Jump to content
Comunitatea Hyundai din Romania
marius71

ix35 întreținere / accesorii / tuning

Recommended Posts

Astazi am fost la reprezentanta in expozitiei. Am vorbit cu un reprezentant service si mi-a zis ca ei nu schimba uleiurile doar le verifica si completeaza. Intre timp a intrat un mecanic si am indraznit sa-l opresc si sa-l intreb. A spus ca nu prea se schimba dar la cati km are masina, ca sa stau linistit, m-a sfatuit sa schimbam uleiul. ora de manopera este 120 lei si cam atat dureaza. Folosesc uleiuri Repsol. O sa fac o programare la ei sapt viitoare. seara buna

Draghe, mi-e neclar ce ai discutat tu la reprezentanta, cita vreme manualul proprietarului iti recomanda inlocuire ulei din cutia de viteze, cutia de transfer si diferentialul spate la 120.000 de km, iar in manual ai cantitatile si specificatiile. Nu cred ca sunt scrise acolo in scop statistic.

Poate nu are manualul.

Eu nu-i inteleg pe cei de la reprezentanta...deja ma minunez!

Cum sa spui unui client sa nu schimbe uleiurile..si cum sa completezi nivelul? Adica sa pui peste uleiul vechi un ulei nou. Si daca nu are aceleasi caracteristici si uleiul nou este facut din petrol adus de pe Marte sau din rapita culeasa de pe Venus? Ce se intampla prin amestecul uleiului nou cu cel vechi?

Se vezi ce salata de rosii de toata frumusetea se face acolo! Ce oameni!!

Edited by pringles

rcostel: reprezentantul ăla era de la Hyundai service ???

Da... de la service hyundai. Reprezentatul poate nici nu stia... dar cand te duci la doctor nu ii spui tu ce trebuie sa faca. Eu l-am intrebat daca trebuie sa schimb uleiul din cutie. Schimbatul uleiului se face prin metoda galeata iar uleiul e din butoi. Am citit pe siturile americane de o metoda Flush cu un aparat... dar poate e doar SF. Am citit si pareri pro si contra fata de lucratorii de la reprezentanta... acum... am vorbit cu un prieten si mi-a recomandat concept car service de pe Bd Timisoara. O fi ok? Ma mai gandesc.

Atunci ăia nu-s mecanici, ăia-s tinichigii. Poate ai vorbit cu tinichigiul ........... :)

Eu nu pot să vorbesc decât de service-ul din Oradea, că acolo sunt cu abonament. Am ceva treabă săptămâna viitoare pe acolo pe lângă ei și poate mă bag pe la ei să văd ei ce fac, schimbă sau completează ???? ............. ciudat, dacă în cartea tehnică a mașinii este trecut schimbul la un nr. de km (nu m-am uitat încă în carte), cu adică ei doar completează ??? Sunt proști sau nu merge lumea la ei pentru treaba asta ???

Am impresia ca dupa 5 ani cat tine garantia, clientii nu mai merg la ei. Plus ca in 5 ani sunt putini care fac 120.000 km si ei doar completeaza probabil. Mecanicul care a intrat in birou, dupa discutia aceasta cu reprezentantul de la birou, m-a intrebat cati km are masina si m-a sfatuit sa-l schimb. M-am uitat si in carte si scrie ca in stil normal de condus doar se verifica... in conditii severe de drum se schimba la 120k. Fiind SH masina am sa-i schimb fluidele nu stiu cum s-a mers cu ea.

Pai severe inseamna variatii mari de temperatura, praf mult, drumuri scurte si dese ... iti seamana a Bucuresti?

Păi schimbă-le. Adevărat că nu știi cum a circulat și nu poți fi nici sigur dacă cei 120k sunt cu adevărat reali.

Să ne spui și nouă cât a costat toată treaba.

În altă ordine de idei ..... :cheers: ......... vă doresc o seară plăcută tuturor !!! Așa ca mine cu FAXE rece + pălincă dă prună !!! ........ satisfacție garantată !!!

Am avut o săptămână foarte grea, mă mai așteaptă una, așa că mă întăresc pentru ce urmează. :laugh:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Îmi întrețin volanul și acum, așa cum am arătat mai sus, este moale, plăcut la atingere, nu s-a crăpat, dar am observat că pe partea stângă unde țin mai mult mâna, culoarea neagră a început să-și piardă din luciu (ca să spun așa, în loc de șters) și să se vadă diferit.

A făcut cineva ceva în sensul de a reda culoarea inițială, proaspătă, uniformă ???

Ați utilizat ceva soluții, l-ați vopsit, ați schimbat pielea, a făcut cineva ceva ???

Edited by marius71

Nu am probleme inca inca. Ai handsfree la masina, adica unitatea cu bluetooth?? Eu nu am, am cumparat un aparat cu bluetooth cu 250 lei, l-am schimbat dar nu ma aud nu merge microfonul. am tot cautat pe net dar nu-l localizez. Este in bord sau la plafoniera? Pana la urma am legat un microfon micut de calculator si l-am scos pe langa 'casetofon'. daca aflu unde e pozitionat microfonul poate resuesc sa-l mut acolo, cred ca firele sunt trase... adica sper.

Eu știu ca este sus, nu în bord.

Imi poti da o localizare mai precisa te rog. cand ai timp poate o poza.

Scuze, am fost azi cu mașina dar am uitat să mă uit de microfon. Nu sunt sigur, este sus ??? În zona oglizii spre lumina interioară sunt ceva chestii care nu știu ce sunt sau este încorporat în navi.

Sper să nu uit mâine de treaba asta.

Mersi. o sa caut firele. In mufa principala de la casetofon ul masinii exista 2 fire plus si minus microfon... sper sa fie trase acolo sus. O alta intrebare. Masina are CANBUS? Vreau sa cumpar o alarma si ma intreaba vanzatorul daca am CANBUS.

Pai fugi si de baiatul asta. Unul care stie ce vinde stie ce-i trebuie masinii tale. Stinta populara zice ca pe ix35 se instaleaza alarma care merge pe CAN si merge pe cheia masinii.

Numai de baieti destepti dau. Uff... ms de raspuns.

Am fost ieri pe la reprezentanță, dar am ajuns foarte târziu acasă și nu am avut timp să mai postez ceva.

Legat de schimbul de uleiuri (diferențial, transfer) mi-au spus că se schimbă „obligatoriu” la 120.000 km. După ce am plecat mi-am dat seama că trebuia să-i întreb dacă la diesel este altfel. S-au mirat când le-am spus că unii spun că în diferențial nu se schimbă uleiul, că doar se completează. M-au întrebat cine mi-a spus prostia asta.  :)

Microfonul este de-asupra șoferului, nu ce credeam eu în zona oglinzii, dar parcă la mine arată un pic altfel.

Scuze pentru întârziere, am o săptămână foarte grea, ajung târziu acasă și nu prea mai am timp sau chef de calculator. 

Cum funcționează alarma mașinii, ce este CAN sau CANBUS, eu habar nu am.

Edited by marius71

ok. Multumesc. M-am hotarat sa schimb toate fluidele sapt viitoare oricum.

Cum funcționează alarma mașinii, ce este CAN sau CANBUS, eu habar nu am.

Uite @marius71 ce inseamna can bus;

http://www.e-automobile.ro/categorie-electronica/74-protocol-can-auto.html

Alarma se leaga la acest protocol de comunicatii si nu mai este nevoie sa tragi o gramada de fire prin toata masina.

Edited by pringles
  • Like 1

Buna, va rog sa ma ajutați cu un sfat

am un ix35 4x4 motorina cutie automata, deja am 34000km si nu știu ce trebuie sa schimb la revizie?

Trebuie sa înlocuiesc uleiul? Ce tip de ulei? Sunt in mare dilema!

Mulțumesc!

Scrie in manualul proprietarului.

pagina 424, manual aici

http://www.hyundai-motor.ro/userfiles/carMaintenanceFiles/manuals/ix35%20(EL)_be5.pdf

La revizie se schimba ulei de motor(8 L), filtru motorina, filtru aer, filtru polen. Aceasta este revizia obligatorie, ca sa zic asa.

In carte scrie sa se schimbe si lichidul de frana la 30.000 Km(pagina 358).

Ulei 5w30 sintetic norma ACEA C3. Shell, Total etc. La reprezentanta Hyundai au ulei REPSOL. Eu mi-am pus Castrol care sper sa fie original.

Lichid de frana DOT 4.

Edited by rcostel