Jump to content
klm

Deflectoare (Paravant)

Recommended Posts

Ce ziceti TUCSON-isti? Gasim undeva?

Am avut o experienta neplacuta cu altuning.ro unde puteti gasi o gramada de produse pentru Tucson dar pana ajungi sa le si comanzi dispar unul cate unul de pe site si nici nu se streseaza sa si vanda vreo piesa.

Asta este si motivul pentru care nu le-am trecut pe forum la aftermarket.

Produsul descris mai sus se gaseste pe unele site-uri coreene si probabil se si poate comanda.

Am vazut acum cateva zile un Tucson cu paravant pe toate cele 4 geamuri. Daca cineva le gaseste in Romania sa ne spuna si noua. Sunt ferm convins ca multi dintre cei cu Tucson isi doresc aceste aparatoare.

:fingerup:

Eu le am de cand am luat masina de la cei de vis-a-vis de parcul Hyundai din Romexpo.

Acolo in curte cu Toyota parca, in celalalt capat al cladirii sunt cei care aduc accesorii de Hyundai, firma agreata sau subsidiara Hyundai Romania. Din pacate nu aveau decat pentru geamurile fata, deflectoare OEM cu inscriptie Tucson pe ele, 'fit to'. Se monteaza destul de usor, cu geamurile lasate complet jos, si nu au nici un mijloc de retentie, ci doar se incastreaza perfect in rama usii sustinuta de cheder si nu se pot scoate. De cate ori am mai intrebat nu am gasit si pentru geamurile spate. Pretul nu imi amintesc exact ca au mai bine de 8 luni, dar au fost pe undeva la 180 RON.

Nu mai cita ultimul mesaj. Se intelege f clar ca la el te referi. Multumim.

Edited by NFS

Le-am gasit.

In Budapesta cu 4 bucati/set. Pretul acolo este 7500 ft.(taxe incluse) = cam 98 RON.

O sa le cumpar si postez poze, iar daca va place, mai putem aduce.

:fingerup:

Nu mai cita ultimul mesaj. Se intelege f clar ca la el te referi. Multumim.

Edited by NFS

cum e?

le-ai luat? le-ai primit? le-ai montat?

poze?

se dau si separat numai cele de spate?

salut

deci?

pana la urma de unde luam deflectoare?

daca sti e cineva

multumesc

Incearca la www.rbrauto.ro . Suna si vorbeste cu patronul(ai nr de telefon pe site). Cred ca iti poate face rost de aproape orice doresti referitor la tucson. Este un site bun mai ales pentru cei care vor sa isi tuneze tucsonul!

Scuze, am fost plecat.

Da le-am luat, le-am montat chiar eu.

Foarte dragute. Cum am un pic de timp dau si niste poze.

Firma este VFTS. Pentru cei care stiu ungureste www.vfts.hu.

Produsul este polonez.

Am vazut pe site ca au si varianta pentru usile din fata. Poti da detalii referitor la ce pret poti sa aduci si in cat timp, poate detalii referitor la plata. Daca post-ul "suna" a reclama rog mesaj privat. Cu multumiri... :)

Am vazut pe site ca au si varianta pentru usile din fata. Poti da detalii referitor la ce pret poti sa aduci si in cat timp, poate detalii referitor la plata. Daca post-ul "suna" a reclama rog mesaj privat. Cu multumiri... :)

Pretul pentru 4 bucati intr-un set a fost undeva in jur de 90 RON. (89 si ceva in functie de cursul RON-FORINT). Da, sunt 4 bucati in set.

Am incercat sa cooptez pe baietii de la folie.ro sa le aduca ei, dar ei sustin ca materialul pare sa fie mai gros decat obisnuiesc ei sa aduca. :wall: Eu le-am montat pe masina mea in fix 3 minute. Sunt :fingerup: .

Revin cu poze. Daca va adunati suficienti pe forum si exista oportunitate de drum va aduc si voua cate un set. Eu sunt din Cluj si nu vreau sa fac afacere din chestia asta, sa nu se inteleaga gresit. Preturile de pe site sunt si preturile din magazinul respectiv.

Eu ma inscriu cu un set de 4 bucati. Sper sa mai apara si altii :)

Eu ma inscriu cu un set de 4 bucati. Sper sa mai apara si altii :)

Macar 5-10 persoane sa se adune.

Le-am primit si eu in sfarsit dupa o luna.

Sunt originale Tucson(ai inscriptie din materia, pe fiecare in parte) sunt exact aceasi culoare ca si geamurile spate.

O sa fac si eu poze.

Cost 90 Euro(transport inclus)

Cost 90 Euro(transport inclus)

Scuuuuump doamna, scump! Dincolo e mai ieftin...

va rog dati-mi si mie detalii referitor la modul de montaj si comentarii privind modul de prindere (sunteti, nu sunteti multumititi). din cate inteleg sunt diferite tipuri, unele se monteaza mecanic. prin incastrare, altele se lipesc.

eu unul am gasit la rbrauto pe cele ce se lipesc cu 75E fara TVA, si stau in cumpana, daca iau sau nu acest model.

Edited by crisss7

Eu mi-am pus numai fata anul trecut de la HAR direct, sincer nu mai stiu pretul. Ref. montaj exista totusi o problema chiar daca sunt OEM, si anume ca la coltul dinspre oglinda unde trebuie sa tensionezi un pic deflectorul ca sa intre in locas vei afecta inevitabil cheder-ul de jos al geamuli si oricum sta in tensiune mare deflectorul pe cheder si in timp se va vedea acest lucru. Eu acum caut sa-mi pun si pe spate.

La mers pe vant relativ puternic cu peste 120Km/h usile fata se misca destul de mult in partea ramei de sus, uneori lasand senzatia ca o sa se deschida, desi daca pun mana in zona balamalei senzatia dispare.

M-ar ajuta niste deflectoare in sensul asta sau o fi problema legata de inchidere/chedere?

Inteleg daca nu-ti mai aduci aminte sau n-ai testat, dar, cu usile inchise si geamurile ridicate, din interior, se poate impinge lejer rama in partea superioara?

La mers pe vant relativ puternic cu peste 120Km/h usile fata se misca destul de mult in partea ramei de sus, uneori lasand senzatia ca o sa se deschida, desi daca pun mana in zona balamalei senzatia dispare.

M-ar ajuta niste deflectoare in sensul asta sau o fi problema legata de inchidere/chedere?

Cred ca ai o problema la usa. Verifica daca usa inchisa e "la linie" (pe exterior).

Usa nu se misca din balama/incuietoare ci doar in partea de sus a ramei si doar pe vand puternic la viteza mare in special iarna (atat de puternic incat se simte si la directie), de asta ma gandeam ca niste deflectoare puse in acea parte ar tine-o lipita.

Practic, la oricare usa cred, daca apesi in parte de sus din interior se vede clar ca o poti misca, dar doar rama in partea de sus.

Ceva grav la sistemul de inchidere nu cred ca este pentru ca are 80kkm si n-a plouat niciodata in ea.

• Like 1

Eu mi-am montat paravanturi fata, nemtesti (made in germany) marca Clim Air. Aveau si pentru spate, dar nu am avut nevoie.

Le am deja de vreo 2 ani si nu am avut probleme cu ele.

Din cate am vazut pe internet (youtube.. etc) sunt cele mai bune din punct de vedere al calitatii materialului, si al potrivirii si rezistentei la viteze si alti factori externi.

Sunt excelente, chiar le recomand.

Mai mult, exista si in variante de culori transparente, fumurii sau negre.

Am rezolvat problema cu repozitionarea usii sus/interior cativa milimetri.

Acum e aliniata si nu mai am probleme cu vantul.

Din ce am inteles de la un mecanic paravanturile ar "dezlipi" usa de stalp/cheder in loc sa o tina mai lipita.

Din ce am inteles de la un mecanic paravanturile ar "dezlipi" usa de stalp/cheder in loc sa o tina mai lipita.

Citeodata mecanicii astia si-ar face un bine daca ar tacea.

• Like 1

Pai de unde minte la mecanici? Ca sa desfaca si sa stranga un surub crezi ca la trebuie multa scoala?

Mai rau este de ce-i ce asculta la prostiile care le debiteaza.

Cum sa tina usa nelipita de chederul stalpului un rahat de plastic subtire care se baga sub chederul de la rama geamului?.

Mare ti-e gradina Doamne...!

Edited by pringles

Salutare caut pe cineva care a montat deflectoare geamuri pe un Hyundai Tucson facelift 2019.