact-ts-850-p-suv-225-60r17-99h.html

https://www.anvelodrom.ro/dunlop-winter-sport-5-suv-225-60r17-103v-xl.html

Ce ati alege?

Da, tot dracul ala e. Banuiesc ca nu intentionezi sa mergi iarna cu peste 210 km/h, ca sa iti trebuiasca cele V

Eu am luat Nokian WR SUV 3 225/60R17 103H XL.

Cred ca merg pe Dunlop in acest caz. Pare mai aderent chiar daca sunt unele reviewuri pe net in care e dupa continental :)

Salut,

E interesat cineva de modelul de jante pe19 cu care vine Tucsonul? As vrea sa le vand si sa ii iau alt model. Le vand pe toate 5 (inclusiv rezerva). Thanks.

LE:

ma dispera site-urile astea cu anvelope, nimeni nu stie ce e cu senzorii astia de presiune.

stie cineva o sursa sigura de furnizor de jante, anvelope de iarna si senzori care sa functioneze...?

a pus cineva anvelope de iarna de 19" ca deja sunt nervos si ma gandesc serios sa o fac eu?

merci

Eu mi-am comandat senzori de presiune de pe ebay. Trebuie sa cauti fix asta Black Tire Pressure Sensor TPMS Fit For Hyundai Sonata Tucson 433 MHZ 52933C1100. codul de la urma (52933C1100) iti indica ca ai ales senzorii corecti. Cum au mai spus si alti colegi, cu senzorii astia, dureaza ceva mai mult pana iti indica presiunea prima data, dar nu ai nevoie de programarea lor sau vizite la service. Pe ebay gasesti la 50 dolari cu free shipping din China, spre deosebire de 100 eur/bucata la Hyundai.

In ceea ce priveste cauciucuri de iarna pe 19, nu prea as recomanda. Talonul e mic iar prin zapada zac tot felul de chestii (bolovani, sare, samd) si-ti strici jantele de vara. Am preferat sa imi iau un set de 17 pt iarna cu cauciucurile aferente care au un balon mai mare, iar cele de vara au ramas pe jantele de 19.

Edited by __Sly__

Salut,

E interesat cineva de modelul de jante pe19 cu care vine Tucsonul? As vrea sa le vand si sa ii iau alt model. Le vand pe toate 5 (inclusiv rezerva). Thanks.

LE:

Eu mi-am comandat senzori de presiune de pe ebay. Trebuie sa cauti fix asta Black Tire Pressure Sensor TPMS Fit For Hyundai Sonata Tucson 433 MHZ 52933C1100. codul de la urma (52933C1100) iti indica ca ai ales senzorii corecti. Cum au mai spus si alti colegi, cu senzorii astia, dureaza ceva mai mult pana iti indica presiunea prima data, dar nu ai nevoie de programarea lor sau vizite la service. Pe ebay gasesti la 50 dolari cu free shipping din China, spre deosebire de 100 eur/bucata la Hyundai.

In ceea ce priveste cauciucuri de iarna pe 19, nu prea as recomanda. Talonul e mic iar prin zapada zac tot felul de chestii (bolovani, sare, samd) si-ti strici jantele de vara. Am preferat sa imi iau un set de 17 pt iarna cu cauciucurile aferente care au un balon mai mare, iar cele de vara au ramas pe jantele de 19.

Sunt eu interesat. Vreau sa stiu un pret.

In linkul postat de mine sunt 18$/buc si free shipping. Eu cand i-am cumparat erau redusi la 16$ dar nu mai e valabila oferta.

LE:

Niste praf in ochi pt Tucson Sport... http://autoblog.md/foto-hyundai-lansat-noul-tucson-sport/

Daca e pe bune articolul, nu prea e nimic wow in modelul Sport in afara de ceva estetica, si aia foarte subtila.

Edited by __Sly__

Asta e o știre dată așa... De umplutură. E disponibil doar în Africa de Sud (momentan) și singurele lucruri "utile" ar fi țeava de eșapament dublă și mărirea puterii la 204 cai. Dar faptul că e disponibilă doar 4x2 și manual înseamnă că transmisia 4x4 și cutia automată DCT nu pot fi garantate să facă față creșterii (același lucru e adevărat și la Mazda CX-5)

Praguri și spoilere? Și-așa se plângea lumea că are garda joasă

• Like 1

Eu teoretic ar trebui sa pun 225/60 R17 cu 99H. Banuiesc ca 103V se poate pune, fiind in plus. Corect?

Aceeasi dilema o am si eu. Pot avea vreo problema la vreun eventual control sa spunem? :unsure: Pentru iarna eu m-am hotarat la clasicele jante de 17 cu care vine echipat Tucson-ul.

Nu cred ca se uita nimeni la indicii de viteza/greutate. In ceea ce priveste indicele de viteza si greutate, ala e minimul acceptat pt ca masina sa poata rula in conditii de siguranta. Daca iti iei peste atunci e si mai bine si nu iti va face nimeni probleme. 103V iniseamna 875 Kg pe anvelopa, iar V = max 240km/h. 99H inseamna 775 Kg pe anvelopa si 210 km/h. Cu anvelopele de iarna nu vad sa treci prea mult peste 100Km/h, sau cel putin eu nu as face-o...

Ati incercat aplicatia Tucsy? Dupa nume e pt voi :). Face mirror de pe telefon pe navigatie. Nu iti trebuie Android Auto. Colegii de la Kia au reusit sa faca mirror si pui tot ce ai pe tel pe ecranul de nav.

• Like 1

Am instatalat-o dar nu inteleg cum si ce... :-)

• Like 1

Ar trebui sa fie activat bluetooth si tethering hotspot pe telefon. Mai departe nici eu nu reusesc sa trec, dar colegii de pe Kia au reusit. Mai investighez si eu si va lamuresc.